Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Průmyslové počítače pro všechny aplikace

číslo 12/2002

Průmyslové počítače pro všechny aplikace

Obr. 1.

Současným trendem v automatizaci jsou požadavky na vizualizaci a zpracování dat přímo v místě ovládané technologie a jejich přenos do vnitropodnikové sítě a popř. i dále. Hlavními faktory, které ovlivňují výběr vhodného hardwaru pro řešení úloh založených na platformě PC, jsou různé aplikační oblasti automatizační techniky a následné různorodé provozní podmínky.

Firma Siemens AG nabízí zákazníkům široké spektrum špičkových průmyslových PC, které umožňují realizovat úplná řešení automatizačních úloh, jako jsou např. vizualizace chodu technologických celků, řízení kvality výroby, sběr a správa dat, internetové aplikace apod. Každý zákazník má možnost si koncipovat hardware i software průmyslového PC tak, aby splňovaly všechny požadavky plynoucí z daného automatizačního projektu.

Všechny varianty průmyslových PC firmy Siemens jsou aktualizovány s ohledem na vývoj techniky PC, ať už jsou to procesory, operační a diskové paměti apod. To je důležité při vědomí, jak rychle se technika PC vyvíjí. Není to tak dávno, kdy se uživatelé museli spokojit s pevnými disky o kapacitě jednotek megabytů, zatímco nyní s výhodou používají pevné disky o kapacitě desítek gigabytů.

Obr. 2.

Průmyslové počítače jsou firmou Siemens nabízeny ve třech řadách, lišících se určením – Panel PC, Rack PC a Box PC. Všechny tři jsou součástí rodiny automatizačních prostředků Simatic.

Simatic Panel PC
Řada počítačů Simatic Panel PC svými parametry i cenou pokrývá různé oblasti průmyslu. Jde o spojení PC a displeje TFT do jednoho celku. Všechny typy těchto počítačů jsou určeny pro nepřetržitý provoz 24 hodin denně. Jejich přední panely mají krytí IP65 a doba provozního života displeje se pohybuje (podle typu PC) od 50 000 do 60 000 provozních hodin. Všechny typy mají integrováno rozhraní Ethernet 10/100 Mb/s. Teplota okolního prostředí může dosahovat až 45 °C. Samozřejmá je vysoká úroveň elektromagnetické kompatibility.

Základním modelem v této řadě je počítač Simatic Panel PC IL 70, vyvinutý firmou Siemens na základě požadavků zákazníků, kteří potřebují průmyslový PC do standardního průmyslového prostředí a nepožadují velký počet rozhraní. Vyrábí se pouze s displejem TFT, dotykovým stínítkem s úhlopříčkou 12" a 15" a rozlišením 800 × 600 bodů.

Obr. 3.

Panel PC IL70 je vybaven špičkovými procesory Intel Pentium a Intel Celeron a standardními rozhraními COM1, LPT1, USB, PS/2, Ethernet a audio. Rozhraní pro připojení sběrnic Profibus-DP a MPI (Multi-Point Interface) není součástí základního provedení, ale lze je bez problémů doplnit. Pro další rozšíření jsou zde volné zásuvné pozice PCI (tři) a AGP. Kapacitu pevného disku i operační paměti lze zvolit z variant nabízených výrobcem. Napájecí napětí je 110/230 V AC 50//60 Hz. Předností počítačů Panel PC IL70 je maximální výkon při nízkých pořizovacích nákladech, což je zárukou jejich efektivního využití.

Pro ovládání složitějších technologií a do náročných průmyslových prostředí jsou určeny typy Simatic Panel PC 670/870 (obr. 1, obr. 2). Obr. 4. Tyto typy se vyrábějí s displeji TFT s úhlopříčkou 10" (pouze Panel PC 670), 12" a 15" v provedeních s dotykovým stínítkem obrazovky nebo s klávesami. Zákazník má opět možnost výběru vhodné konfigurace PC. Podle potřeb aplikace lze volit mezi kompaktním anebo decentralizovaným provedením PC a displeje TFT, který lze s použitím klasického metalického kabelu umístit až do vzdálenosti 20 m od PC (obr. 3). Toto však není jediný možný způsob propojení. V případě potřeby je možné displej připojit pomocí optického kabelu a umístit ho až 500 m od skříně počítače. Pro ovládání z několika míst lze dodat variantu optického připojení až čtyř přídavných displejů k jednomu PC (obr. 4). Zákazník v tom případě nemusí kupovat pět PC, ale stačí mu jedno doplněné o další displeje, což znamená menší pořizovací náklady. Velkou výhodou decentralizovaného provedení je malá montážní hloubka displeje, takže je možné instalovat průmyslové PC i tam, kde není k dispozici mnoho prostoru. Dalším významnou vlastností je jeho velmi jednoduché a rychlé uvedení do provozu.

Stejně tak jako Panel PC IL70 jsou i typy Panel PC 670/870 vybaveny výkonnými procesory Intel Pentium a Intel Celeron a všemi standardními rozhraními (COM1, COM2, TTY, LPT1, USB, PS/2, Ethernet, VGA). Obr. 5. Navíc již základní varianta obsahuje rozhraní pro připojení k sítím Profibus-DP a MPI. Kapacitu pevného disku a operační paměti i další vybavení lze zvolit z variant nabízených výrobcem. Standardní napájecí napětí těchto typů je 110/230 V AC 50/60 Hz (volitelně 24 V DC). Rozměry i možnosti počítačů Simatic Panel PC v kompaktním i decentralizovaném provedení jsou shodné a jejich konstrukce je navržena tak, aby bylo možné bez problémů uskutečňovat jakékoliv servisní zásahy.

Při nákupu počítačů Simatic Panel PC mohou zákazníci využít cenově výhodné komplety – Panel PC 670/870 nebo IL70 v kombinaci se systémem SCADA WinCC nebo vizualizačním softwarem ProTool/Pro.

Firma Siemens AG nabízí také zákaznická provedení průmyslových PC – např. se zákazníkovým logem, v různých barevných variantách, popř. i speciálně technicky řešené (obr. 5).

Simatic Rack PC
Řada Simatic Rack PC obsahuje flexibilní průmyslové PC optimalizované především pro řešení měřicích a zkušebních úloh. Jsou vybavena senzory a monitorovacími funkcemi, které sledují bezchybné provádění programu (lokálně, popř. s využitím sítě) anebo např. činnost ventilátorů (s prachovými filtry), teplotu uvnitř skříně apod. Siemens AG nabízí tento druh průmyslových PC ve dvou provedeních – Simatic Rack PC Industrial Lite 40 a Simatic Rack PC 840 (obr. 6).

Obr. 6.

Simatic Rack PC Industrial Lite 40 je výkonné průmyslové PC pro montáž do rámu 19" standardu, nabízené v několika variantách. V současné době jsou tato PC osazována procesory Intel Pentium 4 2,0 GHz nebo Intel Celeron 1,7 GHz. Kapacitu operační paměti lze zvolit od 128 MB až do 2 GB a kapacitu pevného disku nejméně 40 GB. K dispozici jsou i mechanika CD-ROM, popř. CD-RW, a dále všechna standardní rozhraní. Používanými operačními systémy jsou Windows NT, 2000 a XP Professional MUI. Simatic Rack PC Industrial Lite 40 je vhodnou volbou pro všechny průmyslové aplikace, kde je vyžadována nejmodernější varianta techniky PC při malých pořizovacích nákladech k použití v provozních podmínkách kategorie standardního průmyslového prostředí.

Pro ty nejnáročnější provozní podmínky nabízí firma Siemens v této kategorii typ Simatic Rack PC 840, což je robustní průmyslové PC určené též pro montážní standard 19". Konfiguruje se individuálně pro konkrétní použití z různých procesorových jednotek, pamětí a diskových mechanik, napájecích zdrojů a předinstalovaného operačního systému. Kromě standardních operačních systémů Windows NT, 2000 a XP Professional lze objednat též instalaci operačního systému MS-DOS 6.22. Konstrukce tohoto PC zaručuje jeho spolehlivý chod i za velmi nepříznivých podmínek. Velmi dobře odolává vibracím a nárazům a pracuje ve velmi širokém rozmezí teplot (některé varianty až do 50 °C). Jeho provedení dovoluje bez problémů vykonat jakýkoliv servisní zásah, což umožňuje minimalizovat časové prostoje.

Obr. 7.

Simatic Box PC
Pod označením Simatic Box PC jsou nabízena velmi výkonná PC určená např. pro montáž na stěnu rozváděče. Tomu je uzpůsobeno jejich celkové provedení. Svými parametry splňují velmi náročné požadavky kladené na průmyslová PC. Velmi dobře odolávají vibracím a rázům a lze je provozovat v širokém rozsahu teplot okolního prostředí – základní varianty do 45 °C a některé varianty Box PC 840 až do 55 °C. Počítače jsou osazovány moderními procesory Intel Pentium a Intel Celeron, pevnými disky s kapacitou nejméně 20 GB, standardními rozhraními (COM1, COM2, LPT1, USB, PS/2, Ethernet, Profibus-DP/MPI, VGA) atd.

V této kategorii počítačů nabízí firma Siemens AG opět dvě varianty – Simatic Box PC 620 a Simatic Box PC 840 (obr. 7), lišící se např. kapacitou operační paměti, počty volných zásuvných pozic pro rozšíření a grafikou. U obou těchto variant je možné objednat kromě standardních operačních systémů Windows NT, 2000 a XP Professional i operační systém MS-DOS 6.22.

Obr. 8.

Průmyslové monitory
Firma Siemens AG nabízí spolu s PC také velmi široký sortiment průmyslových monitorů s displejem TFT, ze kterých si zákazník může vybrat vhodnou variantu podle svých požadavků (stolní provedení, pro montáž do rozváděče, vestavný – obr. 8). V současné době se dodávají s úhlopříčkou délky 12", 15" a 18". Napájecí napětí je standardně 110/230 V AC (u 12" a 15" monitorů i 24 V DC). Monitory lze umístit až do vzdálenosti 20 m od počítače. Jsou velmi odolné proti vibracím, rázům a použité displeje se vyznačují zvýšenou odolností proti vnějším mechanickým vlivům.

Projektová i poprodejní podpora
Firma Siemens AG, jako přední světový výrobce automatizační techniky, vlastní know-how, které jejím zákazníkům umožňuje úspěšně se uplatnit na světových trzích.

Současně firma Siemens disponuje celosvětovou sítí servisních středisek a nabízí podporu a pomoc při řešení všech problémů s automatizací, které mohou nastat, i mnohaletou dostupnost náhradních dílů ke všem svým zařízením.

Ing. Václav Kolbaba,
Siemens s. r. o.

Siemens s. r. o.
Evropská 33a
160 00 Praha 6
tel.: 233 032 411
http://www.siemens.cz

Inzerce zpět