Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Průmyslová PC pro řízení pohonů

číslo 8/2006

Průmyslová PC pro řízení pohonů

Po začlenění společnosti Digitec – nyní s názvem Lenze Digitec Controls GmbH – do skupiny Lenze Group mohou technici firmy Lenze nabídnout uživatelům širokou škálu systémů založených na platformě PC. Připomeňme, že německá společnost Digitec (která nemá nic společného s českou firmou téhož jména) se začala průmyslovým počítačům věnovat již v 80. letech dvacátého století a vypracovala se na jednu z nejvýznamnějších evropských firem v tomto oboru. Její spolupráce s firmou Lenze má také dlouhou historii, a spojení obou firem proto rozhodně není jen dílem náhody.

Obr. 1.

Obr. 1. Panelové PC EL 2200

Výhodami řídicí techniky založené na průmyslových PC, vycházejícími z využití standardů běžných ve výpočetní technice, jsou především otevřenost a jednotnost její hardwarové i softwarové koncepce. Modulární struktura usnadňuje návrh projektu a začlenění nových komponent do již existujících systémů. Jediným počítačem lze realizovat řízení pohonů, jejich programování i vizualizaci – hardwarovou i softwarovou konfiguraci počítače je přitom možné zvolit tak, aby vyhověla všem požadavkům řídicí úlohy a neobsahovala zbytečné komponenty zvyšující cenu a snižující spolehlivost systému.

Výrobky řady Embedded Line (EL; obr. 1) jsou panelová PC určená pro instalaci do ovládacích pultů nebo skříní výrobních strojů a technologických linek. K dispozici jsou plnohodnotná průmyslová PC stejně jako jednodušší ovládací terminály. Rozšiřitelná jsou pomocí modulů PC104, některá provedení mají i volné sloty ISA/PCI. Příkladem rozšíření je např. použití komunikačních karet pro sběrnice Profibus-DP, Interbus-S nebo CAN (CANopen, DeviceNet). Jako paměťové médium se požívají karty Compact Flash, na objednávku lze počítač vybavit i pevným diskem nebo mechanikou DVD (čtecí nebo i záznamovou). Zásuvky pro Ethernet a USB jsou u průmyslových počítačů téměř samozřejmostí, a nechybějí ani zde. Zobrazovače se dodávají ve velikostech s úhlopříčkou od 6,4" do 19".

Obr. 2.

Obr. 2. Průmyslový počítač CS 5050

Terminál v provedení TC je ovládací terminál využívající princip tzv. tenkého klientu: veškeré řídicí úlohy se vykonávají v řídicím počítači a terminál je určen skutečně jen k vizualizaci. V terminálu tedy musí být jen takový výpočetní výkon, aby postačoval pro grafiku a obsluhu sítě. Data se z počítače do terminálu přenášejí pomocí protokolu RDP 5.1.

Pro decentralizované instalace řídicího počítače a ovládacího terminálu je možné u některých dodávaných typů počítačů využít také rozhraní DVI; za předpokladu vybavení extendérem lze mezi řídicím počítačem a ovládacím terminálem použít kabel o délce až 35 m.

Průmyslové počítače řady CS (obr. 2) jsou operátorské stanice, jež jsou ze všech stran chráněny hliníkovým krytem. Jsou odolné proti prachu a stříkající vodě – mají krytí IP65 (na rozdíl od výrobků řady EL, které mají krytí IP65 jen z čelní strany panelu). Vyznačují se přitažlivým designem. Vzhledem k omezenému chlazení jsou vybavovány procesory s malou spotřebou, jinak jsou možnosti jejich vybavení obdobné jako u řady EL. Jako příslušenství jsou k dispozici klávesnice v průmyslovém provedení z plastu nebo z korozivzdorné oceli a flexibilní montážní ramena.

Obr. 3.

Obr. 3. Operátorské stanice CS s průmyslovou klávesnicí a ovládacími tlačítky

V sortimentu Lenze Digitec jsou samozřejmě také běžné průmyslové počítače k montáži do 19" skříně nebo rozváděče.

Počítače se standardně dodávají s operačním systémem Microsoft Windows CE, Windows XP, Windows XP Embedded nebo DOS; na objednávku lze počítač dodat i s jiným systémem. K dispozici jsou i další softwarové nástroje pro inženýrink, programování (v souladu s IEC 61131) a ovládání pohonů, včetně komunikace OPC.

Nové produkty, jimiž společnost Lenze obohatila svůj sortiment, vhodně doplňují její nabídku v rámci koncepce L-force a usnadňují návrh modulárních řídicích systémů pro stroje a výrobní linky, zvláště těch, u nichž se počítá s častými změnami sortimentu nebo kapacity výroby.

Lenze, s. r. o.
Central Trade Park D1 1577
396 01 Humpolec
tel.: +420 565 507 111
fax: +420 565 507 399
e-mail: info@lenze.cz
http://www.lenze.cz