Pro systémy ve vlacích je podstatnou požadovanou vlastností interoperabilita, neboť vozidla mohou být různých typů a od různých výrobců, a mají-li být provozována jako vlak, musí být jejich palubní systémy schopny spolupracovat. Článek se zaměřuje na tu část celkového řídicího systému moderního interoperabilního vozidla označovanou jako systém nadřazeného řízení, která zajišťuje rozhraní k lokálním systémům, ke strojvedoucímu, k ostatním vozidlům vlaku a na stacionární stranu. Jeho podstatnou součástí je standardizovaná vlaková komunikační síť TCN. Aby čtenář získal základní představu o problematice řídicích systémů pro kolejová vozidla, jsou zmíněny i některé další prvky a funkce celkového řídicího systému vlaku.
Klíčová slova: řídicí systém vlaku, systém nadřazeného řízení, interoperabilita, vlaková komunikace, vlaková komunikační síť, vlaková sběrnice, TCMS, TCN, WTB, MVB, ETB.
Interoperability is an important property required for control systems in because vehicles can be of different types and made by various manufacturers, and when they have to operate as a train, their on-board systems must be able to co-operate. The article focuses on the part of overall control system of a modern interoperable vehicle called Train Control and Monitoring System, which serves the interface to local subsystems, a driver, other vehicles of the train and to ground. It includes the standardized train communication network TCN as its essential element. Further, for the reader to get the basic insight into the area of control systems for rail vehicles some other elements and functions of the overall train control system are mentioned.
Keywords: train control, Train Control and Monitoring System, interoperability, Train Communication Network, train bus, train backbone, TCMS, TCN, WTB, MVB, ETB
1. Úvod
I přes velkou snahu, kterou vyvíjejí příslušné orgány EU, není jednotný evropský železniční prostor stále realitou – mimo jiné i proto, že v sektoru železnice přetrvává příliš mnoho rozdílů na národní úrovni. K jejich postupnému odstranění vydaly evropské orgány směrnici o interoperabilitě transevropských železničních systémů. Při rozdělení železničního systému na segmenty (vozidla, infrastrukturu, komunikační a informační systémy železničních podniků), znamená interoperabilita, požadovaná směrnicí, kompatibilitu systémů jak v rámci segmentu, tak i mezi systémy v různých segmentech. Pro palubní řídicí systémy to znamená interoperabilitu řídicích systémů vozidel různých výrobců, různých typů a generací – překračují-li rámec vlaku, tedy i standardizovaného propojení se systémy v jiných segmentech. Na řídicí systémy ve vlacích je tudíž třeba nahlížet ve výše uvedeném kontextu, tj. v kontextu interoperability.
Pro porozumění architektuře celkového řídicího systému moderního interoperabilního vozidla je třeba nejprve popsat některé zvláštnosti vlaku jako řízeného systému, které musí být při navrhování jeho řídicích systémů respektovány, vysvětlit slovní spojení interoperabilita vozidel a popsat architekturu a funkce vlakové komunikační sítě. Článek dále pokračuje popisem systému nadřazeného řízení a vybraných prvků a funkcí celkového řídicího systému vlaku. Pod označením řídicí systém vlaku se často rozumí vlakový zabezpečovací systém, jehož úkolem je zajištění bezpečné jízdy vlaku, tedy i aktivní zásah do řízení vlaku při selhání nebo omylu strojvedoucího. Uvedeným řídicím systémem se tento článek nezabývá.
2. Vlak jako dynamický objekt
Uveďme nejdříve základní definice. Vlak je kompozice jedné nebo více pevných sestav, která může být provozována jako autonomní jednotka, jež obsahuje pohony a alespoň jedno stanoviště strojvedoucího. Pevná sestava je vozidlo (např. lokomotiva nebo osobní vůz) nebo skupina vozidel, která není rozpojována během běžného provozu – je neměnně spojena v dílenském prostředí. Podstatné je, že vlak je dynamickým objektem. Z toho vyplývá, že např. jeho kompozice se může během běžného provozu změnit připojením nebo odpojením vozů (přesněji pevných sestav). Přechodem strojvedoucího na stanoviště v druhém čelním voze (změnou vedoucího vozu vlaku) se změní orientace vozů k orientaci vlaku, tj. ke směru jízdy. Jestliže např. trakční vůz původně interpretoval povel strojvedoucího „jízda vpřed“ jako příkaz ke skutečné jízdě vpřed (jeho orientace byla shodná s orientací vlaku), bude jej nyní interpretovat jako příkaz k jízdě vzad. Jestliže vůz dosud interpretoval povel strojvedoucího „otevři levé dveře“ jako příkaz k otevření svých levých dveří, bude jej nyní interpretovat jako příkaz k otevření pravých dveří. Také vůz, který dříve soupravu řídil, se musí začít chovat jako vůz řízený a naopak.
Řídicí systémy vlaku musí být schopny okamžité reakce na změnu provozní situace. Potřebnou informaci získají z dynamických atributů vozů (pozice vozu v kompozici vlaku, orientace, vedoucí vůz), jejichž hodnoty musí naprosto spolehlivě stanovit komunikační systém vlaku.
3. Interoperabilita vozidel
Interoperabilita vozidel je zajištěna, je-li jí dosaženo na třech úrovních.
- Na fyzické úrovni: vyhláškou UIC je stanoven osmnáctižilový kabel pro vzdálené řízení a přenos dat. Jeho žíly jsou určeny pro vlakovou sběrnici, ovládání dveří, osvětlení a palubní rozhlas. Dále je určen kabel pro ovládání elektropneumatické brzdy a pro překlenutí záchranné brzdy. Drátovými vodiči jsou obecně přenášeny signály, jež se vztahují k funkcím se vztahem k bezpečnosti.
- Na komunikační úrovni: zde je interoperabilita zajištěna zavedením normy IEC 61375, která definuje TCN (Train Communication Network, vlakovou komunikační síť). Specifikuje mechanismy pro výměnu telegramů provozních dat a zpráv mezi koncovými zařízeními komunikační sítě v témže voze nebo v různých vozech, nespecifikuje však přenášený obsah.
- Na aplikační úrovni: vozidlo lze chápat jako množinu programových bloků (hovorově aplikací), označovaných jako funkce. Jsou to např. bloky pojmenované jako dveře, osvětlení, řízení pohonů, řízení brzd. Normy, které navazují na TCN (komunikační profil a aplikační profily), specifikují externí rozhraní funkcí. Popisují zejména způsob interakce, typy a význam přenášených dat v telegramech provozních dat a ve zprávách a dále adresy funkcí (tzv. funkční adresy, např. adresa 10 pro funkci dveře). Znamená to, že lze adresovat funkce v cílovém voze a není třeba adresovat konkrétní zařízení, která tyto funkce realizují. Jestliže je např. lokomotiva řízena z řídicího vozu, funkce řízení vlaku v řídicím voze nekomunikuje přímo s řídicí jednotkou subsystému pohonů lokomotivy, ale s funkcí řízení pohonů. Funkce tak zakrývá skutečnou realizaci subsystému řízení pohonů, která může být u různých typů trakčních vozidel zcela odlišná.
4. Vlaková komunikační síť TCN
4.1 Architektura a možnosti řešení TCN
Norma IEC 61375 definuje architekturu TCN jako hierarchii sítí dvou úrovní: úrovně páteřní sítě vlaku a úrovně sítě sestavy (obr. 1). Na úrovni páteřní sítě vlaku jsou spojovány uzly páteřní sítě vlaku TBN (Train Backbone Node, vlakové páteřní uzly), které jsou umístěny v pevných sestavách, tvořících vlak. Síť sestavy propojuje koncová zařízení, umístěná v téže pevné sestavě. Uzel TBN má dvojí určení – propojuje obě sítě (poskytuje funkce komunikační brány) a současně realizuje funkce vyplývající z dynamického charakteru vlaku. Z nich je zásadní funkcí inaugurace vlaku. Výsledkem inaugurace je datová struktura – adresář vlakové sítě. Obsahuje informace o aktuální topologii vlaku (pozice a orientace uzlů) a uživatelem daná data, která popisují vlastnosti a funkce jednotlivých pevných sestav a jejich vozů. Inaugurace je provedena po zapnutí napájení vlaku, je-li detekováno jeho prodloužení nebo zkrácení či změní-li vlak orientaci. Inaugurace proběhne současně ve všech aktivních uzlech páteřní sítě vlaku, přičemž všechny uzly musí dospět k identickému adresáři vlakové sítě, tj. k identickému obrazu vlaku. Adresář, který je uložen v TBN, je přístupný všem programovým blokům (aplikacím) v pevné sestavě, ve které je tento TBN umístěn. Znamená to, že pro programové bloky (aplikace) je kompletní informace o vlaku vždy dostupná lokálně. Existují tři hlavní důvody, pro které byla zvolena dvouúrovňová architektura.
a) Síť sestavy je statickou, předem zkonfigurovanou sítí. Naproti tomu je páteřní síť vlaku dynamickou sítí, která mění svou topologii s každou změnou kompozice (konfigurace) vlaku. Komunikace na páteřní síti vlaku může být během její rekonfigurace přerušena (páteřní síť musí být rekonfigurována do 1 s), avšak po dobu tohoto přerušení nesmí být komunikace v síti sestavy narušena.
b) Zhroucení sítě sestavy (způsobené např. výpadkem napájecího napětí v pevné sestavě) nesmí ohrozit komunikaci mezi ostatními pevnými sestavami vlaku.
c) Páteřní síť vlaku nemůže být zatížena celkovým datovým provozem ve vlaku, proto interní data pevné sestavy (a těch je většina) musí zůstat v dané pevné sestavě lokálními daty. Pouze data směrovaná do jiných pevných sestav jsou přenášena páteřní sítí vlaku.
Podle normy IEC 61375 může být síť TCN realizována jako sběrnice nebo jako přepínaná síť: první případ tvoří sběrnice, do kterých patří sběrnice WTB (Wire Train Bus, vlaková sběrnice), MVB (Multifunction Vehicle Bus, multifunkční vozidlová sběrnice) a známá sběrnice CAN s aplikačním protokolem CANopen. Druhou třídou jsou přepínané sítě, do kterých patří sítě ETB (Ethernet Train Backbone, páteřní Ethernet vlaku) a ECN (Ethernet Consist Network, ethernetová síť sestavy). Z uvedených sítí jsou WTB a ETB určeny pro realizaci páteřní sítě vlaku, ostatní pro realizaci sítě sestavy. Páteřní síť v obou případech musí zajistit komunikaci na zdvojeném přenosovém médiu a také to, že uzly TBN, jsou-li bez napětí nebo v poruše, nepřeruší linku. Znamená to, že uzel ovládá kontakty relé, které v těchto případech zajistí jeho přemostění.
Při inauguraci mohou uzly TBN získat jinou adresu v důsledku změny topologie sítě. Síť TCN musí zaručit, že za žádných okolností nebudou data odeslaná před změnou topologie předána uzlu, který nově získal adresu původního adresáta – a tedy nebudou předána jinému koncovému zařízení, než bylo při vysílání původně zamýšleno. Tento požadavek patří (vedle požadavku správné interpretace příkazů či stavů závislých na orientaci – např. vpřed, vzad, vlevo, vpravo) k základním požadavkům na síť TCN. Zatímco síť TCN založená na sběrnicích se používá již mnoho let, proces standardizace ETB a ECN není ještě ukončen. Nicméně vlaky se sítí TCN, která je založena na standardu Ethernet, jsou již nejvýznamnějšími výrobci kolejových vozidel (např. Siemens, Bombardier a Alstom) nabízeny.
4.2 TCN první generace
Specifikace vlakové komunikační sítě, která byla přijata v roce 1999 jako norma IEC 61375 (Train bus – Train communication network) byla vytvářena s cílem zajistit interoperabilitu vozidel různých výrobců. S navazujícími vyhláškami UIC, které specifikují komunikační a aplikační profily, bylo možné dosáhnout úrovně aplikační interoperability. Norma obsahuje specifikace vlakové sběrnice WTB a vozidlové sběrnice MVB. Uvedené sběrnice lze charakterizovat takto:
Sběrnice WTB: přenosovým médiem je kroucený metalický pár s maximální délkou 860 m (22 vozů), maximální počet uzlů je 32, přenosová rychlost je 1 Mb/s, délka datového rámce je maximálně 132 bytů, minimální perioda přenosu provozních dat je 25 ms (pro více než sedm uzlů je tato hodnota 100 ms), každý uzel může exportovat pouze jeden rámec provozních dat.
Sběrnice MVB: propojuje zařízení uvnitř vozu nebo v neseparovatelné skupině vozů, přenosovým médiem je kroucený metalický pár nebo optické vlákno (délky 200 m pro metalický vodič nebo 2 000 m pro optické vlákno), umožňuje připojit až 256 zařízení, minimální perioda přenosu rámců provozních dat je 1 ms (v praxi 8 ms), přenosová rychlost je 1,5 Mb/s, délka datového rámce je max. 32 bytů.
Přenosové rychlosti sítě WTB/MVB jsou postačující pro realizaci řídicích funkcí vozidla (vlaku), základní diagnostiky a (ze současného pohledu) minimalistické verze informačního systému pro cestující. Protokoly jsou proprietární pro oblast železnice. Hardware a software sběrnic WTB a MVB nelze tedy převzít z jiných sektorů průmyslu, a jsou proto drahé.
4.3 TCN druhé generace
Obdobně jako v jiných oblastech průmyslu, jsou i v železničním průmyslu přebírány a adaptovány nové komunikační prostředky, které vznikly a masově se rozšířily mimo obory průmyslu: bezdrátové komunikace, Ethernet a na ně navazující komunikační metoda IP. Nová, rozšířená norma IEC 61375 je sadou specifikací, které zahrnují původní WTB a MVB (neboť síť WTB/MVB je v souhlasu i s architekturou rozšířené TCN) a dále již zmíněné sítě ETB a ECN na bázi Ethernetu. Zahrnuta je zde i komunikace mezi vlakem a stacionární stranou realizovaná bezdrátovými sítěmi. Oproti původní normě jsou komunikační a aplikační profily integrální částí jejího nového, rozšířeného vydání. V současné době zbývá dopracovat právě tyto profily a část specifikující komunikaci mezi vlakem a stacionární stranou. Dokončení procesu standardizace je plánováno na rok 2016.
Hovoří-li se o síti Ethernet na palubě železničních vozidel, rozumí se plně duplexní přepínaný Ethernet s přenosovou rychlostí 100 Mb/s podle norem ISO/IEC8802-2/3 a ISO/IEC15802-1 (obr. 2). Délka segmentu sítě je nejvýše 100 m. Komunikační metodou IP se rozumějí postupy, které využívají protokoly sady TCP/IP k zajištění přenosu dat různých tříd (provozní data, zprávy, audio- a videoproudy, soubory). Tato data jsou přenášena jako sekvence paketů. Protokoly TCP/IP jsou nezávislé na přenosovém médiu, mohou být použity nad linkovou a fyzickou vrstvou různých protokolů. Tato skutečnost je podstatná pro integraci palubní a pozemní sítě, neboť IP mohou pracovat nad kabelovými (Ethernet) i bezdrátovými (GSM, WLAN) datovými spoji.
Pro přenos provozních dat a zpráv byl v rámci standardizačního procesu navržen a také ověřen nový protokol TRDP (Train Real-time Data Protocol, vlakový datový protokol reálného času), byť počáteční úvahy směřovaly k použití některého z protokolů standardizovaných v oblasti řízení průmyslových systémů. Skutečnost, že navržený protokol je jediný (na rozdíl od mnoha protokolů z oblasti řízení průmyslových systémů), usnadní situaci především výrobcům koncových zařízení, neboť postačí implementovat pouze rozhraní jednoho typu. Navíc bude zdrojový kód implementace protokolu TRDP poskytován zdarma. Za účelem údržby a správy protokolů TCN byla zřízena iniciativa TCNopen.
O tom, jak bude síť TCN v konkrétním vlaku realizována, rozhoduje vesměs zákazník. Může např. požadovat síť WTB/MVB pro systémy řízení vlaku a současně síť ETB/ECN pro kamerový systém, multimediální informační systém pro cestující a pokročilou diagnostiku. Může ale použít např. dvě oddělené sítě ETB/ECN – jednu pro řízení (operační síť) a druhou pro multimediální a telematické aplikace (multimediální síť) podle obr. 2. Obecně se může vlaková komunikační síť skládat až ze čtyř sítí ETB/ECN. Na obr. 2 jsou také uvedeny dvě topologie sítě ECN. Jestliže nesmí jedna porucha vyřadit síť TCN z provozu (což je požadavek kladený na operační síť), je nutné volit kruhovou topologii a také zálohovaný uzel TBN. V opačném případě lze použít lineární topologii. Pohotovost (availability) koncových zařízení je možné zvýšit jejich připojením do dvou různých přepínačů (tzv. dual homing).
Norma EN 50159 klasifikuje komunikační systémy v oblasti železnice z hlediska informační bezpečnosti. Rozeznává tři kategorie. Do kategorie 1 patří uzavřené systémy, pro které platí, že počet účastníků a charakter provozu jsou předem známy a že riziko napadení je zanedbatelné. Je žádoucí, aby operační síť vlaku byla systémem této první kategorie. Vzhledem k tomu, že multimediální síť do této kategorie nepatří, ale mezi sítěmi je nutné přenášet data, jsou sítě odděleny komunikační branou obsahující bránu firewall.
5. Systém nadřazeného řízení
5.1 Základní pojmy
Dekompozicí moderního interoperabilního vozidla na subsystémy vznikne řada subsystémů, které realizují určitou část souboru funkcí vozidla, např. trakční subsystém, brzdný subsystém, které mají v moderním vozidle vlastní řídicí jednotku. Lze je (s trochou nadsázky) označit jako „inteligentní“ nebo „chytré“. Dále zde ale existuje subsystém, který jednotlivé subsystémy vozidla integruje a realizuje funkce nebo části funkcí, které se vztahují k vozidlu a vlaku jako celku (obr. 3). Nazývá se systém nadřazeného řízení (TCMS – Train Control and Monitoring System, doslovně vlakový řídicí a monitorovací systém). Vzhledem k tomu, že zahrnuje i palubní komunikační systém (čili síť TCN), rozhoduje o interoperabilitě daného vozidla. Spolupráci s inteligentními systémy realizuje prostřednictvím sítě sestavy. Na svém rozhraní tyto inteligentní systémy nabízejí služby pro řízení, monitorování, diagnostiku a údržbu (např. nastavení parametrů, nahrání softwaru).
Funkce, které TCMS realizuje, vyplývají ze základních vysokoúrovňových funkčních požadavků, zejména zajistit řízení (např. předání hodnoty požadovaného tahu brzdy z řídicí páky do všech řídicích jednotek pohonů vlaku) a monitorování, diagnostiku a preventivní údržbu (např. uchováváním dat o stavu elektrických a jiných komponent subsystémů, jako jsou doba provozu, počet sepnutí a vypnutí). Potřebné je rovněž uchovávat a poskytovat data (např. diagnostická data v diagnostické databázi), kontrolovat integritu systému (monitorovat celistvost vlaku), radit strojvedoucímu v řízení vlaku (např. zobrazením informací na displejích), umožnit provozování vlaku v různých provozních režimech včetně nouzových, zajistit dostupnost, spolehlivost a bezpečnost provozování vlaku použitím zálohování a izolace vadných zařízení, zajistit spojení vlaku s pozemním systémem za účelem jeho monitorování a obsluhy. Dále by měl systém TCMS napomáhat ve fázích integrace, uvedení do provozu a validace (např. implementace servisních služeb, které mohou být vyžádány ze servisního prostředku připojeného do komunikační sítě vlaku). Funkce TCMS je nutné zajistit v různých typech vlaků (lokomotiva a osobní vozy a popř. řídicí vůz, vlakové jednotky, kdy vlak tvoří jedna, popř. více spřažených jednotek).
K realizaci uvedených funkcí TCMS využívá především zařízení, která jsou z pohledu sítě TCN koncová: řídicí jednotku vozidla, která v aktuálně vedoucím vozidle plní i funkci řídicí jednotky vlaku, displej strojvedoucího nebo několik displejů, jež tvoří inteligentní displejový (vizualizační) systém strojvedoucího, moduly vzdálených vstupů a výstupů (I/O), které umožňují přístup k prvkům vozidla a které nenáležejí k žádnému inteligentnímu řídicímu subsystému vozidla (např. ovládací a indikační prvky na pultu strojvedoucího). Systém TCMS dále obsahuje síťová zařízení, která jsou aktivními prvky sítě TCN, včetně mobilní komunikační jednotky, jež zajišťuje spojení vlaku se stacionární stranou. Pro zajištění vysoké pohotovosti musí být všechny klíčové komponenty k dispozici v zálohované konfiguraci.
5.2 Vytvoření systému nadřazeného řízení
O efektivnosti aktivit souvisejících s vytvořením, zavedením a údržbou kompletního řídicího systému kolejového vozidla rozhodují také nástroje, které jsou k dispozici pro jednotlivé fáze životního cyklu systému. Software v zařízeních systému nadřazeného řízení lze rozdělit zhruba do dvou vrstev. Nižší vrstvu tvoří systémový software, do vyšší úrovně patří aplikační programy. Firmy, které dodávají systémy nadřazeného řízení, obvykle disponují generickým systémem, který je adaptován pro konkrétní projekt. Konkrétní varianty systému TCMS vytvářejí úpravami typového systémového softwaru specialisté na software. Systém je pak připraven pro aplikační programování.
Aplikační programy jsou obvykle vytvářeny v jazycích pro PLC podle normy IEC EN 61131-3, nejčastěji v grafickém jazyce blokových schémat (FBD, Function Block Diagram), v jazyce strukturovaného textu (ST, Structured Text) nebo s využitím nástroje sekvenčního programování (SFC, Sequential Function Chart). Obvykle je tvoří specialisté na technické systémy vozidla. Vývoj i běh aplikačního programu jsou tak odděleny od systémové úrovně a případné chyby v aplikačním programu nenaruší software na nižších úrovních – zůstanou izolovány pouze ve své vrstvě a nemohou způsobit zhroucení celého systému. Velké množství chyb je navíc odhaleno specializovanými kontrolními funkcemi vývojového prostředí. Znamená to také, že při postupném vytváření aplikačního programu (obvyklá praxe) není nutné po každé iteraci provádět komplexní validaci funkčnosti celého zařízení.
Platforma TCMS zpravidla obsahuje nástroje pro aplikační programování a pro tvorbu konfigurací – integrované vývojové prostředí. Dodávány jsou s k němu i knihovny funkčních bloků (FB). Obsahují jak bloky pro všeobecné použití, tak i bloky specializované pro použití v systémech TCMS – např. pro komunikaci TCN, pro generování diagnostických záznamů a manipulaci s nimi. Obvyklé je, že nástroj aplikačnímu programátorovi poskytuje alespoň tuto podporu pro různé fáze vývoje: simulovaný běh a ladění aplikačních programů, ladění aplikačních programů na cílovém zařízení (především sledování a záznam proměnných, vnucení hodnoty, krokování programu) a monitorování běhu aplikačních programů v operačním prostředí v cílových zařízeních.
6. Vybrané prvky řídicího systému vlaku
6.1 Jízdní režimy
Zvláštnosti řídicích systémů pro kolejová vozidla jsou ilustrovány na příkladech řešení systému modernizované dvousystémové lokomotivy řady 363. Moderní trakční vozidla Českých drah mohou být provozována ve třech jízdních režimech: manuální řízení (tažná a brzdná síla se zadávají hlavní jízdní pákou), automatická regulace rychlosti (automatické navedení na hodnotu zvolené rychlosti, stabilizace rychlosti a decelerace do zastavení; rychlost je volena na klávesnici), automatické vedení vlaku (ATO, Automatic Train Operation).
6.2 Automatické vedení vlaku (ATO)
Smyslem režimu automatického vedení vlaku (ATO) je snižování spotřeby elektrické energie, a tím i ekologické zátěže, zpřesněné dodržování jízdních řádů, zlepšení plynulosti jízdy, a tím také jízdní pohody cestujících a ulehčení práce strojvedoucích. Pro systém ATO je charakteristické, že pracuje s databází map tratí, která zahrnuje zejména topologické informace, údaje o podélných sklonech a vlivu oblouků na traťové jízdní odpory, odometrické vzdálenosti mezi významnými traťovými body a geografické souřadnice těchto bodů, popisy výhybek, světelných návěstidel, rychlostníků, prvků zabezpečovacích zařízení, nástupišť, napájecích systémů a dalších prvků železniční infrastruktury. Pracuje s databází jízdních řádů, zpracovává vstupy z pultu strojvedoucího a z opakovače návěstních signálů, ovládá dveře vagonů. Vyhodnocuje parametry vlaku a hnacího vozidla, např. délku a hmotnost soupravy, parametry modelu vozidlových jízdních odporů, charakteristik vlakových brzd, trakční a brzdové charakteristiky. Podle okamžité polohy a času generuje aktuální hodnoty optimálního rychlostního profilu, který respektuje všechny dostupné informace o trati, vlaku a lokomotivě a je zaměřen na ekonomii jízdy a dodržení jízdních řádů. Řídí rozjezd vlaku, jeho akceleraci a stabilizaci rychlosti, deceleraci výběhem a cílové brzdění do zastavení u nástupišť nebo vyvolané rychlostními limity či aktuálním stavem návěstidel. Údaj o aktuální poloze systém ATO získává ze subsystému určování polohy využívajícího přijímač GPS, snímač balíz a odometrický systém. Systém ATO ale nezajišťuje bezpečnostní funkce – se zabezpečovacím systémem ATP (Automatic Train Protection, automatickou ochranou vlaku) sice spolupracuje, ale neovlivňuje jeho funkce.
6.3. Rozhraní strojvedoucího
Rozhraní strojvedoucího tvoří hlavní jízdní páka, ovládací a indikační prvky a displeje displejového systému. Všechny tyto prvky jsou součástí pultu strojvedoucího. Návrh jednotného pultu strojvedoucího byl předmětem několika navazujících evropských projektů a je nyní specifikován vyhláškou UIC 612. Je schematicky zobrazen na obr. 4. Jeho displejový systém tvoří čtyři displeje. Provozní displej zobrazuje informace vztahující se k jízdě vlaku. Technický a diagnostický displej zobrazuje provozní stav vozidel a vlaku a diagnostické informace. Displej elektronického jízdního řádu zobrazuje jízdní řád a informace o trati, je určen rovněž k interakci dispečera a strojvedoucího (jízdní příkazy). Displej vlakového rádia je vyhrazen k ovládání vlakového rádia. Displeje o úhlopříčce obrazovky 10,4" umožňují automaticky i manuálně regulovat jas. Lze volit ze dvou variant ovládání: externí klávesy nebo dotykové ovládání. Norma také určuje zálohování displejů. Například při poruše provozního displeje přebírá jeho funkci technický a diagnostický displej.
Strojvedoucí také může mít k dispozici obraz z kamer ve funkci zpětných zrcátek, obraz z dohledového kamerového systému nebo může např. ovládat informační systém pro cestující. Pro interakci s těmito systémy je možné použít další displej nebo (jako je tomu v případě lokomotivy řady 363) využít technický a diagnostický displej. Hlavním úkolem strojvedoucího je bezpečně vést vlak, což znamená sledovat především trať. Proto jsou na provozním displeji zobrazovány jen informace, které jsou podstatné pro jízdu. Jejich nejvhodnější reprezentací je grafická reprezentace (ručkové měřidlo, sloupec, ikona). Totéž platí i pro informace zobrazené na ostatních typech displejů. Na obr. 5 je znázorněna základní obrazovka provozního displeje lokomotivy řady 363 v manuálním režimu. Ve vymezeném poli obrazovky jsou zobrazeny poslední nekvitované alarmy.
6.4 Řízení pohonů a brzd
Řídicí systémy pohonů brzd jsou složité samostatné systémy, které jsou připojeny do sítě TCN. Základním řídicím signálem je poměrný tah (hodnota +127 představuje 100 % tahu, hodnota –127 reprezentuje 100 % brzdění), který je generován podle jízdního režimu funkcí, jež zapracovává signály z hlavní jízdní páky, regulátoru rychlosti, popř. systému ATO. První z nich je implementována v řídicí jednotce vozidla VCU, ostatní též ve VCU nebo v samostatné řídicí jednotce. Kolejová vozidla jsou vybavena různými typy brzdové výzbroje. Pro elektrickou lokomotivu to jsou typicky: mechanická ruční brzda, pneumatická brzda přímočinná (mechanicky ovládaná přímo z pultu strojvedoucího), pneumatická brzda samočinná (hlavní průběžné potrubí) a elektrodynamická brzda (EDB). U lokomotivy řady 363 jsou ve skříni na střeše lokomotivy uloženy dva brzdové odporníky (rezistory), chlazené čtyřmi axiálními ventilátory, které pohánějí elektromotory napájené z úbytku napětí na odpornících. Regulace výkonu elektrodynamické brzdy EDB je zde plynulá, intenzita brzdění je řízena na základě sledování polohy hlavní jízdní páky a tlaku za rozváděčem samočinné brzdy. U lokomotivy řady 363 je EDB funkční v rychlostním rozmezí 140 až 15 km/h. Při poklesu rychlosti pod 15 km/h se EDB odpojuje a je nahrazena pneumatickou brzdou.
Každé vozidlo vlakové soupravy brzdí samostatně pneumatickou samočinnou brzdou. Lokomotiva má navíc možnost brzdit elektrodynamicky. Použití EDB má přednost před brzděním pneumatikou (méně se opotřebovávají komponenty frikčních brzdových systémů, např. nákolky), ale její účinek není v celém rozsahu rychlostí konstantní. Proto je třeba zapojit v určitém okamžiku pneumatiku, což zajišťuje funkce řídicího systému součinnost brzd. Každé hnací vozidlo musí být vybaveno ochranou proti prokluzu jednotlivých náprav při záběru (protismyk) a při brzdění (protiskluz). Tyto funkce obvykle realizuje samostatná řídicí jednotka, která zpracovává signály ze snímačů otáček jednotlivých náprav. Z rozdílu hodnot naměřených otáček a úhlového zrychlení náprav stanovuje nutnost a velikost regulačního zásahu, tj. omezení požadované tažné (protismyk) nebo brzdné síly (protiskluz).
6.5 Diagnostika
Nedílnou součástí systému nadřazeného řízení je monitorovací a diagnostický systém (MDS), který spolupracuje s prvky diagnostiky dalších subsystémů vozidla. Platforma TCMS obvykle poskytuje sadu programových komponent, které usnadňují vytvoření MDS pro konkrétní vozidlo a vlak. Většinou k nim patří funkční bloky pro použití v programech PLC, které vyhodnocují diagnostické události a generují diagnostické záznamy. Dále jsou využívány funkční bloky pro načtení diagnostických záznamů, jejichž zdrojem jsou jiné subsystémy vozidla, pro vyhodnocení zpráv z komunikační sítě a pro jejich konverzi do formátu diagnostických záznamů MDS.
Palubní databázový systém (ODBS) uchovává diagnostické záznamy v diagnostické databázi DDB. Je-li ve vozidle více DDB tvořících hierarchii, zajišťuje automatický přenos záznamů z nižší do vyšší hierarchické úrovně. Dále poskytuje data lokálním i vzdáleným klientům. Ke komponentám diagnostického systému patří webový server pro lokální i vzdálený přístup z webového prohlížeče, webová služba pro nahrání (upload) záznamů DDB na pozemní server a nástroj pro aplikační programování a konfiguraci MDS. Monitorovací a diagnostický systém obvykle generuje a v DDB uchovává diagnostické záznamy různých typů. Především to jsou: záznamy o událostech. Obsahují běžné atributy mimořádných událostí, např. kód poruchového stavu, jeho závažnost, popis, čas vzniku a čas zániku události, čas potvrzení hlášení a geografická pozice v okamžiku detekce poruchového stavu. Navíc záznamy obsahují údaje o prostředí, získané ve zvolených intervalech, které se vztahují k okamžikům vzniku a zániku poruchového stavu (typicky to jsou hodnoty trakčních proudů a napětí),
záznamy aktuálních hodnot (typicky hodnot čítačů počtu sepnutí a vypnutí a doby provozu zařízení) a trasovací záznam, který obsahuje periodicky ukládané hodnoty zvolené sady proměnných. Na obr. 6 je znázorněno umístění diagnostických databází v MDS lokomotivy řady 363. Databáze jsou umístěny v jednotce elektrických ochran, v řídicí jednotce vozidla (VCU) a v komunikační jednotce (MCU). Tato DDB je databáze nejvyšší hierarchické úrovně. Do ní přistupují aplikace běžící na displejích strojvedoucího a její obsah je přenášen na pozemní server.
7. Výhled
V prosinci 2013 schválila Evropská komise společnou technologickou iniciativu (JTI, Joint Technological Initiative) s názvem SHIFT2RAIL, kterou iniciovaly vedoucí firmy železničního průmyslu. Od tohoto sedmiletého soustředění výzkumných a vývojových kapacit a finančních prostředků (téměř 1 miliarda eur) si EU slibuje vývojový skok ve všech segmentech železničního systému a dosažení tří hlavích cílů: zvýšení kapacity evropského železničního systému, zlepšení spolehlivosti a kvality služeb a podstatnou redukci nákladů životního cyklu celého železničního systému. V rámci projektů SHIFT2RAIL by měla vzniknout i bezdrátová verze systému TCMS (Wireless TCMS), ve které by měly být bezdrátové přenosy použity na všech úrovních, od snímačů a akčních členů až po spojení mezi vozy vlaku.
Literatura:
[1] ČSN EN 61375-1 Elektronická drážní zařízení – Vlaková komunikační síť (TCN) – Část 1: Obecná architektura. 2013.
[2] ČSN EN 61375-2-1 Elektronická drážní zařízení – Vlaková komunikační síť (TCN) – Část 2-1: Vlaková sběrnice (WTB). 2013.
[3] ČSN EN 61375-3-1 Elektronická drážní zařízení – Vlaková komunikační síť (TCN) – Část 3-1: Multifunkční vozidlová sběrnice (MVB). 2013.
[4] UIC 556 Information transmission in the train (train bus). 5th edition, 2009.
[5] UIC 612-0 Driver Machines Interfaces for EMU/DMU, Locomotives and driving coaches – Functional and system requirements associated with harmonised Driver Machine Interfaces. 1st edition, 2011.
[6] NENUTIL, D.: Interoperabilita drážních vozidel. Železniční magazín, 10/2007.
[7] NENUTIL, D. – ŠKODÁČEK, M.: Řídicí systémy modernizované elektrické lokomotivy řady 362/363. In: Sborník přednášek z 9. technické konference ARaP 2013, s. 41–50.
[9] Interní dokumenty pracovní skupiny IEC/TC9//WG43 týkající se normy IEC 61375.
Dobromil Nenutil,
UniControls a. s., Praha
Obr. 1. Architektura komunikační sítě TCN
Obr. 2. Komunikační síť TCN se sítěmi ETB a ECN
Obr. 3. Hierarchie řídicích systémů vlaku
Obr. 4. Jednotný pult strojvedoucího podle UIC 612
Obr. 5. Základní obrazovka pro manuální režim na provozním displeji lokomotivy řady 363
Obr. 6. Diagnostické databáze v lokomotivě řady 363 a hlavní „konzumenti“ jejich dat