Průmyslová LED-svítidla a světelné indikátory

Společnost Banner Engineering Corp. uvádí na trh nové řady LED-svítidel a světelných indikátorů, které se vyznačují především velkou svítivostí a nízkou spotřebou.

 
Svítidla s vysoce výkonnými polovodičovými LED v kompaktních pouzdrech jsou odolná proti vnějším vlivům, a proto vhodná k osvětlení pracovních prostor strojů, např. lisů nebo kontrolních zařízení, i jako běžné průmyslové osvětlení v náročných podmínkách. Hladké pouzdro s nízkým profilem a množstvím úchytek, včetně magnetických, usnadňuje montáž. Stupeň krytí je až IP69K. Elektrické připojení je realizováno napevno připojeným kabelem nebo konektorem M12×1. Napájecí napětí většiny svítidel je v rozsahu 12 až 30 V DC, některá lze napájet i střídavým proudem.
 

Průmyslová svítidla řady WLA

Svítidla řady WLA (obr. 1) jsou plně zalita průhledným polyuretanem, který zvyšuje jejich chemickou odolnost zejména proti olejům, ropným látkám a mnoha rozpouštědlům a rovněž odolnost proti vibracím a rázům. Jsou dostupná ve čtyřech rozměrech o šířce 105, 190, 275 a 360 mm a jsou vhodná zvláště k osvětlení pracovních prostor strojů. Hlavní jejich předností je bezúdržbové provedení a stupeň krytí IP69K.
 

Průmyslová svítidla řady WLB

Průmyslová svítidla WLB32 (obr. 2) jsou kompaktní svítidla se stupněm krytí IP50 v odlehčeném hliníkovém pouzdře s matným polykarbonátovým stínítkem, zabraňujícím tvorbě stínů a oslnění. Na čelní straně je přepínač, který umožňuje svítidlo nejen vypnout a zapnout, ale také přepnout do režimu s intenzitou osvětlení sníženou o 50 %. Vzhledem k příznivé ceně mohou tato svítidla najít široké uplatnění při osvětlování strojů, pracovních stolů, montážních linek nebo rozváděčových skříní. K dispozici jsou čtyři velikosti o délce 285, 570, 850 nebo 1 130 mm. Napájení může být stejnosměrným i střídavým proudem. Všechna svítidla je možné zapojovat do kaskád.
 

Průmyslová svítidla řady WLC

Svítidla WLC60 a WLC90 (obr. 3) mají velkou svítivost, která je u provedení WLC90 navíc nastavitelná na 33, 50, 66 a 100 % maximální svítivosti. Svítidla WLC60 jsou dostupná ve vestavném nebo nevestavném provedení a v délkách 340 a 640 mm. Robustní pouzdra se stupněm krytí IP68, IP68g (kromě odolnosti proti vodě a prachu také zvýšená odolnost proti olejům) nebo IP69K (odolnost proti čištění tlakovou vodou) zaručují dlouhou životnost, a to až 50 000 h, i v nepříznivých podmínkách. Rozsah provozních teplot je –40 až +70 °C. Svítidla jsou dodávána s čočkami ve třech provedeních, s vyzařovacím úhlem 8°, 15° nebo 30°.
 

Průmyslová svítidla řady WLS

Svítidla WLS28-2 (obr. 4) mají dvě volitelné barvy osvětlení. Dvojici barev lze vybírat ze zelené, žluté, červené, modré nebo bílé. Volba barev a intenzity osvětlení (33, 50 a 100 %) se nastavuje přepínači. Například červené osvětlení je pro oči obsluhy příjemnější v tmavých prostorách a v noci. V některých případech umožňuje lépe rozlišit vady výrobků. Může však být využito i k indikaci poruchového stavu stroje. Svítidla jsou opatřena robustními hliníkovými pouzdry s krytím IP67 nebo IP69K o délkách 145, 285, 430, 570, 710, 850, 990 a 1 130 mm. Svítidla lze zapojovat do kaskády. Životnost svítidla je více než 50 000 h nepřetržitého provozu.
 

Světelné majáky řady TL

V nabídce světelných majáků je nově kromě řady TL50 také řada TL70 (obr. 5) s tělem majáku o průměru 70 mm. Vzhledem k většímu průměru a intenzitě světla jsou majáky TL70 vhodné k umístění na velké stroje a do prostředí s velkou intenzitou okolního osvětlení. Dalšími charakteristickými vlastnostmi těchto zařízení je jejich robustnost a stupeň krytí IP65. Majáky umožňují volit až pět světelných segmentů a jeden segment pro zvukovou signalizaci. Barvu světla lze volit mezi zelenou, žlutou, červenou, modrou a bílou. Pouzdro může být v barvě černé nebo šedé. Objednávat lze jednotlivé segmenty i celek složený podle požadavku zákazníka. Pozice jednotlivých segmentů se nastavuje jednoduše přepínačem DIP. Přepínačem DIP je možné volit také frekvenci blikání nebo trvalý svit. Obdobně se nastavuje modul se zvukovou signalizací. Napájení může být stejnosměrné nebo střídavé.
 

Světelné indikátory

Světelný indikátor K90 (obr. 6) se vyznačuje velkou intenzitou světla a možností zvolit jednu až pět barev. Robustní provedení se stupněm krytí IP67 zaručuje odolnost proti prachu i vodě. Indikátory pracují s napájecím napětím 12 až 30 V DC a připojují se pěti- nebo osmikolíkovým konektorem M12 a nebo kabelem. Průměr indikátoru je 90 mm se závitem M30. Indikátory jsou dodávány ve dvou provedeních: typ K90L umožňuje volit pouze jednu z pěti dostupných barev a samostatný vstup dovoluje nastavit blikání s frekvencí 1,6 Hz; typ K90TL nabízí dvě až pět volitelných barev, které se mohou střídat s frekvencí 1 Hz. Dostupné barvy pro obě varianty jsou: zelená, červená, žlutá, modrá a bílá, pro variantu K90TL lze využít libovolné kombinace.
 

Závěr

Společnost TURCK, s. r. o., nabízí v rámci svých bezplatných služeb zpracování návrhu řešení pro danou úlohu, předložení cenové nabídky a vyzkoušení funkčního vzorku u zákazníka. Při realizaci zajišťuje kompletní dodávku, včetně montáže, zapojení a uvedení do provozu.
Obr. 1. Svítidla řady WLA se zvýšenou chemickou odolností
Obr. 2. Svítidla řady WLB s možnostmi přepnout na 50% svítivost a zapojit několik svítidel do kaskády
Obr. 3. Svítidla WLC s nastavitelnou svítivostí
Obr. 4. Svítidla WLS82-2 mohou mít pět různých barev světla; u každého svítidla lze přepínat vybranou dvojici barev
Obr. 5. Světelný maják TL70 s modulem zvukové signalizace
Obr. 6. Světelný indikátor K90 je dodáván v pěti různých barvách