Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Průmyslové počítače pro každý stroj a zařízení

Společnost Phoenix Contact dodává průmyslové počítače v různých provedeních: panelové počítače s integrovaným displejem k vestavbě do panelu rozváděče nebo jako samostatné operátorské panely, počítače box PC bez vlastního displeje, které lze v případě potřeby kombinovat s oddělenými průmyslovými monitory, průmyslové počítače do 19“ rámu a tabletová PC. Tento článek představuje dva nové zástupce z kategorie panelových PC určených k ovládání strojů a zařízení.

 

Průmyslové PC s krytím IP65

Společnost Phoenix Contact obohatila svou řadu průmyslových PC o průmyslové počítače s dotykovým displejem Designline PPC 1000 (obr. 1). Tenká PC o tloušťce jen 60 mm jsou celá chráněna hliníkovým krytem. Jsou určena k montáži na konzolu VESA 100 a jejich krytí je IP65. Navíc je lze používat i za extrémních provozních teplot, od –20 do +55 °C, tedy např. i v chladicích boxech.
 
Počítače PPC 1000 jsou vybaveny dotykovým displejem s podsvícením LED, s úhlopříčkou od 15" do 21,5" a s velkým rozlišením. Uživatelé mohou podle požadavků úlohy snadno přepínat mezi jednoduchým a multidotykovým ovládáním. Zařízení také podporuje ovládání gesty.
 
Průmyslová PC Designline PPC 1000 používají čipové sady s úspornými procesory Intel Atom E. Díky tomu jsou energeticky velmi efektivní. Malá spotřeba procesoru se také projevuje v malém ztrátovém teple, takže počítač nevyžaduje ventilátor. Údržbu usnadňuje servisní kryt na zadním panelu.
 

Konfigurovatelné průmyslové PC

K uspokojení požadavků v oblasti vizualizace procesů, robotiky a průmyslové automatizace nabízí společnost Phoenix Contact výkonná, konfigurovatelná, snadno udržovatelná a cenově dostupná průmyslová PC Valueline P 7000 (obr. 2). Tato PC, určená k vestavbě do panelu rozváděče, mohou pracovat v prostředí s teplotou až +45 °C. Dotykové TFT LCD mají úhlopříčku od 12" do 24".
 
Průmyslová PC Valueline P 7000 jsou vybavena procesory Intel Core i7, díky kterým mají velký výpočetní i grafický výkon. Integrovaná procedura Turbo Boost navýší výpočetní výkon v úlohách, které nejsou optimalizovány pro běh na vícejádrových procesorech. Technika Hyper-Threading zvyšuje propustnost procesoru, a umožňuje tak efektivnější zpracovávání úloh, které jsou připraveny na paralelní zpracování několika vláken najednou. K tomu lze připočíst operační paměť DDR3 s podporou kontroly a opravy chyb (ECC) a velkokapacitní paměť na disku SSD s ukládáním SLC – Single-Level Cell.
 

Závěr

Společnost Phoenix Contact dodává průmyslové počítače určené k vestavbě do panelu v řadách Embeddedline pro jednoduché úlohy, Basicline pro malé a střední úlohy a Valueline pro náročné a složité úlohy. K dispozici jsou i panelová PC určená pro venkovní prostředí s krytím z čelní strany IP67. Pro samostatnou montáž jsou určena plně zakrytovaná PC Designline s montáží VESA a se zvýšenou odolností do nepříznivých pracovních podmínek.
 
Velikosti displeje jsou od 7" do 24". Počítače mají energeticky úsporné procesory Intel Atom, AMD, Intel Core2 Duo, Intel Celeron nebo Intel Core i7. Všechny jsou schopné pracovat jen s pasivním chlazením. Jsou flexibilně rozšířitelné díky volitelnému slotu PCI a k dispozici mají různá komunikační rozhraní.
 
Beze sporu lze tedy konstatovat, že z nabídky společnosti Phoenix Contact si mohou uživatelé vybrat průmyslový panelový počítač pro každý stroj nebo zařízení. Díky modulární konstrukci lze i na zakázku navržená zařízení dodat s výhodnou cenou a krátkou dodací lhůtou.
Obr. 1. Průmyslový počítač Designline PPC 1000 s krytím IP65
Obr. 2. Průmyslové PC Valueline P 7000 určené k vestavbě do panelu