Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Průmyslový vestavný počítač TANK-860-HM86 pro automatizaci výroby

Robustní průmyslové vestavné počítače pro automatizaci jsou na míru navržené systémy, které fungují jako výpočetní a informační podpora např. v automobilovém průmyslu a ve strojírenské výrobě. Firma IEI představila novinku v oblasti bezventilátorových vestavných systémů, počítač TANK-860-HM86 (obr. 1). Výkonný systém je vybaven procesory Intel čtvrté generace, konkrétně Intel i5-4400E nebo Celeron 2000E. Nepochybným přínosem mikroarchitektury Haswell,

kterou tyto procesory využívají, je přibližně 8% nárůst výkonnosti procesorů ve srovnání s předchozí generací při snížení reálné spotřeby elektrické energie. Pozoruhodné je také vylepšení grafického výkonu a podpora DirectX 11.1. Nová patice LGA1150 (Socket H3) zdokonaluje samotnou architekturu procesoru a optimalizuje ji pro lepší výkon pro různé instrukční sady.
 
Počítač TANK-860-HM86 má široké spektrum rozšiřujících slotů. V nabídce jsou modely se dvěma, čtyřmi až šesti expanzními sloty, které podporují vysokorychlostní rozhraní PCIe x16, x8, x4 a zároveň i starší karty PCI. Příkladem typického rozšíření počítače je integrace karty pro zachytávání signálů (capture card), která se používá např. v systémech pro dohled nad výrobními operacemi a podobných úlohách v průmyslové automatizaci.
 
Počítač TANK-860-HM86 je vybaven velkým množství různých komunikačních rozhraní a různorodých možností rozšíření. Umožňuje instalovat dva disky HDD nebo SSD, má jeden minislot PCIe, podporuje připojení tří monitorů prostřednictvím rozhraní VGA, DVI-D nebo Display Port, má dvě rozhraní pro gigabitový Ethernet Intel LAN, osm portů USB, jeden slot pro kartu CFast a šest komunikačních portů RS-232/422/485. Je sestaven z těch nejlepších komponent, které produkují málo ztrátového tepla a zaručují velký výpočetní výkon a dobrou energetickou účinnost.
 
Naprostou inovací, kterou TANK-860-HM86 nabízí, je nástroj IRIS, určený pro vzdálenou správu a dohled nad počítači prostřednictvím webového rozhraní. Pomocí nástroje IRIS lze na dálku aktualizovat (update) software i BIOS počítačových systémů, restartovat, zapínat, vypínat nebo diagnostikovat celá PC. Další předností je i vzdálený dohled s možností zasílat chybová hlášení na danou adresu elektronické pošty nebo prostřednictvím serveru SNMP.
 
Předností robustního vestavného počítače TANK-860-HM86 je schopnost pracovat v teplotách od –20 do +70 °C. Počítač navíc splňuje požadavky americké vojenské normy MIL-STD-810F Environmental Engineering Considerations and Laboratory Tests z hlediska odolnosti proti otřesům a vibracím. Jde o počítač, který je ideální jako výpočetní a informační podpora ve výrobních halách, v průmyslové automatizaci a v montážních linkách, kde jsou třeba robustní odolné počítače
s možností vzdálené správy, např. k vypínání a zapínání všech počítačů současně.
 
Společnost ELVAC, a. s., je výhradním distributorem výrobce IEI Integration na českém trhu a disponuje technickým zázemím a zkušenostmi, které těmto výrobkům „vdechují život“. Současně nabízí široký sortiment průmyslových počítačů a komponent podle požadavků zákazníka, to vše s rozšířenou zárukou na až pět let.

Obr. 1. Vestavné počítače TANK-860-HM86 s širokým rozsahem provozních teplot odolné proti vibracím