Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

Prvky pro automobilový průmysl od firmy SMC

Firma SMC Industrial Automation CZ je součástí největšího koncernu SMC Corporation Japan, významného světového dodavatele pneumatických prvků pro průmyslovou automatizaci. Kromě prodeje standardních prvků se firma soustřeďuje také na vývoj komponent určených pro čtyři odvětví – elektronické, lékařské, potravinářské a automobilové. Článek stručně seznamuje s několika prvky určenými hlavně pro automobilový průmysl, především pro náročná prostředí svařoven.
 

Středicí a upínací válce

Pro přesné prostorové ustavení dílů, které je např. nutné k sobě svařit, se používají středicí válce s upínacím trnem. Pomocí těchto válců se jednak nastaví přesná poloha dílu, např. karoserie při svařování, jednak se svařované díly vzájemně zachytí. Středicí trny jsou k dispozici pro otvory o průměrech 13, 15, 16, 18, 20, 25 a 30 mm, zdvih upínacích trnů lze nastavit pro plechy tloušťky 0,5 až 3 mm. Válce lze dodat v provedení, které umožňuje použít vzduchem ovládané uzamčení trnu v upnuté poloze.
 

Válcové bloky

Dalším prvkem vyvinutým cíleně pro automobilový průmysl jsou bloky dvojic válců, pro které se spíše vžilo anglické označení manifold cylinders (obr. 1). Tyto válce jsou určeny především pro výrobu více modelů na jedné svařovací lince. Přesnost polohy je zajištěna tuhou konstrukcí a aretací nastavené polohy. Na jednotlivé trámce je možné umístit nejenom podpírací prvky, ale i celé upínací systémy.
 

Úchopné hlavice

Kromě standardních úchopných hlavic dodává firma SMC také celou řadu hlavic, které jsou určeny a upraveny pro použití v automobilovém průmyslu. Patří mezi ně např. dvoučelisťové samosvorné úchopné hlavice MHT2 s nestandardními úhly otevření čelistí, tříčelisťové hlavice MHS3 s vestavěnou pružinou a úchopné hlavice určené pro manipulaci s plechy MH90.
 

Pneumatické upínky

Z široké nabídky pneumatických upínek vyberme moderní upínky řady CKZT, vyráběné ve třech velikostech s úhly otevření od 30° do 135°. Malých zástavbových rozměrů je dosaženo využitím techniky oválného pístu. Uzavřená poloha upínky je za mrtvým bodem klikového mechanismu, upínky jsou tedy samosvorné, při výpadku vzduchu je však možné je po stlačení pryžové krytky upínky otevřít i ručně. Kromě provedení ovládaného pneumaticky je k dispozici i provedení ovládané pákou (lidskou silou). Upínky všech typů mohou být vybaveny snímači koncové polohy. Pro všechny prvky platí připojovací schéma nejen podle NAAMS (North American Automotive Metric Standard), ale i podle dalších standardů.
 

Ventily a ventilové bloky řady VQC

Vysoké požadavky automobilového průmyslu na pneumatické ventily beze zbytku splňuje řada VQC, vycházející ze známé a osvědčené řady ventilů VQ. Ventily VQC se dodávají ve čtyřech řadách různých rozměrů s průtoky 178 až 1 958 Nl/min. Vedle standardních ventilů 5/2 a 5/3 jsou v těchto řadách také verze umožňující, aby na pozici jednoho ventilu fungovaly dva 3/2 ventily, čímž se značně zmenšují zástavbové rozměry ventilových bloků. Garantovaná životnost těchto ventilů v provedení s ocelovým šoupátkem je minimálně 200 milionů cyklů. Speciálně pro potřeby automobilového průmyslu a pro použití na robotizovaných pracovištích byl v této řadě vyvinut 5/3 ventil se dvěma aretovanými polohami. Kromě klasického konektoru D-sub a kruhového konektoru se pro připojení ventilových bloků řady VQC používají také průmyslové sběrnicové systémy pro sériovou komunikaci (Profibus, CANopen, Device-Net, AS-Interface, Interbus). Modely s rozhraním pro Interbus jsou rovněž k dispozici s komunikací pomocí optických vláken.
 

Průtokoměry na měření vzduchu, plynů a vody

Firma SMC dodává několik řad průtokoměrů měřících průtok vzduchu i jiných médií. V případě vzduchu lze použít nově vyvinutý průtokoměr PFM, který se dodává v rozsazích do 10, 25, 50 a 100 Nl/min. Oproti ostatním průtokoměrům vyniká především malými zástavbovými rozměry. Kromě měření průtoku vzduchu lze tento přístroj použít i k měření průtoku dusíku, argonu a oxidu uhličitého. Výhodou je také jeho dvoubarevný displej. Pro měření větších průtoků vzduchu nebo dusíku (10 až 12 000 Nl/min) se používají průtokoměry PF2A.
 
Průtokoměry se dodávají buď kompaktní s integrovaným čidlem nebo se samostatnou vyhodnocovací jednotkou a externím čidlem. Ve stejných variantách lze dodat i průtokoměry pro měření průtoku vody do 100 l/min. Žádný ze zmíněných průtokoměrů neobsahuje mechanické pohyblivé díly, což zaručuje jejich dlouhou životnost.
 

Snímače tlaku ISE

Na robotizovaných pracovištích je často nutné použít vyšší pracovní tlaky, než jsou tlaky standardní. Pro jejich měření je možné využívat jednak snímače ve speciálním provedení v řadách ISE30, 40, 50 a 60 (většinou pro tlaky do 1,2 MPa), jednak snímače řady ISE70/75(H) – obr. 2, které mohou měřit tlak do 15 MPa v různých médiích. Tyto snímače poskytují značnou ochranu proti mechanickému poškození, jejich stupeň krytí je IP67 a rozsah pracovních teplot od –5 do +80 °C. Jsou vybaveny dvoubarevným displejem.
 

Těžko zápalné dvouplášťové hadice TRB/TRBU

Pro náročná prostředí svařoven byly vyvinuty těžko zápalné dvouplášťové hadice o průměrech 6, 8, 10 a 12 mm (nestandardně 16 mm) a šesti různých barvách. Vnitřní hadice je vyrobena z nylonu (TRB) nebo z polyurethanu (TRBU), vnější opláštění je z PVC (hořlavost podle UL-94, V-0). Hadice lze použít pro přivedení stlačeného vzduchu do pneumatických částí svařovacích i jiných strojů nebo pro přivedení chladicí vody do svařovacích kleští. Vhodným doplněním dvouplášťových hadic jsou nástrčné spojky z těžko zápalného materiálu řady KR. Spojky se dodávají pro hadice průměrů 6 až 12 mm v provedení přímém, úhlovém a v podobě rozboček tvaru T. Mají závity R1/8 až 1/2.
 

Další sortiment

Kromě zmíněných prvků má firma SMC ve svém sortimentu množství standardních i speciálních komponent používaných v automobilovém průmyslu. Jsou to např. ventily VFR, odpovídající normě NAMUR, ventilové bloky pro nanášení více druhů a barev laků řady VCC, dorazové válce, škrticí ventily se zajištěným průtokem, speciální vakuové prvky, procesní pumpy a další. Tyto prvky fungují již mnoho let v renomovaných automobilkách a průmyslových závodech nejenom vs Evropě, ale i ve světě, např. v koncernech Volkswagen, Seat, Audi, Renault, Peugeot, Toyota, Opel, Suzuki, Kia, Ford atd. Informace o těchto, ale i o všech ostatních prvcích dodávaných firmou SMC Industrial Automation CZ mohou zájemci získat na stránkách www.smc.cz
 
Aleš Hrdlička,
SMC Industrial Automation CZ, s. r. o.
 
Obr. 1. Bloky dvojic válců (manifold cylinders) firmy SMC pro linky na výrobu automobilů
Obr. 2. Snímač tlaku řady ISE70/75(H) pro měření tlaku až 15 MPa v různých médiích