Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Průmyslové počítače a systémy EPC firmy Acrosser

Automa 6/2001

Ing. František Blažek, Amtek, spol. s r. o.

Průmyslové počítače a systémy EPC firmy Acrosser

Jedním z největších výrobců hardwaru pro průmyslové počítače a systémy EPC (embedded PC) je tchaiwanská firma Acrosser. Tento sortiment vyrábí už od roku 1987. Jako první ve světě vyvinula a začala vyrábět kartu ROM/SRAM, která revolučním způsobem vyřešila problém spolehlivosti diskových jednotek v průmyslovém prostředí. Nyní dodává své výrobky do celého světa, je nositelem certifikátu ISO 9001 a na své výrobky poskytuje záruku 24 měsíců. Kromě vysoké kvality je výhodou jejích výrobků i velmi příznivá cena ve srovnání s produkty ostatních výrobců, která je dána zejména dobrým výběrem sortimentu – neprodukují se stovky speciálních typů, ale vhodně zvolená užší řada komponent, ze které je možné sestavit řešení pro většinu aplikací.

Obr. 1.

V tomto článku budete seznámeni s novinkami, které už byly letos představeny na odborných veletrzích, popř. teprve představeny budou na veletrhu Computex v Taipei v termínu 4. až 8. června 2001.

První z nich je jednodeskový počítač AR-B1660, určený pro aplikace EPC. Je možné jej osadit procesory Intel Celeron (až do 600 MHz) nebo Intel Pentium III (až do 850 MHz). V budoucnosti bude možné přehráním nejnovější verze programu Bios desku upravit i pro nejnovější procesory Intelu s vyšší frekvencí. Na desce je osazena čipová sada Intel 440 BX AGP s FSB 100 MHz, videořadič C&T69000 AGP (2 MB VRAM) s výstupem CRT i LCD, síťová karta 10/100 Mb/s, zvuková karta, patice pro disk-on-chip, čip pro monitorování hardwaru (teplota CPU, napětí zdroje, otáčky chladicích ventilátorů), čtyři sériové porty RS-232C, jeden paralelní port, dva porty USB, watchdog, řadiče pro disketovou mechaniku a pro pevné disky, patice pro paměť DIMM s kapacitou až 256 MB (včetně korekce chyb ECC) a sloty pro rozšiřovací karty PCI a PC/104. To vše při rozměrech desky pouhých 203 × 146 mm. Počítač je kompatibilní s IBM PC a je certifikován pro práci s operačními systémy DOS, Windows (95, 98, 2000, NT) a Linux. Jednodeskový počítač AR-B1660 je možné vestavět do kompaktní skříně AR-M9916 s rozměry pouhých 220 × × 293 × 54 mm, vybavené zdrojem 60 W.

Další novinkou je kompaktní IBM PC kompatibilní AR-M9917. Dodává se ve skříni o rozměrech 225 × 176 × 56 mm, vybavené napájecím zdrojem 20 W, kontrolními LED POWER a HDD a montážní pozicí pro 2,5" pevný disk. Protože počítač je vybaven třemi nezávislými síťovými rozhraními 10/100 Mb/s, je vhodný pro použití jako firewall, webový nebo internetový server, směrovač ISDN, modem ADSL nebo síťový rozbočovač. Jeho procesorová deska může pracovat, stejně jako všechny ostatní produkty firmy Acrosser, s operačními systémy DOS, Windows a Linux. Počítač má procesor NS GEODE GX-1/300 MHz, 32 MB SDRAM, výstup VGA, dva sériové a jeden paralelní port, řadič pro disketovou mechaniku a pevný disk. Spolehlivost zvyšují dva chladicí ventilátory s filtrem, které uvnitř skříně vytvářejí přetlak a zabraňují tak pronikání prachu. Mnoho závad bývá způsobeno zastavením chladicího ventilátoru procesoru. Počítač AR-M9917 tento problém řeší na 100 % – procesor GX1 má totiž ztrátový tepelný výkon jen 1,5 W, takže je vybaven pouze pasivním chladičem.

Pro nejnáročnější aplikace je určena procesorová deska AR-B1682, což je karta plné délky se sběrnicí PICMG. Je vybavena podobně jako jednodeskový počítač AR-B1660, avšak operační paměť může být až 768 MB (včetně ECC), navíc je osazena velmi výkonným řadičem Ultra II SCSI Symbio.

V poslední době se často používají také miniaturní moduly PC/104. I v této oblasti mohou výrobky firmy Acrosser směle soupeřit s ostatními – příkladem může být procesorový modul AR-B1422. Je osazen procesorem ST STPC Client 66 MHz, výstupem VGA, síťovým rozhraním 10/100 Mb/s, watchdogem, dvěma sériovými (RS-232/485) a jedním paralelním portem a řadiči pro pevný disk a disketové mechaniky. Operační paměť v podobě modulu SoDIMM může mít kapacitu 8 až 64 MB. Tento modul, stejně jako ostatní moduly PC/104, má normalizované rozměry 90 × 96 mm.

Obr. 2.

Do těžkých průmyslových podmínek je určen kompaktní panelový počítač AR-M9754. Je vybaven displejem TFT s úhlopříčkou 12,1", zdrojem 80 W a procesorovou deskou určenou pro procesory třídy 486, Pentium nebo PII/III (podle přání zákazníka). Rozměry celého šasi jsou velmi malé (360 × 270 × 81 mm). Je-li třeba počítač rozšířit pomocí kart ISA nebo PCI, je možné zvolit typ M9753, který je ze zadní strany otevřený, což umožňuje namontovat do něj pasivní sběrnici se třemi ISA nebo dvěma PCI sloty. Přední panel počítače je zhotoven z hliníkové slitiny, což zajišťuje jeho mimořádnou odolnost. Na přání je možné instalovat dotykovou obrazovku.

Použití speciálních průmyslových počítačů přináší uživateli zejména vysokou spolehlivost a odolnost proti vlivům okolního prostředí a rušení. To je dáno speciální konstrukcí i zahořováním přímo u výrobce. Profesionální design pracovních stanic vnímá obsluha lépe než kancelářská PC upravená pro použití v drsném prostředí výrobní haly. Konstrukce je upravena tak, aby i případný servis byl co možná nejrychlejší. Zcela nový způsob ovládání stroje pomocí dotykové obrazovky je nejen velmi snadný a intuitivní, ale také odstraňuje některá tlačítka a ovládací prvky, jejichž životnost by byla kratší než životnost dotykové obrazovky. Počítače s barevným displejem TFT s vysokou svítivostí a sytými barvami dávají zařízením zcela nový moderní vzhled a poskytují uživatelský komfort.

Možnosti strojů a zařízení s IPC nebo EPC lze rozšiřovat pouhou úpravou softwaru, čímž se značně zkracuje doba potřebná pro modernizace strojů a úpravu ovládání.

Popsané novinky jsou pouze malou částí výrobního sortimentu firmy Acrosser. Její výrobky se vyznačují zejména vynikajícím poměrem výkonu a ceny a vysokou technickou úrovní, minimálními rozměry a dobrou spolehlivostí.

AMTEK spol. s r. o.
Vídeňská 125
619 00 Brno, Česká Republika
tel.: 05/47 12 55 70
fax: 05/47 12 55 56
E-mail: amtek@amtek.cz