Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Průmyslový počítač NISE 90 – když je málo místa

Firma NEXCOM, výrobce vestavných počítačů, nabízí široké spektrum zajímavých variant a provedení počítačů vhodných do průmyslového prostředí. Jedním z nich je i typ NISE 90 – počítač s pasivním chlazením určený k instalaci na lištu DIN. Základem počítače je procesor Intel Atom E620 s taktovací frekvencí 0,6 GHz. Prostorově úsporné šasi počítače (59 mm × 140 mm ×167 mm) je „nabito“ funkcemi. Počítač NISE 90 je vybaven dostatečným množstvím rozhraní i pro náročné úlohy: má dvě rozhraní pro gigabitový Ethernet s konektory RJ-45 a s řadičem Intel 82574L, který podporuje funkci LAN teaming, tři rozhraní USB, tři sériové porty, z toho jeden RS-232/422/485 a dva RS-232, a rozhraní pro sběrnici CAN (ve verzi 2.0b, s šířkou přenosového pásma 1 Mb/s a taktovací frekvencí sběrnice 40 MHz). Kromě toho nabízí osm vstupních a osm výstupních kanálů GPIO a rozhraní pro monitor VGA. Vzhledem k tomu je vhodný pro množství různých úloh v oblasti průmyslové automatizace, zvláště tam, kde je důraz kladen na malé rozměry, malý příkon a velký výpočetní výkon.

Součástí čipové sady je grafický čip Intel GMA 600. Díky němu má počítač NISE 90 schopnosti vykreslit grafiku ve 2D i 3D. S pro­cesorem, který má příkon jen 2 až 3 W, je spotřeba celého počítače při plném zatížení 17 W. Malá spotřeba znamená také malý ztrátový tepelný výkon, a tím se zvyšuje spolehlivost počítače. NISE 90 využívá koncepci Windows-Intel (Wintel) a poráží systémy založené na ARM jak v ceně, tak v softwarových možnostech. Umožňuje plynulou portaci softwaru na Linux i na Windows Embedded Standard 2009. Protože NISE 90 je produkt, který výrobce označuje ready-to-run, zkracuje uvedení celého zařízení, jehož je součástí, na trh a snižuje náklady na vývoj ve srovnání s počítači založenými na procesorech ARM.

Spolehlivost počítače zvyšuje také použití základní desky all-on-board: všechny hlavní díly, tj. procesor Intel E620, čipová sada EG20T i paměť DDR2 512 MB jsou umístěny přímo na základní desce. Tím je zajištěna kompatibilita a jsou omezeny možnosti vzniku závady počítače, které jsou často způsobeny nekompatibilitou hardwaru nebo ztrátou kontaktu v důsledku vibrací a otřesů. Slot SATA může být osazen klasickým pevným diskem 2,5" HDD nebo polovodičovým diskem SSD. Počítač může být napájen 12 nebo 24 V DC. Primárně je určen na lištu DIN, ale lze k němu dodat i sadu pro montáž na stěnu.

Pro více informací o průmyslových počítačích NEXCOM a AAEON mohou zájemci kontaktovat jejich distributora, společnost Microdis Electronics s. r. o. (viz inzerát na této straně)

(Microdis Electronics s. r. o.)

Obr. 1. Průmyslový počítač NISE 90