Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Projekty firmy Intel pro budoucnost

Společnost Intel má ve svých laboratořích rozpracováno více než 70 projektů, které mohou ovlivnit budoucí způsob využívání informační techniky. Mezi nimi jsou např. návrh „myslícího“ automobilu, hlasové ovládání mobilních zařízení či nový systém napájení počítačů.
 
Procesory, které bude v budoucnu vyrábět společnost Intel, ať už vícejádrové či mnohajádrové, povedou k masivnímu rozšíření souběžného zpracování dat (parallel computing), které umožňuje realistické ztvárnění objektů v prostředí 3D či okamžité analyzování videozáznamů. Společně s firmou Neusoft předvedla společnost Intel speciální program, který poskytuje automobilům „zrak“. Systém využívá kamery stejně, jako člověk používá oči, a vícejádrové procesory přebírají roli mozku.
 
V blízké budoucnosti bude možné využívat správu napájení, Platform Power Management, která průběžně monitoruje změny v činnosti počítače a inteligentně snižuje (nebo zcela vypíná) dodávku energie do těch částí systému, které zrovna nejsou využívány, např. portů USB. První zkoušky správy napájení prováděné na počítači ve stavu nečinnosti či v mírně vytíženém stavu vykázaly energetické úspory převyšující 30 %. Dalším vývojem by se mělo dosáhnout úspor až 50 %.
(ed)