Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Provozní sběrnicové systémy Turck

číslo 2/2005

Provozní sběrnicové systémy Turck

Společnost Turck, známá především jako dodavatel senzorové techniky, nabízí také rozsáhlou a ucelenou řadu prvků pro průmyslové sběrnice. Všechny sběrnicové systémy jsou určeny pro aplikace v provozní úrovni automatizovaných systémů a spolu s dalšími výrobky společnosti Turck (viz doprovodný rámeček) umožňují uživateli vystavět na této úrovni celý systém s komponentami od jediného dodavatele.

V dalších odstavcích se čtenáři mohou seznámit s hlavními představiteli produktů pro provozní komunikační sběrnice od společnosti Turck.

Průmyslová sběrnice Piconet

Nejmenší systém z nabídky komponent pro sběrnice je se svými I/O moduly o rozměrech 175 × 30 × 26,5 mm (obr. 1) ideálním řešením pro použití v sériové strojírenské výrobě. K dispozici jsou samostatné moduly pro přímé připojení na sběrnici a vazební moduly pro rozhraní mezi sběrnicí, rozšiřovacími moduly Piconet a optickou sběrnicí (v němčině se optická sběrnice označuje jako LWL, Lichtwellenleiter).

Obr. 1.

Obr. 1. Moduly systému Piconet

K propojení jsou využity kabely s konektory se stupněm krytí IP67. Výhodné jsou moduly s osmi parametrovatelnými I/O kanály, které lze libovolně kombinovat. Samostatné a vazební moduly se připojují přímo na příslušný sběrnicový systém Profibus, DeviceNet, CANopen apod. Dále jsou k dispozici analogové vstupní a výstupní moduly pro standardní hodnoty 0 až 10 V nebo 0/4 až 20 mA a také funkční moduly, např. rychlý čítač.

Modulární sběrnicový I/O systém BL67

Systém distribuovaných vstupů a výstupů se stupněm krytí IP67, určený pro instalaci přímo v provozu (obr. 2), je k dispozici s komunikační bránou (gateway) pro Profibus-DP, CANopen a DeviceNet. V nabídce I/O modulů jsou jak klasická provedení pro dvouhodnotové signály 24 V DC s výstupy do 2 A, tak pro analogové signály 0/4 až 20 mA, –10/0 až +10 V, termoelektrické články a Pt100 nebo moduly RS-232, RS-485 a SSI.

Obr. 2.

Obr. 2. Systém BL67

Inteligentní a flexibilní systém BL67 přináší do náročných průmyslových podmínek všechny vlastnosti a výhody současných systémů distribuovaných I/O, jejichž stupeň krytí je ale většinou jen IP20. Systém BL67 lze navíc rozšiřovat téměř bez omezení.

Rozsáhlá a moderní diagnostika umožňuje sledovat stav jednotlivých kanálů a modulů jak vizuálně pomocí LED, tak z řídicího systému. Zapojení modulů zajišťuje oddělení jednotlivých kanálů a tím zvyšuje spolehlivost aplikace i při výskytu poruchy na snímači nebo akčním členu.

Podpůrný software I/O Assistant (zdarma ke stažení na http://www.turck.cz) usnadňuje návrh, nastavování provozních parametrů, kontrolu a generování dokumentace systému. V režimu on-line lze číst a měnit hodnoty všech signálů a parametrů. Software uživatelsky přívětivým způsobem zpřístupňuje veškeré diagnostické informace. Všechny tyto funkce jsou k dispozici i bez napojení na řídicí systém. To přináší značné výhody při použití systému na výrobních linkách.

Systémy pro řídicí techniku

Společnost Turck dodává tyto prostředky pro řízení:

  • BL20 – modulární sběrnicový systém obsahující všechny důležité I/O, podporuje sběrnice Profibus-DP, DeviceNet, CANopen a Interbus,

  • BL67 – modulární sběrnicový systém s krytím IP67, s komunikačními bránami pro Profibus-DP, DeviceNet a CANopen,

  • Piconet – malé kompaktní I/O moduly pro Profibus-DP, DeviceNet, CANopen, Interbus, Modbus a Ethernet,

  • Excom – distribuované I/O rozhraní pro umístění přímo v prostředí s nebezpečím výbuchu (zóna Ex 1),

  • Profisafe – moduly pro bezpečnou sběrnici Profisafe, která umožňuje do dosavadních systémů Profibus-DP zapojit systémy bezpečného ovládání a ochrany osob,

  • BoxX – programovatelný automat s displejem, základním provedením šest vstupů a čtyři výstupy, s dálkovým ovládáním a hlášeními po telefonní lince,

  • FXDP – kompaktní I/O moduly v robustních pouzdrech s detailní diagnostikou pro Profibus-DP,

  • I/O Assistant – uživatelský software v aplikaci pro Windows pro projektování, konfiguraci, parametrizaci a monitorování.

Viz též průvodce trhem v tomto čísle na str. 62 (pdf).
 

Modulární sběrnicový I/O systém pro výbušné prostředí Excom

Systém distribuovaných vstupů a výstupů pro Profibus-DP Ex-i (obr. 3) byl vyvinut pro přímou instalaci v prostředí s nebezpečím výbuchu. Díky stupni krytí IP20 je možná instalaci přímo v zóně 1 (do rozváděče Ex-e), popř. v zóně 2 (do rozváděče IP54). Základní deska MT18 umožňuje připojit až šestnáct I/O karet pro celkem 128 digitálních nebo 64 analogových signálů. Další předností je možnost redundantního provozu systému a výměna všech modulů za provozu.

Obr. 3.

Obr. 3. Systém Excom

Tyto výhody dovolují jednoduše vystavět vysoce spolehlivé aplikace a podstatně snížit náklady na odstávku zařízení.

Závěr

V připojeném rámečku je stručně shrnuta nabídka systémů pro řízení a komunikaci od firmy Turck.

Milan Flídr, Jan David, Turck

TURCK s. r. o.
Hradecká 1151
500 03 Hradec Králové
tel.: 495 518 766, fax: 495 518 767
GSM: 602 145 538, 742 260 950
mobil: 602 443 710
e-mail: turck@turck.cz
http://www.turck.cz