Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Rittal na MSV 2005: inovace, inovace, inovace

číslo 8-9/2005

Rittal na MSV 2005: inovace, inovace, inovace

Firma Rittal každoročně obohacuje svůj výrobní program rozváděčových systémů několika desítkami novinek. Její motivací je především snaha nabídnout zákazníkům stavebnicový rozváděčový systém s co nejširší možností využití a přitom kvalitní, ekonomicky výhodný a vzhledný.

Obr. 1.

Obr. 1. Ukázky komponent řady Ri-LAN industrial: a) modifikovaný rozváděč AE, b) plastový box pro připojení terminálu se stupněm krytí IP67, c) hliníkový box pro připojení terminálu se stupněm krytí IP65

Letošní novinky v oblasti průmyslových aplikací, kterých je mimořádně mnoho, jsou v článku stručně představeny po kategoriích rozváděčové systémy, přípojnicové systémy, průmyslová elektronika, chlazení rozváděčů a skříně pro venkovní použití.

Rozváděčové systémy pro průmysl

Novinkami v oblasti rozváděčových skříní pro použití v průmyslu jsou řada komponent nové koncepce Rittal Industrial, řada skříní CM a nový typ ovládacího panelu řady Comfort-Panel. Doplněny jsou řada skříní TS a stavebnice nosných ramen řady CP-Q.

Průmyslový Ethernet RiLAN
Významnou inovaci sortimentu představuje koncepce řady Rittal Industrial, která je v současné době kompletována a doplňována specializovaným příslušenstvím a ukončovacími univerzální zásuvkami k připojení k technologickému procesu. Komponenty nové řady Ri-LAN industrial jsou robustní, s krytím IP67. Firma Rittal při jejich vývoji využila své bohaté zkušenosti v oboru ochrany elektrických zařízení před vlivy průmyslového prostředí (obr. 1).

Obr. 2.

Obr. 2. Vnitřní konstrukce skříní řady CM

Nová řada rozváděčových skříní CM
Jednou z nejpodstatnějších inovací v nabídce rozváděčových skříní je nová řada CM, která nahrazuje výběhový typ AK, ale s velmi výraznými změnami. K nim patří jednak široké rozmezí vyráběných rozměrů a dále možnost využít příslušenství řady TS i u řady CM. V její konstrukci jsou použity adaptérové lišty montované na svorníky navařené uvnitř skříně CM (obr. 2). Nově je vyřešena i rukojeť uzávěru.

Doplnění řady rozváděčových skříní řady TS
Řada rozváděčů TS je doplněna o žádaný typ s rozměry 1 000 × 2 000 × 400 mm (š × v × h) v provedení s dvoukřídlými dveřmi. Pro celou řadu TS je nabízena úprava upevnění montážní desky umožňující její posun do stran.

Nový typ ovládacího panelu řady Comfort-Panel
Toto je již šesté provedení ovládacích panelů řady Comfort-Panel, která by v budoucnu mohla nahradit současnou „vlajkovou loď“ firmy Rittal v této skupině výrobků, řadu VIP 6000. Umožňuje snáze instalovat vnitřní vybavení, má sklopnou skříňku na klávesnici a krytí IP65. Vyznačuje se širokým sortimentem příslušenství a účelným nadčasovým vzhledem (obr. 3). Lze je kombinovat se všemi dosud vyráběnými stavebnicemi systémů nosného ramena.

Obr. 3.

Obr. 3. Vzhled nového ovládacího panelu řady Comfort-Panel

Stavebnice nosných ramen řady CP-Q

Nová stavebnice rozšiřuje současný sortiment stavebnice o subtilní, ekonomicky výhodný systém využívající ocelové nosníky čtvercového průřezu 80 × 80 mm (obr. 4).

Přípojnicové systémy

Zásadní inovaci v oblasti přípojnicových systémů zahajuje Ri-Line 60. Na současný sortiment navazují přípojnice Maxi-PLS 1 600 A a nástěnný rozváděč ISV.

Nový přípojnicový systém Ri-Line 60

Systém Ri-Line 60 je první částí inovované řady systémů s odstupem přípojnic 60 mm. V porovnání s předchozím typem přináší významné úspory, zejména nákladů na montáž. Je použitelný pro ploché obdélníkové přípojnice i pro profilované přípojnice řady PLS. Jednotlivé díly stavebnice tvořící základ nového řešení ukazuje obr. 5.

Obr. 4.

Obr. 4. Stavebnice nosných ramen řady CP-Q

Přípojnice Maxi-PLS 1 600 A
Přípojnice Maxi-PLS 1 600 A rozšiřují sortiment přípojnic, takže jsou nyní v řadě PLS k dispozici přípojnice pro jmenovité proudy 3 200, 2 000 a 1 600 A.

Instalační nástěnný rozváděč ISV
Rozváděč ISV je odvozen z nástěnné skříně typu AE. Uplatní se hlavně při instalacích standardních modulárních přístrojů montovaných na lišty DIN, jako jsou malé jističe, stykače, zásuvky apod. Obecně do něj lze instalovat jakékoliv přístroje a jim příslušné zakrývací panely ze stojanových rozváděčů typu IVS (obr. 6).

Průmyslová elektronika

V oblasti průmyslové elektroniky je nabízeno zdokonalení již existující přístrojové vany standardu ATCA a individuální výroba 19" panelů.

Obr. 5.

Obr. 5. Stavebnice přípojnicového systému Ri-Line 60

Advanced TCA

Již dříve představená přístrojová vana pro nový telekomunikační standard ATCA je dále rozšiřována a jsou zlepšovány její parametry. Nejnověji je zdokonaleno chlazení tepelně nejvíce namáhaných částí instalovaného systému (např. procesorové jednotky) vodou cirkulující v uzavřeném okruhu.

Individuální výroba 19" panelů novou metodou
Firma Rittal zavádí nový způsob individuální výroby malého množství čelních panelů při použití tzv. laminování, kdy se čelní část panelu povrchově upraví včetně nápisů i popř. různobarevného provedení nalepením speciální fólie. Tím by se měly podstatně zkrátit dodací lhůty těchto panelů, neboť odpadá jejich složité eloxování.

Obr. 6.

Obr. 6. Nástěnný rozváděč ISV

Chlazení rozváděčů

V oblasti techniky pro chlazení rozváděčů je nyní jako standard dostupné automatické odpařování kondenzátu a byly zdokonaleny výměníky vzduch-vzduch.

Automatické odpařování kondenzátu
Všechny nástropní i nástěnné chladicí jednotky lze nyní jako standard objednat s již zmíněným zařízením. Objednací číslo je stejné jako dosud až na poslední číslici, kterou je 1, nikoliv 0.

Zlepšené výměníky vzduch-vzduch
Byl vyvinut nový výměník hloubky pouze 110 mm (62 W·K–1), popř. 146 mm (12 W·K–1). Úplnou řadu nyní vyráběných výměníků lze objednat i s regulací obou ventilátorů. Do běžné výroby jsou zaváděny výměník voda-vzduch o výkonu 7 kW, průmyslové provedení zařízení pro nepřímé chlazení až do 100 kW, topná jednotka s výkonem 800 W a vodou chlazené chladicí základny pro menší měniče (Cold Plate Unit) včetně příslušenství. Postupně bude zavedena technologie Ri-nano k ochraně povrchu výměníků všech chladicích jednotek. Její použití výrazně omezí zanášení a znečišťování lamel výměníků a tím výrazně prodlouží dobu jejich života a zmenší náklady na údržbu.

Obr. 7.

Obr. 7. Ekonomická kompaktní venkovní skříň nové řady

Venkovní skříně

Poprvé na veletrhu bude představena již loňská novinka – nová řada ekonomických kompaktních skříní pro venkovní použití. Skříně jsou vyráběny v mnoha rozměrech v provedení z ocelového pozinkovaného a lakovaného plechu nebo z korozivzdorné oceli s krytím IP44 (obr. 7).

Závěr

V uvedeném textu není zmíněn velký počet inovací příslušenství. Jednotlivé novinky z této oblasti budou předvedeny přímo ve stánku firmy Rittal na MSV. Dále nebyly zmíněny novinky pro obor informatiky, které budou prezentovány především na veletrhu Invex. Některé z nich se nicméně objeví, a to včetně technických detailů, i v expozici firmy Rittal na MSV.

Pracovníci firmy Rittal Czech, s. r. o., dceřiné společnosti firmy Rittal GmbH&Co, srdečně zvou k návštěvě stánku č. 48 v pavilonu Z na MSV 2005 v Brně a jsou připraveni učinit vše pro to, aby návštěva stánku firmy Rittal přinesla zákazníkům efekt a pomohla řešit jejich konkrétní problémy. Pro zájemce jsou mj. připraveny nový Katalog (č. 31) a soutěž o luxusní víkend v Budapešti pro dvě osoby.

Lukáš Rychetský,
Ing. Jiří Vaníček, CSc.,
Rittal Czech, s. r. o.

Rittal Czech, s. r. o.
Ke Zdibsku 182
250 66 Zdiby u Prahy
tel.: 234 099 000
fax: 234 099 099
e-mail: info@rittal.cz
http://www.rittal.cz