Aktuální vydání

celé číslo

07

2024

Elektrické, hydraulické a pneumatické pohony; polohovací mechanismy

Kamerové systémy a zpracování obrazu

celé číslo

Průmyslové PC do kapsy

Automa 2/2001

(Bk)

Průmyslové PC do kapsy

V kategorii zařízení PDA (Personal Digital Assistant) je značka Cassiopeia dobře známa. Výrobce zařízení, firma Casio, od počátku vsadil na operační systém Microsoft Windows CE. Ačkoliv dříve nebudil tento operační systém např. ve srovnání s PalmOS velké nadšení, nová verze 3.0 Pocket PC dokazuje, že je více než zdatným soupeřem ostatním používaným platformám PDA.

Běžný uživatel se pravděpodobně setká např. s PDA Cassiopeia E-125, novým palmtopem s multimediální výbavou (s barevným displejem, přehrávačem MP3, možností připojit fotoaparát apod.). Ocení jej každý „mobilní“ manažer, obchodník nebo novinář. Existují však i takové varianty osvědčeného PDA Cassiopeia, které v koženém kufříku manažera obvykle nelze nalézt. Jsou to provedení IT-70 a IT-700, jež jsou určena do průmyslového prostředí.

Obr. 1.

Odolná konstrukce
Palmtopy Cassiopeia řady IT-70 a IT-700 (obr. 1) jsou v podstatě velmi inteligentní terminály pro sběr dat ve skladech, ve výrobě, při překládce zboží a v podobných aplikacích. Kromě funkce sběru dat plní současně i úlohy přenosné databanky, poznámkového bloku, kalkulátoru a přístupového terminálu do podnikové sítě nebo na internet. Jsou to velmi odolné přístroje. Spolehlivě pracují při teplotách od –5 do +50 °C, jsou odolné proti dešti (krytí IPx2) a vydrží pád z výšky 1 m (IT-700 z výšky 0,75 m).

Přenos dat
Verze RF jsou opatřeny rádiovým modulem s frekvencí 2,4 GHz pro napojení na síť LAN (IEE 802.11 b). Vzdálenost PDA od přijímací stanice může být v ideálních podmínkách ve volném prostoru až 90 m, v obvyklém průmyslovém prostředí se doporučuje pohybovat se přibližně v okruhu 25 m. Data jsou přenášena rychlostí do 11 Mb/s. Tam, kde rádiová komunikace není nutná, lze data přenášet do sítě nebo do nadřazeného počítače pomocí infračerveného portu nebo sériového rozhraní. Na sériové rozhraní je možné připojit také mobilní telefon (s odpovídající výbavou a aktivovanou službou přenosu dat), který v tomto případě může sloužit i jako modem pro vstup na internet. Obě rozhraní, IrDA i sériové, mohou být využity i pro připojení tiskárny.

Výpočetní výkon
Vysoký výpočetní výkon zařízení je zaručen procesorem VR4122 (150 MHz) a pamětí RAM 32 MB. Paměť lze rozšířit přídavnou kartou. Bezpečnost dat zaručuje kódovací systém MDSR (Multi Dimensional Space Rotation). Kódovací algoritmus je založen na metodě veřejného klíče. Rychlost kódování a dekódování tímto algoritmem je1 MB/s.

Ovládání
IT-70 má monochromatický dotykový displej FSTN LCD. Takový displej je pro mnohé průmyslové aplikace postačující, avšak pro uživatele, kteří potřebují mít displej barevný, je k dispozici varianta IT-700 s displejem TFT LCD s rozsahem 65 535 barevných odstínů. Díky technologii hyper amorphous silicon jsou barvy tohoto displeje velmi syté a obraz je čitelný i z velkých úhlů. Oba displeje mají velikost 240 × 320 obrazových bodů a jsou podsvícené: IT-70 má podsvícení diodami LED, IT-700 výbojkou. Podsvícení je ovšem energeticky náročné, proto u obou variant po určité době nečinnosti podsvícení automaticky zhasne a přístroj se uvede do úsporného režimu.

Jak se s Cassiopeiou „domluvit“? Jak již bylo napsáno, přístroj má dotykový displej. Pomocí displeje lze zařízení ovládat podobně jako každý běžný palmtop: na displeji se zobrazí alfanumerické klávesy, které se ovládají speciálním plastovým perem nebo jakýmkoliv podobným nástrojem, který zaručí, že se displej ani neušpiní, ani nepoškrábe. Takový způsob ovládání však může být v některých průmyslových aplikacích pomalý a nepohodlný. Proto je pod displejem ještě malá klávesnice s dvanácti číslicovými tlačítky (číslice, desetinná čárka a klávesa enter) a se třemi funkčními tlačítky. Ocení je především ti, kteří potřebují do zařízení zadávat dlouhé sloupce číselných kódů. Další čtyři tlačítka jsou na boku přístroje. Jejich funkci lze přirovnat k tlačítkům myši – umožňují listovat nahoru a dolů, přepínat okna a spouštět programy. Přístroj má také mikrofon, malý reproduktor a výstup na sluchátka. Nepředpokládá se, že by PDA v průmyslovém provedení někdo používal k přehrávání hudebních klipů, avšak existují aplikace, v nichž je možné zvukový vstup a výstup použít.

Obr. 2.

Snímač čárového kódu
V přístroji jsou dva volné sloty pro rozšiřující karty formátu Compact Flash Card Typ II (u provedení s radiofrekvenčním výstupem je pouze jedna volná pozice). Do těchto slotů lze umístit např. paměťovou kartu (do 192 MB) nebo IBM Microdrive, internetový modem nebo modul digitálního fotoaparátu či kamery. Pro použití ve skladech a ve výrobě však bude nejčastějším doplňkem laserové čtecí zařízení čárového kódu. Dodávané čtecí zařízení Compact Flash Laser Card dokáže přečíst až 100 údajů za minutu (je tedy jedním z nejrychlejších na trhu). Poradí si s každým běžně používaným kódem, ať se standardy používanými v obchodě (UPC/EAN, EAN 128) nebo v průmyslu (Code 128, ITF, Code 39, Code 93), a dokáže přečíst i kódy poškozené, zašpiněné nebo špatně vytištěné.

Napájení
Cassiopeia IT používá lithiové baterie ve dvou provedeních, s kapacitou 1 550 mA·h nebo 3 100 mA·h. Malá baterie CR-2032 zálohuje paměť v době, kdy jsou hlavní baterie odpojeny. K dispozici je i potřebné příslušenství: nabíječka a adaptér pro napájení přístroje ze sítě.

Software
Nedílnou součástí každého PDA je také software. Použitý operační systém Windows CE 3.0 Pocket PC je otevřený a aplikace pro něj dodává velké množství softwarových firem. Velkou výhodou je, že prostřednictvím Win32 API lze snadno vyměňovat data s „velkými“ počítači. Při tvorbě aplikací je možné využívat zkušenosti z programování jiných aplikací ve Windows: programátoři mohou uplatnit např. znalosti VBA nebo C++. Ze standardních aplikací jmenujme alespoň mobilní kalendář a adresář (Casio), které umožňují synchronizaci dat mezi PDA a aplikací MS Outlook 2000 na stolním počítači, dále produkty Microsoftu, např. Pocket Word, Pocket Excel, Pocket Outlook, Notes, Voice Recorder, Pocket Internet Expoler a další.

Aplikace
Kde lze Cassiopeiu IT použít? Aplikací je mnoho. První, která čtenáře jistě napadne, je inventura skladů, kde Cassiopeia pracuje jako inteligentní terminál. Uspoří ale také hodně času zasilatelským firmám při překládce a třídění balíků. Ve výrobě může pomoci při kontrole, zda výrobek prošel určitým stanovištěm výrobní linky a kteří pracovníci na něm v celém průběhu výroby pracovali. V obchodních domech může posloužit jako terminál pro ověření ceny zboží nebo pro výdej objemnějšího zboží z rampy, mimo pokladnu. Může pomoci i na parkovištích nebo v půjčovnách automobilů pro zapisování údajů o příjezdu a odjezdu vozidel. V nemocnicích může sestra podle čárového kódu pacienta poznat, které léky mu má podat nebo jakou dietu pacient drží. Cassiopeiu lze použít i v jídelnách a restauracích pro elektronické vedení účtu hosta a dálkové objednávání jídel v kuchyni. Objednávka, kterou číšník zaznamená do PDA, se prostřednictvím rádiových vln přenese na terminál kuchyně, jež zajistí přípravu a výdej objednaných pokrmů, a současně se ze stavu skladu odečte odpovídající množství surovin.

Obr. 3.

Z dalšího sortimentu Casio pro průmysl a obchod
Cassiopeia IT 70 a IT 700 je jen jeden příklad ze sortimentu firmy Casio pro průmyslové aplikace. Z dalších zařízení je možné jmenovat např. terminály s integrovaným snímačem čárového kódu pro sběr dat DT-900 s pamětí 2 MB RAM a s IrDA nebo DT-800 s dotykovým displejem, případně verzi s vestavěným RF modulem s dosahem až 210 m, s rychlostí přenosu dat 1,6 Mb/s a s mechanismem zabraňujícím kolizi signálů. Nejnovější verze terminálu DT-810, je určena především pro výdej zboží a spediční firmy: má dotykový displej 160 × ×160 bodů, na nějž se zákazník může plastovým perem podepsat a jeho podpis je v elektronické podobě uložen současně s údajem zadaným z klávesnice nebo přečteným z čárového kódu. Casio nabízí i široký sortiment registračních pokladen pro obchody.

Zařízení značky Casio jsou prověřena ve statisících aplikací, jak ve velkých firmách (DHL, IKEA, Lockheed, TESCO, Quick Step, UPS, U. S. Defence Logistics Agency, Volkswagen a v mnoha dalších), tak v malých skladech a obchodech.

Adresa českého distributora výrobků Casio:

FAST spol. s r.o.
Poděbradská 61a
Praha 9
198 00
tel.: 02/66610476
fax: 02/66610477