Průmyslové vestavné počítače AEC

Vestavné počítače AEC (Advanced Embedded Controller) jsou odolné počítače s pasivním chlazením, určené zejména pro průmyslovou automatizaci, automatizaci budov, dopravní techniku, pokladní a platební terminály nebo proměnné reklamní tabule. Tento článek představí dvě novinky v typové řadě počítačů AEC: výkonný AEC-6635 a inovovaný, cenově výhodný AEC-6612 Rev. B.

Společnost AAEON uvedla loni na podzim na trh nový výkonný vestavný počítač AEC-6635 s pasivním chlazením, vybavený procesorem Intel® Core™ i5 (2,4 GHz) nebo i7 (2,66 GHz) a čipovou sadou Intel QM57 (obr. 1). Vestavěná paměť DDR3 SO-DIMM (204pinová) má maximální kapacitu 4 GB. Pro připojení monitorů jsou dispozici rozhraní DVI-D, VGA a Display Port. Ke komunikaci s okolím jsou určeny dva porty pro gigabitový Ethernet. K připojení paměťových médií se používá slot pro karty CompactFlash a slot SATA HDD Bay. Uživatelé mohou vy­užít i další rozhraní: šest USB 2.0, tři RS-232 a jedno RS-232/422/485. Počítač lze rozšířit pomocí PCIe Mini Card.

AEC-6635 podporuje široké spektrum operačních systémů: Microsoft Windows CE 6.0, Windows XP Embedded, Windows XP, Windows 7 a Linux Fedora 2.4. Kromě vysokorychlostního Ethernetu jej lze doplnit také modulem pro bezdrátovou síť WiFi.

Rozsah provozních teplot počítače je –20  až +50 °C. Počítač je odolný proti vibracím i rázům. Vzhledem k těmto vlastnostem jej lze použít i v tvrdých podmínkách a nepříznivém prostředí. Je také energeticky úsporný a současně velmi výkonný. Jeho výpočetní výkon zvyšuje funkce dynamického přetaktování jader Intel Turbo Boost Technology. Životnost baterií šetří funkce HUGI (Hurry Up and Get Idle), která umožňuje procesorům rychle ukončit probíhající procesy.

Letos byl na trh uveden další ze sortimentu vestavných počítačů AEC s pasivním chlazením: inovovaný, cenově výhodný AEC-6612 Rev. B s procesorem Intel® Atom™ D525 (obr. 2). Zvláštností tohoto počítače je rozšířený rozsah skladovacích i provozních teplot: rozsah skladovacích teplot je –20 až +70 °C a rozsah provozních teplot –20 až +60 °C. Díky tomu a díky odolnosti proti vibracím a rázům může počítač pracovat i ve velmi nepříznivém prostředí. Počítač je vybaven čipovou sadou Intel ICH8M. Podobně jako předchozí typ, i tento počítač má šest portů USB 2.0. Dále má šest portů COM, dva konektory RJ-45 pro gigabitový Ethernet a slot pro kartu CompactFlash. Na rozdíl od starší verze má typ Rev. B slot pro rozšiřující desku PCIe Mini Card a 2,5" slot SATA HDD Bay. Podporovány jsou operační systémy Fedora Core 14, Windows XP, Windows 7, Windows XP Embedded, Windows Embedded Standard 2009 and Windows Embedded Standard 7. Pro rozšíření grafických možností bylo přidáno volitelné druhé rozhraní VGA.

U počítače AEC-6612 Rev. B je uplatněna speciální patentovaná metoda odvodu tepla ze skříně počítače, vyrobené z hliníkové slitiny. Tím je procesor chráněn proti přehřátí. Vzhledem k použití nového procesoru Intel D525 je u tohoto vestavného počítače možné využít pro zvýšení výpočetního výkonu vícevláknovým zpracováním instrukcí funkci Intel Hyper-Threading Technology.

Štíhlý počítač kompaktního tvaru se vyznačuje malou spotřebou elektřiny a příznivou cenou.

Zástupcem společnosti AAEON v České republice je společnost Microdis Electronics (www.microdis.net ). Na veletrhu Amper ji návštěvníci najdou v hale F, stánek 060.

 (Microdis Electronics s. r. o.)

Obr. 1. Výkonný počítač AEC-6635 s procesory Intel Core i5/i7

Obr. 2. Cenově výhodný počítač AEC-6612 ve variantě Rev. B procesor Intel® Atom™ D525