Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

PROMOTIC 8.0 – freeware SCADA

SCADA Systém Promotic je osvědčený softwarový nástroj s dlouholetou tradicí, což dokazují tisíce běžících aplikací a spokojených zákazníků nejen v Evropské unii. V rámci kontinuálního vývoje a vylepšování systému Promotic nyní firma Microsys, spol. s r. o., přichází s novou verzí, PROMOTIC 8.0, která nabízí mnoho nových funkcí a vlastností.
 

Podpora starých aplikací

 
Velice významnou informací pro všechny vývojáře a uživatele systému Promotic, kteří využívají bezplatné stažení a instalace nových verzí systému (upgrady), je skutečnost, že verze 8.0 bude umět pracovat pouze s aplikacemi, které prošly verzí 7.5. Hlavním důvodem je, že verze 8.0 a vyšší již nebudou obsahovat algoritmy pro převod velmi starých aplikací a bude omezena podpora některých velmi starých (a nyní již dávno nenabízených) datových a komunikačních technologií. Z těchto důvodů ve verzi 7.5 vznikla v systému Info nová položka Warnings, ve které jsou zobrazena upozornění o používání starých, nepodporovaných komponent v dané aplikaci.
 

Nové objekty

 
Z mnoha novinek, které přicházejí s verzí 8.0, lze vybrat např. nový objekt PmCommData, který zjednodušuje práci se zabudovanými komunikačními ovladači. Tento komunikační objekt je, podobně jako u komunikace prostřednictvím OPC, zaměřen především na data. V tomto objektu je možné specifikovat proměnné s identifikátorem, ze kterého systém pozná, jak má požadovanou hodnotu z hardwarových zařízení získat. Systém potom automaticky a optimalizovaným způsobem provádí komunikační přenosy, aniž by se o to projektant musel dále starat.
 
Dalšími novinkami jsou také např. nové předkonfigurace často využívaných objektů, které se již nemusí tvořit od začátku, ale v systému jsou již předem funkčně nastaveny, a přidat je do aplikace je tak velmi snadné. Výběr těchto různě zaměřených předkonfigurovaných objektů byl ve verzi 8.0 dále rozšířen.
 

Freewarová verze

 
Nejzajímavější novinkou, kterou přináší verze 8.0, je však uvedení první plnohodnotné freewarové verze systému SCADA na českém trhu. Tato bezplatná verze systému Promotic, PmFree, zahrnuje jak vývojové prostředí – PmDevelopFree, tak runtime licenci pro provozování vytvořených aplikací – PmRuntimeFree. Instalační balíček systému Promotic, jehož součástí je také PmFree, je k dispozici pro bezplatné stažení na webových stránkách www.promotic.eu.
 
PmFree obsahuje všechny komunikační ovladače (drivery) Promotic a všechna standardní rozhraní známá z komerčních verzí systému Promotic (OPC, ODBC, SQL, DAO, XML, TCP/IP, HTTP, ActiveX, DLL, DDE, OLE). Dále nabízí integrovaný webový server, umožňující monitorovat a zpětně ovládat aplikace na dálku, prostřednictvím prohlížeče Internet Explorer. Samozřejmostí je také široká podpora jazykových mutací systému (angličtina, němčina, francouzština, polština, ruština atd.) a kompletní elektronická dokumentace systému jako součást instalačního balíčku.
 
Je zřejmé, že freewarová verze systému Promotic musí být v porovnání s ostrou komerční verzí ve svých funkcích do jisté míry omezena. Tato omezení lze shrnout následujícím způsobem: maximální velikost aplikace vytvořené v PmFree je do třiceti proměnných, na jednom PC je možné provozovat pouze jednu takovou aplikaci a webový server umožňuje připojit jednoho webového klienta (po jeho odpojení se může připojit další).
 
PmFree je vhodný jak pro průmyslové, tak pro domácí použití. Dodavatelé a výrobci automatizačního hardwaru jej mohou využít jako bezplatný doprovodný software ke svým produktům (embedded systémy, průmyslové operátorské panely, PLC, měřiče tepla atd.), a to zejména k prezentaci funkčních a uživatelských možností těchto produktů, k testování komunikačních možností atd. Domácí uživatelé mohou PmFree využívat např. k vytváření centralizovaných ovládacích panelů „inteligentních domů“, k monitorování a řízení vytápění, vzduchotechniky, zabezpečovací techniky atd. Otevřenost a dostupnost tohoto systému nyní umožní všem zájemcům o moderní řídicí a monitorovací techniku vytvářet aplikace podle vlastních potřeb.
 

Kam pro další informace

 
Všichni zájemci a uživatelé systému Promotic jsou srdečně zváni k účasti na tradičních bezplatných seminářích o tomto systému. Softwaroví odborníci společnosti Microsys zde podrobně rozeberou a vysvětlí změny a novinky v systému a budou demonstrovat efektivní pracovní postupy s využitím jeho inovovaných vlastností. Dále budou zmíněny připravované plány ve vývoji systému Promotic pro rok 2010.
 
Harmonogram seminářů je:
  • 14. 10. 2009, Ostrava, Vědecko-technický park (za kolejemi VŠB), Ostrava-Poruba,
  • 21. 10. 2009, Praha, hotel Čertousy, Bártlova 35/10, Praha 9,
  • 27. 10. 2009, Trnava, hotel IMPIQ, B. S. Timravy 2, 917 01 Trnava.
Zájemci o bezplatnou účast na seminářích se mohou registrovat na www.promotic.eu. Vzhledem k omezeným kapacitám přednáškových prostor doporučujeme včasnou registraci.
Mgr. David Kubný, Microsys spol. s r. o.