Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Programovatelné operátorské panely FUJI POD

Automa 6/2000

František Blažek

Programovatelné operátorské panely FUJI POD

Jedním z největších světových výrobců automatizační techniky je firma Fuji Electric. Její výrobní sortiment zahrnuje především frekvenční měniče, řídicí systémy, průmyslové regulátory, spínací a jisticí přístroje, výkonové polovodičové součástky, elektromotory atd. V současné době jsou pro trhy v Evropě uvolňovány některé produkty, které byly dříve dostupné pouze v Asii. Jde zejména o řídicí systémy Micrex PLC a programovatelné operátorské panely POD UG20.

Obr. 1.

Programovatelné operátorské panely řady UG20 jsou velmi moderní náhradou za staré, nepřehledné ovládací pulty, osazené velkým množstvím ovládacích prvků (tlačítek, spínačů atd.) a indikačních prvků (ručkové přístroje, žárovky atd.). Výhodou nových panelů jsou mnohonásobně menší rozměry, ale zejména značně zlepšená úroveň ovládání stroje nebo procesu. Zanedbatelná není ani úspora kabelových rozvodů. Všechny panely jsou standardně vybaveny dotykovou obrazovkou s téměř neomezenou životností. Obrazovku lze obsluhovat i v pracovních rukavicích. Krycí fólii displeje je možné snadno vyměnit. Jelikož má panel z přední strany krytí IP65 a povolená teplota okolí při provozu je až 50 °C, je možné jej použít v téměř jakémkoliv prostředí. Na předním panelu není označení FUJI, takže zákazník může přístroj opatřit svým logem.

Řada UG20 obsahuje několik typů panelů s displeji mono LCD, STN a TFT s úhlopříčkou 5,7 až 12,1". Rozlišení je až 800 × 600 bodů při barevné hloubce až 128 barev. Srdcem panelů je velmi rychlý 32bitový procesor RISC s velmi výkonným grafickým akcelerátorem. Jelikož zde není použit operační systém Windows, je zařízení velmi spolehlivé. Operátorské panely lze připojit k řídicím systémům všech světových značek, jako jsou např. Fuji, Allen Bradley, GE Fanuc, Schneider, Hitachi, Klockner Moeller, Mitsubishi, Omron, Sharp, Siemens, Toshiba, Yaskawa, Fatek a další. Samozřejmostí je připojení několika panelů k jednomu řídicímu systému nebo naopak připojení několika řídicích systémů k jednomu panelu. Všechny panely jsou standardně vybaveny portem pro připojení čtečky čárových kódů a paralelním rozhraním pro tiskárnu. Informace, sestavy a výkazy lze tedy tisknout přímo z panelu. Přestože panely nemají vlastní vstupy a výstupy (pracují se vstupy a výstupy řídicího systému), lze některé verze doplnit modulem s šestnácti digitálními vstupy a šestnácti výstupy. Tak lze panel provozovat pro jednoduché aplikace jako monitorovací a ovládací prvek s možností archivovat data i bez řídicího systému. Je-li nutné přímo vizuálně kontrolovat stav technologie, mají některé typy až čtyři videovstupy pro připojení průmyslových kamer. Je-li třeba archivovat velké množství provozních dat, je možné za příplatek instalovat rozšiřující paměťové karty s kapacitou 2 MB nebo 4 MB.

Obr. 2.

Základní princip práce panelu POD je tento: nejprve si uživatel vytvoří pomocí dodávaného softwaru na PC všechny uživatelské obrazovky včetně ovládacích a indikačních prvků, pak je uloží do paměti panelu a připojí jej k řídicímu systému. Panel s řídicím systémem automaticky komunikuje a podle stavu jeho vstupů a výstupů, popř. podle stavu jeho vnitřní paměti mění zobrazení na displeji panelu. Při práci s ovládacími prvky zobrazenými na displeji panelu se samozřejmě mění příslušné proměnné v řídicím systému. Tlačítka slouží k uskutečnění takových činností, jako je např. tisk celé obrazovky na tiskárně, přechod mezi stránkami, ukládání dat do paměti atd. Software pro tvorbu obrazovek POD Editor UG00S je dodáván zdarma. Pracuje pod operačními systémy Microsoft Windows 95/98/NT 4.0. Uživatelské obrazovky je možné vytvářet velmi snadno pomocí vkládání prvků z dodávaných knihoven. Lze samozřejmě také vložit libovolný bitmapový obrázek např. s jednoduchým schématem technologie. Obrazovky je možné kopírovat, přesouvat nebo prostřednictvím schránky snadno vkládat např. do Microsoft Wordu, což značně usnadňuje tvorbu uživatelské dokumentace ke stroji. Nemá-li programátor panel při své práci právě k dispozici, umí software práci panelu dokonale simulovat. Celou aplikaci lze tedy odladit na počítači a do panelu nahrát její definitivní podobu. Aby se při testech nemusela do panelu přenášet všechna data o obrazovce (přestože je komunikace velmi rychlá – 155 200 bps), lze pracovat v režimu on-line. Panel je tak k počítači trvale připojen a přenášejí se pouze data, která se změnila.

Mezi další funkce panelu patří zejména poznámková tabule, na kterou lze prstem napsat vzkaz třeba pro pracovníky další směny. Panel umí současně zobrazit až tři obrazovky, které se vzájemně překrývají. Pro grafickou indikaci získaných provozních údajů je možné použít tzv. koláčové grafy, klasické čárové grafy, grafy pro zobrazení trendů atd. Zadávání hodnot usnadňuje funkce, která na displeji zobrazí numerickou klávesnici. Využití panelu také značně rozšiřuje možnost vytvářet makra pomocí vlastního jazyku podobného assembleru.

Programovatelné operátorské panely nacházejí uplatnění zejména na obráběcích, tiskařských, balicích, textilních, potravinářských a jiných strojích, kde velmi usnadňují a zpříjemňují práci obsluze. Jejich význam je však zatím nedoceněn. Oproti klasickým průmyslovým počítačům je jejich výhodou především vyšší spolehlivost a v neposlední řadě ušetřené desítky hodin práce při vývoji softwaru řešícího komunikaci s uživatelem a s PLC, který je zde již v ceně pro mnoho řídicích systémů.

AMTEK spol. s r. o.
Vídeňská 125
319 00 Brno
tel.: 05/47 12 55 70
fax: 05/47 12 55 56
e-mail: amtek@amtek.cz