Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
V našem časopise jsme veletrhu CeBIT nikdy nevěnovali velkou pozornost. Je to veletrh informační techniky, tedy trochu mimo náš obor, a navíc se zdálo, že bude následovat osud našeho Invexu. Ale Cebit krizi výstavnictví, v oboru softwaru a informační techniky zvláště silnou, přestál a zdá se, že se bude dále úspěšně rozvíjet. Navíc byla jeho nomenklatura rozšířena směrem k informačním, komunikačním a řídicím systémům pro průmyslovou výrobu. A protože také v našem oboru je zřetelný posun směrem k využívání softwaru a informační techniky, začíná být Cebit zajímavý i pro odborníky z oblasti průmyslové automatizace.
Styčným bodem mezi oběma oblastmi jsou kyberfyzické výrobní systémy a integrovaná výroba. Zatímco tématem průmyslového veletrhu Hannover Messe (13. až 17. dubna 2015) bude projekt Industrie 4.0 a tzv. čtvrtá průmyslová revoluce, tématem Cebitu (16. až 20. března 2015) bude digitalizovaná ekonomika, d!economy. Toto téma bude zdůrazněným tématem mnoha expozic na veletrhu, ale také souběžného kongresu Cebit Global Conferences a četných fór, která se budou konat přímo na výstavní ploše. Digitalizace je v současné době „megatrend“, ať se hovoří o provozních řídicích systémech a automatizaci, nebo o ekonomických systémech řízení podniků.
Digitalizace v celé své šíři
Cebit pokryje celou šíři digitalizované ekonomiky. Prvním tématem je internet věcí. Hovoří-li se o digitalizované ekonomice, není internet věcí omezen jen na to, vyrábět „chytré“ produkty schopné komunikovat prostřednictvím internetu. Aby internet věcí přispěl k digitalizaci ekonomiky, musí proniknout do celých výrobních a dodavatelských řetězců v podobě inteligentních snímačů, sítí průmyslového Ethernetu, vestavných průmyslových počítačů a analytických nástrojů schopných z množství nasbíraných provozních dat vytvořit v reálném čase užitečné informace. Podle analytiků je to trend, který nemůže minout žádný průmyslový obor, a proto ti, kdo se zabývají strategickým rozvojem své firmy, musí o využití internetu věcí již nyní reálně uvažovat.
Vývoj a inovace
Vývoj a inovace bývají spojeny s malými, flexibilními firmami. Na veletrh Cebit se přihlásilo 350 takových malých a mladých firem. Výhodou malých firem je to, že nejen dokážou přijít s novými nápady, ale také se nebojí uvést je do praxe. Významnou akcí na veletrhu, kterou by si neměli nechat ujít ti, kteří mají zájem o nové nápady, z nichž některé možná za pár let změní obor informační techniky, bude prezentace padesáti finalistů soutěže CODE_n, jejímž tématem letos je Into the Internet of Things.
Další příležitostí, jak se seznámit s novinkami od začínajících firem, je přehlídka Scale 11 v hale 11, která bude přechodným „domovem“ nejen pro malé firmy, ale také pro zástupce bank a soukromých firem zabývajících se poskytováním rizikového kapitálu, tvorbou podnikatelských inkubátorů a konzultacemi. V hale 11 bude také společný stánek Developer World, jehož cílem je pomoci malým, začínajícím firmám hledat nové talenty v oboru vývoje softwaru.
Dalším místem, kde bude soustředěna prezentace vývojových a inovačních aktivit, bude hala 9, již tradičně věnovaná univerzitám a výzkumným institucím, včetně jejich tzv. spin-off firem.
Kritickým místem digitalizované ekonomiky bude zabezpečení dat
Zabezpečení dat a informačních systémů je dalším významným tématem veletrhu i doprovodné konference. Prostředky pro obranu proti kybernetickým útokům najdou návštěvníci zejména v hale 6. V hale 12 naleznou prostředky fyzického zabezpečení dat ve společném stánku s doprovodnou konferencí DatacenterDynamics Converged. Tento nový projekt bude prezentovat veškerou techniku pro moderní datová centra.
Partnerskou zemí bude Čína
Letos bude partnerskou zemí veletrhu Cebit Čínská lidová republika. Je to nejsilnější partnerská země, jakou kdy Cebit měl: do Hannoveru dorazí více než 600 čínských vystavovatelů. Čína mohutně investuje do technického vzdělání i do vývoje nových produktů, a čínské zboží proto už dávno není jen napodobeninou výrobků z vyspělejších zemí. Na veletrhu budou vystavovat i takové věhlasné čínské firmy jako Alibaba, Huawei nebo ZTE. Čína je navíc sama jedním z největších trhů pro informační techniku se slibným potenciálem rozvoje.
Pro malé a střední firmy
Digitalizace není jen záležitostí velkých koncernů, ale musí se s ní vypořádat i malé a střední firmy. Bez toho nemají v současném konkurenčním prostředí šanci uspět. Pořadatelé veletrhu posílili nabídku určenou právě pro ně: v hale 5 jim bude k dispozici tým expertů, který ohodnotí stupeň digitalizace procesů ve firmě (dotazník lze vyplnit také on-line na webu cebit.de) a doporučí, na co by se firma měla v dalším rozvoji digitalizace zaměřit.
Přípravy veletrhu jsou v závěrečné fázi
Protože veletrh otevře své brány už zanedlouho, 16. března, jsou jeho přípravy v závěrečné fázi. Letošní ročník vypadá obzvlášť slibně: mnohé firmy si objednaly větší výstavní plochu než v minulých letech, např. Samsung, Huawei, Intel, HP nebo ZTE, jiné se po několika letech do Hannoveru vracejí, např. Alcatel-Lucent, Amazon Webservices, Rittal, Schneider Electric nebo Konica Minolta.
(Bk)
Obr. 1. Veletrh CeBIT se bude konat v Hannoveru ve dnech 16. až 20. března 2015 (foto: Deutsche Messe)