Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Průmyslové sběrnice snadno, rychle a levně

Automa 11/2001

Milan Flídr, Turck, s. r. o.

Průmyslové sběrnice snadno, rychle a levně

Společnost Turck v současné době nabízí pod obchodní značkou Busstop® rozsáhlý sortiment komponent pro výstavbu průmyslových sběrnic. Jednoduchost jako u dětské stavebnice a cena na úrovni klasických I/O kart jsou jedny z hlavních, ne však jediných argumentů pro použití průmyslové sběrnice v dané aplikaci.

Obr. 1.

Nabídka Busstop zahrnuje komponenty pro AS-Interface, CAN, DeviceNet, Ethernet, Foundation Fieldbus, Interbus, Modbus, Profibus DP, Sensoplex atd. Bez ohledu na používaný sběrnicový systém mohou zákazníci upotřebit komponenty stejných rozměrů, provedení a funkcí. Tuto možnost využívá např. General Motors ve svých závodech v Evropě (Profibus DP) a Americe (DeviceNet).

Nabídka zahrnuje stanice vstupů a výstupů, propojovací moduly, kabely, konektory a další příslušenství. Vše se stupněm krytí IP67 až IP69, vysokou odolností vůči olejům, kyselinám, slunečnímu záření, vysokým teplotám, otěru atd., v cenově výhodném plastovém provedení i v robustních kovových pouzdrech.

Příkladem mohou být např. moduly vstupů a výstupů Piconet®. Tyto miniaturní stanice se vyrábějí pro Profibus DP, DeviceNet a CANopen. Ve fázi ověřovacích zkoušek jsou varianty pro ControlNet, Interbus, Modbus, RS-232/485, Ethernet a USB. Všechny typy mají stupeň krytí IP67, rozměry 175 × 30 × 27 mm, galvanické oddělení vstupů a výstupů, ochranu proti zkratu i přetížení, diagnostiku poruch a jsou vybaveny funkcemi pro automatickou detekci přenosové rychlosti. Dva napájecí konektory (zásuvka a vidlice) umožňují sestavit jednoduché napájení skupiny modulů bez složitých a dlouhých kabelových rozvodů.

V nabídce jsou digitální moduly (osm kanálů), analogové moduly (čtyři kanály) i speciální moduly (čítače, dekodéry, komunikační moduly). Tak zvané rozšiřovací moduly lze pomocí plastového světlovodu jednoduše připojit k základnímu modulu a rozšířit tak skupinu vstupů a výstupů připojených k jedné sběrnicové adrese. Tímto způsobem je možné vytvářet skupiny až 1 024 digitálních nebo 512 analogových signálů. Moduly lze při spojování libovolně kombinovat. Osmikanálové digitální moduly je možné získat již za ceny nižší než 2 000 Kč.

Obr. 2.

Novinkou v nabídce společnosti Turck jsou komponenty pro Ethernet. Přepínač SE-84-E814 v robustním kovovém pouzdru se stupněm krytí IP67 dovoluje připojit osm větví 10Base Ethernet nebo 100Base Fast Ethernet. Přenosová rychlost 10 nebo 100 Mb/s je nastavována automaticky. K připojení se používají standardní konektory M12 × 1.

Rozbočovací členy pro průmyslové sběrnice jsou dodávány v pasivním provedení nebo s elektronikou oddělující jednotlivé větve a chránící je před zkraty a poruchami. Nabídka začíná u tzv. T-kusů, či kabelů tvaru Y a končí u osminásobných rozbočovačů s elektronikou a automatickou detekcí přenosové rychlosti.

Komponenty Busstop využívají standardní konektory M8 × 1, M12 × 1 nebo 7/8". Lze tak jednoduše připojit senzory a akční členy jiných výrobců. Nabídka Turck obsahuje samostatné konektory, kabely v metráži i kabely opatřené konektory v mnoha provedeních. Materiály PVC, PUR, TPE, mosaz či korozivzdorná ocel vyhovují většině požadavků na odolnost v náročných průmyslových podmínkách. Pro tato prostředí obsahuje nabídka pancéřované kabely a speciální návleky chránící kabely před vysokými teplotami např. od odletujících okují.

Obr. 3.

Výhody komponent Busstop lze využívat také v prostředí s nebezpečím výbuchu. Kromě „klasických“ sběrnic pro prostředí SNV, jako jsou např. Foundation Fieldbus, Profibus PA nebo Sensoplex Ex, se v poslední době objevilo několik jiskrově bezpečných systémů pro Profibus DP. Jednou z novinek společnosti Turck je systém Excom, který je certifikován ústavem PBT podle ATEX. Jde o systém vzdálených vstupů a výstupů v jiskrově bezpečném provedení, umožňující bez další ochrany připojit v zóně 1 až 128 digitálních nebo 64 analogových signálů. Další výhodou je možnost redundantního provozu klíčových součástí (napájení, sběrnice, komunikační modul). Sestavit vysoce spolehlivé aplikace pro prostředí SNV je tedy mnohem jednodušší než dříve.

Modulární systém Excom umožňuje libovolně kombinovat digitální a analogové signály a využívat komunikaci HART. Funkci jednotlivých modulů lze softwarově parametrizovat, lze např. vytvořit přímé vazby mezi vstupy a výstupy a tak rychle reagovat např. na hodnotu jakéhokoliv vstupu bez nutnosti zpracování signálu v řídicím systému.

Tyto a mnohé další výrobky společnosti TURCK mohou zájemci vidět na veletrhu automatizační techniky SPS/IPC/Drives v Norimberku, který se koná ve dnech 27. až 29. listopadu 2001.

TURCK s. r. o.
Hradecká 1161
500 03 Hradec Králové
tel.: 049 52 107 66, 55 103 31-3
fax: 049 52 107 67
mobil: 0602 0602 44 37 10
e-mail: turck@turck.cz
http://www.turck.cz
http://www.bannerengineering.com