Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Průmyslovým konektorům EPIC je dvacet let

číslo 8/2006

Průmyslovým konektorům EPIC je dvacet let

Skutečnost, že zakladatelem skupiny Lapp Group byl pan Oskar Lapp (1921–1987), je lidem, kteří se zabývají kabely pro průmyslové aplikace, velmi dobře známa. Ovšem jen málokdo z nich ví, že pan Lapp byl již v padesátých letech minulého století, tedy ještě před tím, než založil svou úspěšnou firmu na výrobu kabelů, také u zrodu prvních průmyslových konektorů. Krátce po založení firmy na výrobu kabelů (Lapp Kabelwerke GmbH, Suttgart), v roce 1963, založil pan Lapp v roce 1966 také společnost Contact GmbH, Stuttgart, specializující se v rámci skupiny Lapp Group na výrobu průmyslových konektorů. Už tenkrát Oskar Lapp tvrdil: „Kabel a konektor musejí být bezpečně a dokonale spojeny a cestou k tomu je jejich společný vývoj a výroba.„ Dalším významným milníkem v historii firmy byl rok 1986, kdy byly na trh uvedeny konektory značky EPIC® (Environmental Protected Industrial Connectors; obr. 1).

Obr. 1.

Obr. 1. Dva zástupci ze širokého sortimentu konektorů EPIC

Dnes je EPIC celosvětově známou značkou průmyslových konektorů pro nejrůznější oblasti použití ve strojírenství, automobilovém průmyslu, v přístrojové technice, v elektrotechnice, v oboru měřicí, regulační a zkušební techniky. EPIC je flexibilní systém různých variant pouzder, konektorových vložek a kontaktů umožňující realizovat více než 250 000 kombinací pro jakékoliv možné a vždy perfektní spojení.

Jeden příklad použití těchto konektorů pro náročné aplikace: Konektory EPIC se používají i při stavbě nejdelšího tunelu světa. Jde o 57 km dlouhý tunel Gotthard, spojující švýcarská města Bodio a Ersfeld na trati z Curychu do Milána. Ražbu tunelů (jde vlastně o dva jednokolejné tunely vzdálené od sebe přibližně čtyřicet metrů, se dvěma kolejovými spojkami, umožňujícími v případě potřeby vlakům přejíždět z jednoho tunelu do druhého) zajišťují dvě vrtné soupravy s romantickými švýcarskými jmény Gabi a Heidi. Tyto obří soupravy o délce 400 m a výšce 9 m jsou kompletně vybaveny průmyslovými konektory EPIC. Nový tunel bude dokončen v roce 2014.

Dvacáté výročí a jubileum značky EPIC si připomenula skupina Lapp Group i při nedávno skončeném veletrhu Hannover Messe, kde byly jedním z klíčových exponátů expozice v hale 11 nově vyvinuté konektory série EPIC Circon LS1 a EPIC Circon M23 (viz Automa 5/2006). Tyto konektory jsou certifikovány zkušebnou VDE podle EN 61984, ale i podle nejnovějších norem UL 1977, UL 817, UL 498, C22.2 No. 21-M90 a CSA 22.2 No. 42-1984.
[Tisková informace Lapp Kabel, s. r. o., červen 2006.]

(ed)