Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Průmyslová pracovní stanice s mnoha výhodami

Obvyklým představitelem komponent HMI (Human Machine Interface) je v současné době panelový počítač, který vytlačil z této oblasti dříve obvyklé alfanumerické displeje a ovládací panely. Jestliže je však od HMI zapotřebí více než jen zprostředkování kontaktu s řízeným strojem nebo procesem, volí se obvykle průmyslová pracovní stanice. Pro ni jsou typické zásuvné sloty pro využití zásuvných karet a často i membránová klávesnice na předním panelu. Tyto výhody jsou ovšem zaplaceny většími rozměry, z nichž nejkritičtější je velká hloubka zástavby, která omezuje využití těchto stanic v moderních malých řídicích systémech.
 
Výrobce průmyslové výpočetní techniky Advantech Co. dodává panelové počítače i průmyslové pracovní stanice již od poloviny devadesátých let dvacátého století. V letošním roce tato společnost uvedla na trh zajímavý hybrid těchto dvou kategorií technických prostředků HMI − průmyslové pracovní stanice řady IPPC-6000. Stanice této řady spojují malou hloubku zástavby s možností nainstalovat počítačové zásuvné karty. Zatím jsou k dispozici dva modely této řady: IPPC-6152 s úhlopříčkou displeje 15" (obr. 1), jehož vlastnosti budou uvedeny v dalším textu, a IPPC-6172 s displejem o úhlopříčce 17".
 
Hlavní předností IPPC-6152 je hloubka zástavby 142 mm a možnost instalovat dvě zásuvné karty se sběrnicí PCI. Sloty pro zásuvné karty i veškeré konektory jsou obráceny směrem dolů, zasunutý konektor tedy nezvětšuje zástavnou hloubku. Zásuvné karty jsou přístupné po odklopení zadní stěny, jak ukazuje obr. 2.
 
Čelní panel stanice je z odolné hliníkové slitiny. Kryt displeje LCD je z tvrzeného skla a do rámu je vsazen tak, že čelní plocha s krytím IP65 je zcela hladká, což usnadňuje čištění. Displej XGA TFT LCD o úhlopříčce 15" má rozlišení 1 024 × 768 bodů. Zaručený světelný tok 250 cd/m2, kontrast 500 : 1, pozorovací úhel 140/120° (horizontálně/vertikálně) a životnost podsvícení minimálně 50 000 hodin jsou zárukou vynikající viditelnosti obrazu i v nepříznivých okolních světelných podmínkách. Displej lze doplnit odolným odporovým dotykovým panelem (touchscreen) s životností minimálně deset milionů dotyků. Na předním panelu je pod vodotěsnou krytkou konektor rozhraní USB, ke kterému lze připojit klávesnici.
 
Velký výpočetní výkon je dán procesorem Pentium® M s taktovací frekvencí 2 GHz. K dispozici jsou všechna obvyklá počítačová rozhraní: sériový port RS-232 a pět konektorů USB 2.0. Síťové připojení zajišťují dvě rozhraní Ethernet, z toho jedno 10/100/1000Base-T (gigabitový Ethernet). Dva sloty pro zásuvné karty low-profile PCI 32 b/33 MHz nabízejí možnost rozšíření zásuvnými kartami PC.
 
Průmyslová pracovní stanice je optimalizována pro operační systémy Microsoft Windows® 95/98/ME/2000/XP/CE/NT/Vista i Linux.
 
Rozměry průmyslové pracovní stanice IPPC-7157 jsou 450 × 315 × 142 mm, hmotnost 10 kg. Pracovat může v rozsahu teplot od 0 do 50 °C, odolnost proti vibracím je 1 gRMS v rozsahu frekvencí 5 až 500 Hz.
 
Pracovní stanice řady IPPC-6000 jsou ideálním řešením pro malé systémy se soft-PLC a vzhledem k velkému výpočetnímu výkonu a gigabitovému Ethernetu či možnosti instalovat zásuvnou kartu pro digitalizaci obrazu jsou velmi vhodné i pro systémy strojového vidění.
 
Jakékoliv další informace o průmyslových pracovních stanicích Advantech si lze vyžádat v libovolné kanceláři společnosti FCC průmyslové systémy.
 
Obr. 1. Průmyslová pracovní stanice Advantech IPPC-6152
Obr. 2. Snadný přístup k vnitřním součástem a zásuvným kartám