Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Průmyslové šasi Advantech řady ACP-4000

číslo 2/2003

Průmyslové šasi Advantech řady ACP-4000

Již téměř deset let jsou na trhu průmyslová šasi Advantech řady IPC-610. Prošla v této době několika modernizacemi, které vyžadoval rychlý rozvoj výpočetní techniky. Základní rysy, díky kterým si udržují oblibu vyjádřenou několika tisíci prodaných kusů, zůstávají stejné. Jsou to hlavně tyto:

  • Modularita a variabilita, které umožňují přizpůsobit šasi požadavkům aplikace. Do šasi lze namontovat různé typy pasivních desek typu backplane (nesoucích pouze konektory systémové sběrnice), do kterých je možné instalovat mnoho typů a variant procesorových karet. Stejně dobře lze do šasi instalovat i klasickou základovou desku s procesorem – motherboard.

  • Možnost instalace velkého počtu zásuvných karet. Tato výhoda je významná hlavně při použití šasi pro videoservery s větším počtem kamerových vstupů, pro servery pro digitální telefonii či internetové servery s větším počtem síťových a komunikačních karet.

  • Možnost zvýšení spolehlivosti zdvojením (redundancí) kritických částí, jako jsou napájecí zdroje nebo ventilační jednotky.

  • Zvýšení odolnosti proti prachu přetlakovou ventilací s vyměnitelnými filtry.

  • Zvýšení odolnosti proti otřesům pomocí přídavných fixačních prvků zajišťujících zásuvné karty a odpružením držáků pevných disků.

Obr. 1.

Obvyklá sestava počítače kromě šasi zahrnuje i monitor a klávesnici. Pro šasi, které je určeno k montáži do 19" skříně, je nutné přidat do skříně monitor určený pro 19" zástavbu nebo použít stolní monitor umístěný mimo skříň. U mnoha aplikací se však rozměrný monitor s velkým rozlišením nevyužije, naopak překáží. Pro takové aplikace bylo vyvinuto průmyslové šasi ACP-4001.

ACP-4001 je průmyslové šasi s displejem a klávesnicí. V levé části je umístěn TFT barevný displej o úhlopříčce 6,4" (obr. 1). Na něm lze např. zobrazovat průběžné zprávy, varovná nebo alarmová okna. Uživatelský zásah lze uskutečnit prostřednictvím některého z pěti programovatelných a pěti kurzorových membránových tlačítek umístěných kolem displeje. Z dolní části šasi je možné vysunout běžnou klávesnici doplněnou dotykovým ovladačem – touchpadem (obr. 2).

Šasi zachovává všechny výhody modelu IPC-610. Lze do něj namontovat široký sortiment pasivních sběrnic a motherboardů i redundantní napájecí zdroje. Má přetlakovou ventilaci i odpružené uložení disků. Základní model pasivní sběrnice může mít až čtrnáct slotů, které lze objednat v různých kombinacích ISA a PCI.

Obr. 2.

ACP-4001 je již samo o sobě průmyslové šasi konstruované pro nepřetržitý provoz. Pro zvýšení bezpečnosti do něj lze instalovat ještě přídavnou monitorovací jednotku SNMP--1000. Nezávislá jednotka s vlastní zálohovací baterií hlídá správnou funkci ventilátorů, zdroje i teplotu ve skříni. Je-li v šasi instalována karta CPU Advantech, může SNMP-1000 sledovat i napájecí napětí a teplotu procesoru nebo zabezpečit funkci watchdogu. Jednotka má vestavěn vlastní webový server, počítač tedy lze monitorovat z libovolného místa na internetu bez jakéhokoliv přídavného softwaru. Kromě lokálního akustického alarmu umí posílat i alarmový e-mail na předem nastavenou adresu.

ACP-4001 může být velmi vhodným řešením situace ve velkých serverových systémech, kde je často vyžadován lokální přístup k jednotlivým počítačům. Připojovat pro ten případ externí monitor a klávesnici je nepohodlné a použití různých přepínačů periferních zařízení neproduktivní a nákladné.

Ideálním využitím pro ACP-4001 jsou také automatické zkušební a testovací systémy v průmyslu. Při testování výrobků na automatických linkách je výhodné zobrazovat průběžné nebo statistické výsledky testování a vykonávat jednoduchou uživatelskou obsluhu pouze pomocí programovatelných tlačítek. Zároveň však může údržba kdykoliv vysunout klávesnici a měnit parametry testu nebo vykonávat jiné servisní zásahy. Podobnou aplikací mohou být řídicí nebo monitorovací stanice telefonních systémů, napájecích soustav a podobných zařízení.

Jakékoliv další informace o průmyslových počítačích nebo jiných výrobcích Advantech si vyžádejte v libovolné kanceláři společnosti FCC Průmyslové systémy.

FCC Průmyslové systémy s. r. o.
info@fccps.cz
www.fccps.cz

400 11 Ústí nad Labem, SNP 8, tel.: 472 774 173, fax: 472 772 115
603 00 Brno, Vinařská 1a, tel.: 543 215 654, fax: 543 215 655
182 00 Praha 8, U Slovanky 3, tel.: 266 052 098, fax: 286 890 252

Inzerce zpět