Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Průmyslový počítač pro výrobní informační systém

Automatizace pomáhá řídit výrobní procesy přesně a efektivně. Zaměstnanci předávají informace o odvedené práci přímo na výrobních linkách, digitální zobrazovače zobrazují rozdělovníky práce a výrobní dokumentaci, popř. kusovník. Počítačový systém zaznamenává počet vyrobených dílů, podíl zmetků, požadované množství za směnu nebo na aktuální zakázku. To je jen příklad požadavků moderního managementu na moderní organizaci výroby.

Výrobní závody jsou však v naprosté většině místa, kde se tvoří prach, v některých případech jemné špony nebo olejová mlha, a zpravidla jsou tam v závislosti na ročním období velmi rozdílné teploty. Dalším úskalím jsou ovládací rozhraní. Přestože integrované dotykové obrazovky enormně zlepšily využitelnost počítačů ve výrobních procesech, stále to není bezproblémové rozhraní. Výrobní aplikace, v nichž se na počítači střídá několik uživatelů, kteří mnohdy nedělají rozdíl mezi ovládáním kladiva a počítačového systému, vyžadují použití dotykové obrazovky s ochranným sklem o tvrdosti až 6H, která může být navíc vybavena i ochrannou fólií proti poškrábání. Dalším aspektem je boj s prachem a nečistotami. Proti prachu pomůže pasivní chlazení a ochranu před tekutinami zajišťuje utěsnění předního panelu. Odolnost proti prachu a vodě vyjadřuje krytí IP. Rovněž je důležitá schopnost zařízení pracovat v rozšířeném rozsahu pracovních teplot.

U teplot ještě zůstaňme. Výpočetní technika je velmi citlivá na teplo a v kombinaci s teplem, které sama generuje, musí mnohdy snést velkou tepelnou zátěž svého pracovního prostředí. Schopnost dlouhodobě přestát extrémní teploty pomáhá u průmyslového počítače zajistit především pečlivě navržený design s efektivními pasivními chladiči a ryze průmyslovými komponentami s optimalizovaným tepelným výkonem. Správným řešením je odolný a robustní průmyslový počítač, který je dlouhodobě spolehlivý a cenově přístupný.

Ryze průmyslový počítač, který je určen pro terminály MES na výrobních linkách, je panelový počítač PPC-F17AA s čipovou sadou (chipset) H81 a procesory Intel čtvrté generace, konkrétně s volitelnými procesory Intel i7/i5/i3 nebo Dual Core (obr. 1). Systém je osazen velkým počtem vstupů a výstupů. K dispozici jsou dvě gigabitová rozhraní LAN, čtyři USB 2.0, dvě USB 3.0, čtyři RS-232 a jedno RS-422/485. Monitory je možné připojit prostřednictvím VGA nebo HDMI. Také je třeba zmínit možnost rozšíření funkcí panelového počítač PPC-F až dvěma kartami Mini PCIe, které umožňují doplnit WiFi, 3G mod nebo další LAN.

Unikátní funkci, kterou PPC-F volitelně nabízí, je chytrý nástroj IRIS. Inteligentní modul IRIS je určen pro dálkovou správu a dohled nad počítači prostřednictvím webového rozhraní. Pomocí modulu IRIS lze na dálku updatovat software i BIOS počítačových systémů a restartovat, zapínat, vypínat nebo diagnostikovat celé PC. Další předností modulu IRIS je dohled na dálku s možností zasílání chybových hlášení na e-mailovou adresu nebo přes SNMP server.

Počítač PPC-F17AA je kompletní průmyslové řešení, které je ideální jako výpočetní a informační podpora ve výrobních halách, v průmyslové automatizaci a na montážních linkách, kde je zapotřebí dálkově vypínat a zapínat všechny počítače současně.

Firma ELVAC a. s. je certifikovaným distributorem výrobce IEI Integration na českém trhu a nabízí široký sortiment panelových počítačů s velkou odolností určených pro MES, a to s rozšířenou zárukou až na pět let. 

(ELVAC a. s.)

Obr. 1. Průmyslový počítač PPC-F17AA od firmy IEI Integration s krytím z čela IP65