Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Každoroční valné zasedání sdružení NAMUR se konalo 8. a 9. listopadu 2018 tradičně v německém Bad Neuenahru (obr. 1) za účasti 650 odborníků nejen z Německa, ale i z dalších zemí Evropy i zámoří. Akce je určena pro manažery a techniky členských firem NAMUR a pro zvané hosty, zejména představitele partnerských profesních asociací a odborné novináře.
Obr. 1. Lázeňské město Bad Neuenahr letos přivítalo účastníky podzimním počasím vybízejícím k procházkám a diskusím na březích řeky Ahry
Motto letošního setkání bylo „provozní přístrojová technika podporuje digitální transformaci“ a sponzorem byla společnost Endress-Hauser.
Na začátku jednání seznámil účastníky zasedání s novinkami v činnosti NAMUR Dr. Wilhelm Otten (Evonik). Tohoto úkolu se zhostil naposledy. Na volební schůzi předchozí den bylo totiž zvoleno nové předsednictvo i nový předseda sdružení NAMUR. Stal se jím Felix Hanisch (Bayer), který sdružení povede následující čtyři roky.
Wilhelm Otten zhodnotil, čeho sdružení dosáhlo pod jeho vedením. Mezi strategické aktivity patřila internacionalizace činnosti sdružení, změny vnitřní organizace a ve zcela nedávné době např. účast na alokaci frekvencí nově vznikajícího komunikačního standardu sítí 5G.
Wilhelm Otten pozval na pódium dva nové čestné členy NAMUR, dr. Thomase Tauchnitze (dříve Sanofi) a Dr. Herberta Maiera (Clariant), a dále předal zlaté odznaky Thomasu Scherwietesovi (Evonik) a prof. Alexandru Fayovi (HSU Hamburg) jako ocenění jejich dlouholetého přínosu k činnosti sdružení.
Potom se již slova ujal nový předseda Felix Hanisch, který uvedl prezentaci sponzora akce, společnosti Endress+Hauser. Firma Endress+Hauser sponzorovala zasedání naposledy v roce 2007 a její představitelé v úvodní prezentaci srovnávali situaci tenkrát a nyní. Téměř zdvojnásobení obratu, počtu přijatých patentů a počtu zaměstnanců svědčí o pozitivním vývoji firmy.

Obr. 2. Přednáší Mathias Altendorf, výkonný ředitel firmy Endress+Hauser
Prezentace sponzora měla tři části a postupně vystoupili výkonný ředitel Matthias Altendorf (obr. 2), obchodní ředitel Nikolaus Krüger a technický ředitel a ředitel marketingu Andreas Mayr. Představili zaměření firmy na zákazníky, trendy v digitalizaci, které u nich prosazují, a příklady provozní přístrojové techniky s vynikajícími technickými parametry a širokou konektivitou. Součástí zaměření na zákazníky a jejich potřeby je také respektování aktuálních doporučení a pracovních listů NAMUR. V prezentaci bylo zdůrazněno, že až 90 % provozních přístrojů vyráběných v současné době firmou Endress+Hauser má svůj digitální model a společnost k nim poskytuje aktuální údaje, které pomáhají zákazníkům začlenit je do jejich systémů, od systémů plánování a projektování až po systémy správy zařízení AMS, včetně využití digitálních funkcí a nástrojů v cloudu. Prezentace se rovněž dotkla pokroku v oblasti inteligentních provozních přístrojů a provozní analytické techniky PAT (Process Analytical Technology). Dalším zajímavým tématem byla koncepce jednoduchých snímačů určených pro úlohy monitorování a optimalizace provozu, které jsou vybavené rozhraním, jež jim umožňuje bezpečnou a spolehlivou komunikaci s okolním světem. Z nich získaná data mohou být ukládána k pozdějšímu využití např. v cloudu společnosti Endress+Hauser. Koncept vychází z architektury NOA (NAMUR Open Architecture) a počítá s využitím dvouvodičového ethernetového připojení APL (Advanced Physical Layer).
Následující plenární přednáška Franka Grümbela (Lanxess) a dr. Ulricha Schünemanna (BASF) popisovala požadavky, které má splňovat současná a budoucí provozní analytická technika. Vzhledem k pokračující digitalizaci jsou už nyní hodnoty zjišťované provozními analyzátory k dispozici tam, kde jsou třeba, a odborníci nemusí být nutně přímo na místě instalace. Zvyšování míry digitalizace znamená také zjednodušování obsluhy a „uzavírání“ složitých postupů do vnitřních systémů měřicí techniky, aby se s nimi uživatel nemusel zatěžovat a mohl bezprostředně využívat naměřené hodnoty.
Obr. 3. Přednáška Jana de Caignyho NOA – Ready for Products shrnula současný stav a plány dalšího vývoje iniciativy NOA
Jan de Caigny (BASF; obr. 3) v další přednášce prezentoval, kam až pokročil vývoj NAMUR Open Architecture – NOA. Společně s asociací ZVEI byly vytvořeny dvě pracovní skupiny, které se budou zabývat zabezpečením NOA, implementací NOA do OPC UA a verifikací požadavků centrálního řídicího systému. Řekl, že požadavky na informační modely, datové diody NOA, zabezpečení, stejně jako na zdroje dat musí být identifikovány prostřednictvím referenčních příkladů.
V poslední plenární přednášce čtvrtečního dopoledne se dr. Michael Maiwald (BAM) zabýval úlohou inteligentních snímačů v kyber-fyzických výrobních systémech a požadavky na jejich interaktivitu, konektivitu a schopnosti komunikace, na virtuální popis přístrojů, dohledatelnost naměřených hodnot, shodu s regulatorními požadavky a na funkce pro údržbu a servis. V budoucnu bude v provozech distribuováno více výpočetního výkonu a více funkcí a bude také vyžadováno větší zabezpečení.
Odpolední program se skládal z 28 zajímavých workshopů, např. NOA a živé připojení k testbedu IGR, modulární výrobní linky MTP (Module Type Package), koncepce Open Process Automation, PAT, 5G, mobilní zařízení v prostředí s nebezpečím výbuchu nebo FDI, a semináře sponzora, firmy Endress+Hauser. Rovněž bylo možné navštívit výstavku sponzora s ukázkami měřicí a analytické techniky nebo využití rozšířené reality v průmyslových provozech.
V pátek ráno se udělovaly tradiční ceny NAMUR za vynikající diplomové a disertační práce. Ceremoniál moderoval Rainer Oehlert (Dow). Za rok 2018 cenu dostali Dr. Maik Riedel (A contribution to providing knowledge-based support in selecting technical resources) a dr. Markus Vogelbacher (A new method for the camera-based analysis of multi-fuel burners in industrial combustion processes).
Následovala tandemová prezentace Dr. Alby Menaové (BASF) a Dr. Thorstena Pöttera (Bayer), kteří představili ukázkové příklady implementace techniky průmyslu 4.0 ve stávajících výrobních provozech procesního průmyslu. Na příkladu dvou fiktivních závodů prezentovali možnosti využití nových přístupů při inspekčních pracích, zkracování doby servisních odstávek a modifikacích výroby. Nakonec ukázali příklady využití mobilních zařízení, dronů, analýzy velkých souborů dat nebo virtuální reality. Zdůraznili, že pro plánování uplatnění nové techniky v praxi je třeba brát v úvahu celkové náklady a přínosy po celou dobu životnosti zařízení.
Obr. 4. Axel Haller (ZVEI) společně s Dr. Frankem Stengerem (ProcessNet) a Dr. Ulrichem Christmannem (NAMUR) seznámil účastníky s pracemi v oblasti společné iniciativy MTP
Další společnou plenární přednášku měli Dr. Frank Stenger (ProcessNet), Axel Haller (ZVEI) a Dr. Ulrich Christmann (NAMUR). Seznámili posluchače s koncepcí modulárních výrobních linek složených z modulů MTP a uplatněním funkce „plug and produce“ (obr. 4). Předpověděli, že první produkty MTP budou k dispozici již v roce 2019 a poté bude následovat fáze intenzivního vývoje. O tom, že jde o důležité téma s velkým významem pro budoucnost, svědčí počet firem, které se do vývoje koncepce MTP zapojují.
Následující přednášku měli Dr. Wilhelm Otten a Michael Wiedau (oba Evonik). Ukázali v ní, proč jsou v inženýrské praxi třeba strukturovaná data. Datový model od firmy ALC, založený na vznikajícím standardu DEXPI (Data Exchange in the Process Industry) a dalších existujících standardech, může v budoucnu umožnit potřebnou výměnu dat mezi systémy pro projektování a instalaci zařízení a systémy pro jejich údržbu a optimalizaci provozu.
V další prezentaci se k Martinu Schwibachovi (BASF) připojil prezident Spolkového úřadu pro informační bezpečnost BSI Arne Schönbohm (BSI) a nový předseda představenstva NAMUR Dr. Felix Hanisch (Bayer). Spolkový úřad BSI se stal novým členem NAMUR a asociace NAMUR se zapojila do Aliance pro kybernetickou bezpečnost. Kromě tohoto oznámení se prezentace zaměřila na důležitost zabezpečení dat v digitalizovaných procesech a na otázky konektivity. Zabezpečit přístroje s komplexní konektivitou, často se vyskytující v průmyslové praxi, není snadná úloha.
Jednání uzavřel Dr. Felix Hanisch (Bayer) jako nový předseda NAMUR a stručně shrnul, o čem se na shromáždění po celé dva dny jednalo. Zásadním poselstvím zasedání je, že NAMUR se aktivně podílí na tvorbě koncepce digitální transformace v procesním průmyslu. Poděkoval také firmě Endress+Hauser za podporu, která významně přispěla k úspěchu jednání.
V samotném závěru oznámil, že mottem valného zasedání NAMUR 2019 bude „rozšířená konektivita pro chytrou výrobu“ a sponzorem firma Phoenix Contact.
Petr Bartošík