Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
V Německu byl poprvé proveden dotazníkový průzkum mezi výrobními podniky, který zkoumal jejich přístup k energetické účinnosti. Počítá se s tím, že se průzkum bude opakovat každého půl roku. Výsledky průzkumu, uveřejněné 20. prosince 2013, ukázaly tři problémy související s energetickou účinností v německém průmyslu: příliš malé investice, příliš velké požadavky na návratnost a příliš nízké rozpočty. Průzkum energetické účinnosti uskutečnil a vyhodnotil Ústav pro energetickou účinnost ve výrobě (EPP – Energieeffizienz in der Produktion) Univerzity Stuttgart ve spolupráci s dalšími třemi subjekty: Spolkovým svazem německého průmyslu (BDI – Bundesverband der Deutschen Industrie), Německou energetickou agenturou (DENA – Deutschen Energie-Agentur) a TÜV Rheinland.
Investice do energetické účinnosti jsou často velmi rentabilní. Většina dotazovaných podniků však dosud nemá pevný rozpočet na opatření vedoucí k lepší energetické účinnosti, navzdory tomu, že si jejich manažeři uvědomují význam a hospodářský potenciál těchto opatření. Vyhodnocení dotazníkového průzkumu ukazuje, že podniky, které hospodaří na základě celkových nákladů na vlastnictví (TCO – Total-Cost-of-Ownership), investují do úsporných opatření mnohem více než podniky, které dbají jen na svou roční bilanci.
Nový průzkum poskytuje srovnávací údaje z výrobních podniků, které zprostředkují politikům a veřejnosti obrázek o energetické účinnosti v německých výrobních podnicích. Z těchto údajů lze odvodit aktuální požadavky na výzkum. Krátký dotazník je zaměřen na tři oblasti:
- aktuální a budoucí význam energetické účinnosti pro daný podnik,
- právě realizované a plánované investice v oblasti energetické účinnosti daného podniku,
- dosažené a plánované úspory energie v daném podniku.
V tomto prvním průzkumu byly zpracovány údaje z přibližně 80 vybraných podniků různých odvětví. Hlavně byly zkoumány podniky, které se energetickou účinností intenzivně zabývají, a také ty, které již např. zavedly řízení spotřeby energie. EEP počítá s tím, že databáze bude každý půlrok rozšiřována.
Výsledky průzkumu ukázaly, že energetická účinnost je významným tématem ve všech odvětvích. Jen 15 % dotazovaných podniků uvedlo, že pro ně má energetická účinnost jen nepatrný význam, zatímco 42 % považuje toto téma za velmi významné. Více než polovina podniků (54 %) počítá s tím, že význam úspor energie ještě vzroste.
Investice do zvyšování energetické účinnosti nejsou však nijak závratné. Významná část dotazovaných podniků (64 %) vynakládá na zlepšení energetické účinnosti nejvýše 5 % celkových investic. Přes tyto nevelké investice počítají podniky ve všech odvětvích s klesající spotřebou energie.
Ve všech odvětvích je požadována návratnost investic do energeticky účinných strojů průměrně 30 měsíců. To je ale neúměrně krátká doba. Prodloužením návratnosti by mohly vzrůst investice do úsporných opatření i dosahované zisky.
Velká většina podniků (86 %) je obeznámena s tím, jakými přístupy mohou zvýšit energetickou účinnost, ale 90 % podniků nemá pevný rozpočet na realizaci úsporných opatření.
Do budoucnosti chce 80 % podniků snížit spotřebu energie nejvýše o 5 % a jen 4 % chtějí dosáhnout snížení o více než 10 %. Přestože tedy podniky dobře vědí, že zlepšení energetické účinnosti je perspektivní, jsou jejich aktivity v tomto směru omezené a jejich cíle nejsou dostatečně ambiciózní. Podrobnosti o zmiňovaném průzkumu lze získat na
www.eep.uni-stuttgart.de.
(ev)