Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

PROFYLAX – deset let zkušeností a vývoje vede ke standardu podnikové údržby

Možná cítíte, že údržba ve vašem podniku potřebuje změnu. Takovou situaci už autorský tým softwaru PROFYLAX pomohl vyřešit ve více než 200 firmách v České republice i v zahraničí: na Slovensku, v Polsku, Německu, Chorvatsku, Irsku a v USA. S čím se v podnicích potkává?

 
A. Podnik nemá žádný speciální software pro podporu údržby, údržba se řídí papírovými kartami. Běda, když se karta ztratí, zamastí nebo polije kávou – musí se přepsat. Běda, když někdo potřebuje rozbor – údaje je nutné opsat. Auditoři? Běda přeběda. Tak je to v přibližně 10 % podniků.
 
B. Podporu údržby vytvořil někdo v tabulkovém editoru Microsoft Excel nebo v podobném softwaru. Funguje, ale dlouho už nevydrží – tabulky přetékají, nepokrývají požadavky, autor nemá čas, nebo dokonce z firmy odešel. To je nejčastější případ,
až v 50 % podniků.
 
C. Program pro podporu údržby sice v podniku funguje, ale je v mnohém spíš k zlosti než k užitku. Buď je příšerně drahý a paušály „říznou“ do rozpočtu tak, že jiné potřeby (třeba další údržbář) spadnou pod stůl, nebo je zahraniční, nepřeložený, s minimální podporou, nebo je součástí účetního systému, takže účetní si spokojeně notují, ale spousta typických potřeb údržby pokryta není, anebo je zastaralý, bez naděje na vylepšení. To je situace přibližně 30 % podniků.
 
D. Podnik začíná a nový vedoucí údržby ze své praxe ví, že nejlepší je zavést dobrou evidenci hned od začátku, jinak se dostane do některé z dříve uvedených situací. Tak je to zhruba v 10 % podniků.
 
Našli jste svou situaci? Chcete ji změnit? Pracovníci z autorského týmu softwaru Profylax k vám rádi přijedou probrat potřeby údržby a navrhnout možnosti řešení.
 
Profylax zvládá všechny typické potřeby údržby. Vyjmenovávat je by bylo pro odborně zdatného čtenáře nošením dříví do lesa. Zákazníci oceňují především pravidelné aktualizace s „vychytávkami“, které šetří čas, jako čtení adres dodavatelů z Administrativního registru ekonomických subjektů ARES, nebo snižují riziko neočekávaných a zbytečně dlouhých odstávek jako notifikace podlimitního množství kritických náhradních dílů nebo napojení na různé systémy alarmů u strojů.
 
Program pro údržbu musí především umět:
  • přehledně evidovat zařízení (jakmile najdu v evidenci stroj, najdu k němu „všechno“; obr. 1),
  • plánovat preventivní údržbu kalendářně (obr. 2) nebo podle odvedeného výkonu (např. údržba formy podle počtu zdvihů, údržba kompresoru podle odpracovaných motohodin) a plánovat prediktivní údržbu (např. mazání podle vibrací stroje),
  • vystavovat žádosti na opravy a hlášení o jejich vyřizování,
  • pořizovat zápisy údržbářských akcí s různou úrovní podrobností (někde hlavně rychle, jinde „do šroubku“ a s fotografiemi postupu),
  • plánovat zásoby ve skladu náhradních dílů, včetně navázání na systém ERP, popř. s vazbou na dodavatele,
  • pořizovat vyhodnocení grafické i tabulkové (kapacitní plány, náklady podle rizik a typů, střední doba mezi poruchami – MTBF),
  • umožňovat uživatelský export dat nejen do MS Excel (otevřenost).
To, že Profylax obsahuje mnoho dalších funkcí, si mohou zájemci sami vyzkoušet, a to zdarma a na vlastních datech – stačí si na www.profylax.cz objednat „start verzi“. A pak si zadat až pět strojů a pracovat s nimi bez omezení. Data lze poté převést i do tzv. ostré verze.
 
Údržba je i oborem inženýrského studia – Profylax slouží k výuce na Technické fakultě České zemědělské univerzity v Praze a na Žilinské univerzitě.
 
Že uživatele cena Profylaxu neodradí, je možné se přesvědčit v přehledném ceníku na webových stránkách www.profylax.cz. Oblíbená síťová verze se navíc nezdražuje s počtem uživatelů – v Profylaxu původně zakoupeném pro pár uživatelů jich může za čas pracovat třeba padesát a zákazník neplatí nic navíc. Dobu potřebnou na zavedení systému Profylax do provozu lze zkrátit pomocí importů z původních systémů.
 
Když si Profylax zvolily vedle mnoha dalších firem i takové podniky, jako jsou výrobce výtahů Otis, výrobce radiátorů Korado, výrobce světlometů Automotiv Lighting, výrobce vagonů Bombardier Transportation, pivovary Staropramen, Krušovice, Starobrno, Ostravar, Zlatopramen a Zubr, výrobce cukrovinek Mars&Wrigley, výrobce baget Crocodille i – tak trochu na opačném konci – výrobce toaletního papíru Harmanecké papierne, uživatel jeho pořízením určitě chybu neudělá.
 
Pracovníkům autorského týmu Profylax se při instalacích stává, že v podniku potkají někoho, kdo Profylax zná z předchozího zaměstnání. Rozšíření kvalifikace o znalost Profylaxu je tedy pro každého i jakousi pracovní jistotou. I tak se naplňuje původní záměr autorů projektu: Profylax = standard podnikové údržby.
(Ivar a.s. - pobočka sw PROFYLAX)
 
Obr. 1. Karta stroje – základní evidenční údaje a rozcestník strojů, zařízení nebo budov

Obr. 2. Kalendářní podoba kapacitního plánu preventivní údržby na měsíc dopředu