Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Řada měřicích modulů PAPAGO se rozrůstá o verzi WiFi

Papago (v jazyce esperanto papoušek, [papa:go]) je řada produktů firmy Papouch, s. r. o., která byla představena na veletrhu Amper 2015. Moduly PAPAGO jsou určeny k měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání. Moduly jsou k použití s rozhraním Ethernet (síť LAN) a nově také WiFi. Základní vlastnosti všech typů modulů jsou společné. K dispozici je komunikační rozhraní Ethernet nebo WiFi, interní webové stránky a mnoho komunikačních protokolů (viz dále). Moduly se jednoduše nastavují buď na interních webových stránkách, nebo prostřednictvím USB. Moduly s ethernetovým rozhraním jsou napájeny z Ethernetu (PoE), přičemž však zůstává možnost připojit síťový adaptér.

 
Moduly mají interní paměť a zálohované hodiny reálného času. V případě, že dojde ke ztrátě komunikace, jsou naměřené hodnoty i s časem měření automaticky ukládány do paměti. Po obnovení spojení jsou data automaticky odeslána.
 
Moduly jsou uloženy v robustní kovové krabičce pěkného vzhledu, která může být montována i na lištu DIN. Na krabičce jsou popisy umožňující zapojení bez nahlížení do manuálu. Zprovoznění pomohou i indikační LED, které signalizují všechny důležité stavy.
 
Významnou předností je také skvělá cena.
 
Data mohou být zobrazována, ukládána a vyhodnocována v programu Wix (wix.papouch. com), který je pro menší počty měřených veličin zdarma.
 
Moduly Papago ETH a Papago WiFi komunikují podle několika standardních protokolů. To umožňuje snadno je začlenit do větších systémů a zpracovávat naměřené hodnoty.
 
Klasickým protokolem pro využití v automatizaci je Modbus TCP. Další možností komunikace je protokol SNMP, včetně posílání zpráv typu trap při nastavených událostech. Je také možné využít oblíbený protokol HTTP Get s otevřenými nebo šifrovanými daty, který nepotřebuje pevnou IP adresu. Moduly Papago rovněž umí při nastavených událostech poslat e-mail. Z důvodu zpětné kompatibility je možné využít i protokol Spinel (firemní otevřený a dobře popsaný protokol společnosti Papouch). Všechny měřené veličiny jsou zobrazovány také na interních webových stránkách.
 
Dostupné a připravované jsou tyto moduly Papago:
  • 2TH – měření teploty a vlhkosti ve dvou místech polovodičovými senzory,
  • 2PT – měření teploty ve dvou místech senzory Pt100,
  • 2TC – měření teploty ve dvou místech termočlánky typu K,
  • RFID – čtení bezkontaktních karet a práce s nimi,
  • 5DI – snímání stavu pěti digitálních vstupů (určeno zejména pro měřiče energií s impulzním výstupem),
  • PTS – měření teploty senzorem Pt100, který je již zapojen do vstupu regulátoru apod. (především pro záznam teploty v dříve autonomních systémech).
Všechny uvedené moduly Papago lze objednat s rozhraním Ethernet nebo WiFi. Moduly Papago je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici výrobce zájemcům poradí s jejich použitím.
Obr. 1. Moduly Papago mají napájení PoE, ale lze připojit i napájecí adaptér
Obr. 2. Připojení senzorů k Papago 2TH ETH