Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Propojovací technika Turck

číslo 10/2002

Propojovací technika Turck

Společnost Turck nabízí a dodává široký sortiment konektorů, kabelů s koncovkami, slučovačů a rozbočovačů. Všechny tyto komponenty jsou opatřeny konektory pro montáž způsobem označovaným jako plug and play. Jedná se o výrobky vlastní i o výrobky společností ESCHA, Banner, Conivers, Lumberk a Binder. Konektory a moduly jsou v závislosti na typu v provedení pro napětí 230 V AC a 24 V DC a do provozu s krytím IP67.

Obr. 1. Obr. 2. Obr. 4.

Zapojitelné konektory
Konektory určené k samostatné montáži jsou k dispozici v provedeních M8, M12, M16, M18, M23 a M27 (obr. 1). Vodiče se v nich připojují do šroubovacích svorek, letováním nebo samořezným závitem. Konektory typu M8 se vyrábějí se dvěma, třemi a čtyřmi kontakty, typu M12 se třemi, čtyřmi, pěti a šesti kontakty, typ M16 se čtrnácti atd. – až s 28 kontakty u typu M27. Maximální přípustný vnější průměr pláště kabelu je 5 mm u konektoru M8, 6,3 mm u M12, 8 mm u M16 atd.

Obr. 3.

Prefabrikované kabely
Toto jsou dostupné kombinace všech používaných koncovek se zalitými kabely ve standardních délkách 2, 5 a 10 m (obr. 2) a dále také kabelové koncovky až se třemi LED pro signalizaci.

Pevné zásuvky a vidlice
V nabídce jsou obsaženy protikusy pro připojení pohyblivých vidlic a zásuvek v provedení M8, M12, M16, M23, M27 a 7/8". Uvedené zásuvky jsou opatřeny přívodními vodiči nebo špičkami pro letování nebo krimplování přívodních vodičů. Jsou k dispozici se dvěma, třemi a čtyřmi kontakty v provedení M8, se třemi, čtyřmi, pěti a šesti v M12 atd.

Ventilové konektory
Dodavatelský program uvedených prvků zahrnuje všechny druhy provedení s různou roztečí kontaktních nožů, a to např.: A – 18 mm, B – 10 a 11 mm, C – 8 mm a T – 9,4 mm pro napětí 24 V DC a 230 V AC a s jednou nebo dvěma signalizačními LED.

Obr. 5.

Slučovače a rozbočovače
K dispozici jsou čtyřnásobné, šestinásobné a osminásobné moduly s připojovacími konektory M8 a M12 s pojištěním proti uvolnění převlečným kroužkem nebo maticí (obr. 7). Modul se pak připojuje přívodním kabelem, konektorem M12 × 1; M16 × 0,75; M23 × 1 nebo svorkovnicí pod krytem v modulu. Na modulu je zelená LED pro signalizaci přítomnosti napájecího napětí a žlutá LED pro signalizaci přítomnosti signálu.

„Duo“ kabely a rozbočky
Pro rozbočení, popř. sloučení dvou signálů jsou určeny tzv. duo kabely. Jsou k dispozici s různými kombinacemi koncovek, např. dvě zásuvky M8 – vidlice M12, dvě zásuvky M12 – vidlice M12, dva ventilové konektory – vidlice M12, a to s kabely různých provedení a délek. Rozbočky se vyrábějí i v provedení dvě zásuvky M8 – zásuvka M12 a ještě v mnoha jiných (obr. 4).

Kabely
Prefabrikované kabely s připojovacími koncovkami jsou dodávány s různými typy kabelů (obr. 5). K dispozici jsou:

  • P00: běžný kabel s pláštěm z PVC vhodný pro podmínky průměrného mechanického namáhání u obráběcích a balicích strojů a montážních a obráběcích linek;
  • XOR: kabel s větší tvarovou stálostí při vyšších teplotách, mechanicky pevný a odolný vůči chemikáliím, s větší odolností proti otěru;
  • S90: kabel pro použití v oblasti robotiky, u obráběcích strojů a montážních a výrobních linek při třískovém obrábění, který velmi dobře odolává olejům i chemikáliím při velké odolnosti proti otěru;
  • S74/S387: trvale ohebný kabel pro použití v extrémních podmínkách v oblasti robotiky a u otočných a naklápěcích stolů, zvlášť odolný proti namáhání v krutu a ohybu, s dlouhou dobou života (polyuretanový potah zaručuje kabelu odolnost proti olejům, mazacím a chladicím emulzím a dalším agresivním médiím);
  • S239: polyuretanový kabel s upraveným pláštěm odolávajícím teplotě až 105 °C pro použití v robotech, svařovacích automatech a u obráběcích strojů;
  • S377: nehořlavý a samozhášecí kabel pro speciální aplikace, který neobsahuje PVC ani halogenové prvky.

Moduly I/O pro průmyslové sběrnice
Jedná se o moduly I/O s krytím IP67 pro přímé propojení s rozhraním pro sběrnice (protokoly) Profibus-DP, CANopen, Interbus, Modbus, Foundation fieldbus a AS-i (obr. 6, obr. 7). K modulům jsou rovněž dodávány propojovací signálové a napájecí kabely a zakončovací komponenty.

Obr. 6. Obr. 7. Obr. 8.

Pomoc při aplikaci
Společnost Turck nabízí v rámci svých služeb bezplatné vypracování návrhu řešení, cenové nabídky, zapůjčení vzorku a vyzkoušení kabelových rozvodů.

Další informace jsou na www.turck.cz nebo v Databázi produktů společnosti Turck na CD ROM.

Jan David, Turck s. r. o.

TURCK s. r. o.
Hradecká 1161
500 03 Hradec Králové
tel.: 495 210 766
fax: 495 210 767
mobil: 602 443 710
e-mail: turck@turck.cz
http://www.turck.cz
http://www.bannerengineering.com

Inzerce zpět