Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Řídicí systém od firmy Honeywell pro elektrárnu Nuon Magnum v Nizozemí

Společnost Honeywell získala od společnosti Nuon kontrakt v hodnotě jedenácti milionů amerických dolarů na dodávku řídicího systému pro elektrárnu Nuon Magnum, která se staví v Eemshavenu v Nizozemí. Elektrárna bude mít výkon 1 300 MW v kombinovaném cyklu. Bude moci spalovat uhlí, biomasu i zemní plyn a je připravena na uplatnění technologie CCS (Carbon Capture and Storage), tedy ukládání uvolněného oxidu uhličitého do vytěžených polí zemního plynu místo jeho vypouštění do ovzduší.
 
Základem řídicího systému je Experion® Process Knowledge System, určený pro monitorování a řízení provozu elektrárny. Zabezpečuje přenos dat z kriticky důležitých subsystémů přímo operátorům a dává jim informace potřebné pro jejich operativní rozhodování, přičemž cílem je dosáhnout co největší bezpečnosti, spolehlivosti a efektivity provozu. Dále bude implementován systém Safety Manager pro vytvoření a správu bezpečnostních pravidel a postupů, např. pro bezpečnostní odstavení elektrárny, ochrany technologických zařízení nebo detekci plynů a požáru. Honeywell dále dodá vybavení pro
operátorský sál a poskytne společnosti Nuon také rozsáhlé inženýrské služby, včetně dodávky simulátoru pro výcvik operátorů.
 
Elektrárna má být podle plánu uvedena do provozu v roce 2011. Ačkoliv s uplatněním CCS se v prvních letech provozu nepočítá – jde zatím o extrémně drahou technologii s mnoha technickými problémy –, bude nová elektrárna, v níž bude uplatňován proces zplynování pevných paliv, mezi tepelnými elektrárnami jednou z nejméně zatěžujících životní prostředí.

(Bk)