Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Produktové novinky Beckhoff pro rok 2018

Společnost Beckhoff Automation každoročně uvádí na trh několik zajímavých novinek napříč celým sortimentem produktů, tj. skupinami výrobků IPC, I/O, Motion a Automation (SW). V tomto článku čtenáři naleznou to nejzajímavější z oblastí průmyslových počítačů (IPC) a vstupně-výstupních modulů (I/O). 

Rozšíření generace kompaktních PC o C6030

Na konci roku 2016 společnost Beckhoff uvedla na trh novou generaci malých a kompaktních průmyslových počítačů C6015. Obvyklé vlastnosti IPC Beckhoff, jako je dlouhodobá dostupnost, robustnost a velký výpočetní výkon, byly doplněny jedinečnou koncepcí instalace, malými rozměry, moderním designem a nadčasovým vzhledem. Z důvodu úspěchu modelu C6015 zejména v oblasti IoT a Industry 4.0 společnost Beckhoff rozšiřuje svou nabídku kompaktních PC do rozváděče o verzi C6030, která byla představena na veletrhu SPS IPC Drives 2017 v Norimberku (obr. 1).

Vzhledem k použití procesorů řady Intel Core 6. a 7. generace je počítač C6030 určen pro složité úlohy, kde je třeba velký výpočetní výkon. Verze s procesorem Intel Core i7 se čtyřmi jádry s frekvencí 3,6 GHz je vhodná pro rozsáhlé řízení soustav pohonů s mnoha osami, náročné aplikace HMI, řízení s extrémně krátkými dobami cyklu nebo zpracování dat velkého objemu. Takové IPC s velkým výpočetním výkonem a malými rozměry je v současné době bezkonkurenční.

Nová základní deska i kryt ze slitiny zinku a hliníku byly vyvinuty v souladu s vysokými standardy, kterými se výrobky Beckhoff vyznačují. IPC C6030 vykazuje dlouhodobou spolehlivost i v průmyslových podmínkách a má zajímavý a moderní vzhled. Tato IPC se vyrábějí v Německu.

Díky použití mimořádně odolného ventilátoru s možností regulovat rychlost lze C6030 provozovat při teplotě okolí do +50 °C (v závislosti na použitém typu procesoru). Rozměry PC jsou pouze 132 × 132 × 67 mm, což je jen dvakrát více, než jaké jsou rozměry nejmenšího IPC C6930. V nabídce Beckhoff jde o cenově nejvýhodnější PC s procesory Intel Core, které bylo doposud k dispozici na trhu.

V základní konfiguraci je PC vybaveno diskem 30 GB M.2-SSD, 3D Flash. Lze doplnit druhý SSD v uspořádání RAID. Na výběr jsou operační systémy Windows 7 nebo Windows 10. Díky výběru z osmi různých typů procesorů je možné C6030 dokonale přizpůsobit individuálním požadavkům aplikací, které jsou na něm provozovány.

Nová řada panelových PC a operátorských panelů s 10,1“ dotykovým displejem

Širokou nabídku panelových PC a operátorský panelů doplnila cenově výhodná provedení s dotykovým displejem o velikost 10,1" s rozlišením 1 024 × 600 WSVGA. Všechna provedení jsou určena pro instalaci do dveří rozváděče (IP 65/IP 20), pro pracovní teploty v rozsahu 0 až +55 °C. Napájecí napětí je běžně 24 V DC.

Panelové PC CP6600 s 3,5" základní deskou, procesorem ARM Cortex-A8 1G Hz a operačním systémem Windows Embedded Compact 7 má v základním provedení paměť 1 GB DDR3 RAM a jeden slot pro kartu microSD (standardně s 512 MB, lze rozšířit až na 8 GB). Volitelně je možné doplnit kapacitní jednosekundovou záložní baterii UPS nebo paměť fail-safe 128 kB NOVRAM pro zálohu provozních dat při poruše.

Výkonnější verze PC CP6700 s 3,5" základní deskou s jedno- až čtyřjádrovými procesory Intel Atom E3815 (1,46 až 1,91 GHz) mají paměť 2 GB DDR3L RAM rozšiřitelnou až na 8 GB. K dispozici je jeden slot pro kartu CFast, standardně 4GB, lze rozšířit až na 65 GB. Operační systém je možné zvolit podle požadavku zákazníka z následujících: Windows Embedded Compact 7, Windows Embedded Standard 7 a Windows 10 IoT Enterprise.

Nabídku doplňuje operátorský panel CP6900 s rozhraním DVI/USB extended (obr. 2). V nabídce je i připojovací sada pro instalaci kabelů o délce až 50 m. 

Embedded PC řady CX2000 s multijádrovými procesory

Beckhoff rozšiřuje nabídku Embedded PC řady CX2000 o verze s multijádrovými procesory řady Intel Xeon. Tato PC jsou určena pro úlohy náročné na výpočetní výkon, jako jsou např. testovací stanice s kamerovými systémy nebo úlohy řízení polohy a pohybu se synchronizací pohonů v reálném čase.

Dostupná jsou tato provedení:

  • CX2042 s Intel Xeon 2,2 GHz (čtyřjádrový),
  • CX2062 s Intel Xeon 2,0 GHz (osmijádrový),
  • CX2072 s Intel Xeon 2,1 GHz (dvanáctijádrový; obr. 3).

V základní konfiguraci je k dispozici 8GB RAM rozšiřitelná na 32 GB. Ventilátory mají kuličková ložiska. CPU mají interní 128kB paměť NOVRAM, která je určena pro perzistentní uložení dat v případě, že není použit zdroj s UPS. Operační systém Windows 10 IoT Enterprise LTSB (64 bit) a provozní data jsou na kartě CFast s volitelnou kapacitou. PC lze rozšířit o systémové moduly umístitelné na levé i pravé straně. Interně jsou tyto moduly propojeny sběrnicí PCI Express. Až dva paměťové moduly (CFast a SSD) mohou být umístěny mezi napájecí zdroj a modul CPU (celkem tři úložiště).

Výkon multijádrových procesorů lze maximálně využít se softwarem TwinCAT 3. 

Kompaktní a jiskrové bezpečné svorkové moduly EtherCAT ELX

Beckhoff rozšiřuje nabídku svorkových modulů EtherCAT o kompaktní I/O moduly ELX, které jsou určeny pro přímé připojení snímačů a akčních členů umístěných v prostředí s nebezpečím výbuchu (zóna 0/20 podle ATEX). Moduly ELX lze instalovat přímo do sestavy obvyklých svorkových modulů EtherCAT v rozváděči.

Díky tomu, že I/O moduly ELX není třeba umisťovat do oddělených prostor, spoří se místo uvnitř rozváděčů a rozvodnic a tím se snižují celkové náklady na instalaci.

Kompaktní provedení těchto svorkových modulů umožňuje připojit až čtyři jiskrově bezpečné vstupy do modulu o šířce 12 mm (obr. 4) a až osm jiskrově bezpečných výstupů do modulu o šířce 24 mm.

Certifikací ATEX a IECEx splňují terminály ELX požadavky na ochranu proti výbuchu a mohou být použity bez další certifikace téměř na všech trzích po celém světě. V kombinaci s ostatními I/O moduly Beck­hoff je k dispozici univerzální řešení pro zpracování signálů.

Sběrnice EtherCAT dovoluje využít vynikající diagnostické funkce a minimalizovat prostoje systému. 

Elegantní ovládací panely CPX do výbušného prostředí

Ovládací panely a panelové počítače CPX s multidotykovým displejem jsou k dispozici v robustních verzích, které splňují požadavky na použití v oblastech s nebezpečím výbuchu v zónách 2/22 (obr. 5).

Promyšlená konstrukce panelů CPX zaručuje velkou spolehlivost a dlouhodobou funkčnost i při použití v extrémním prostředí. Kapacitní dotykové displeje umožňují pohodlnou obsluhu. Designové skříně panelů jsou hliníkové a dovolují použít panely ve výbušném prostředí.

K dispozici jsou velikosti 15" ,19" a 21". Provedení vychází z nabídky běžných ovládacích panelů a panelových PC. Pro instalaci do dveří rozváděčů a ovládacích skříní jsou určena panelová PC CPX27xx a ovládací panely CPX29xx. Pro montáž přímo do provozu  jsou vhodná panelová PC CPX37xx a ovládací panely CPX39xx. 

Přehled dalších zajímavých novinek ze sortimentu modulů I/O EK1000 EtherCAT TSN Coupler

EK1000 EtherCAT TSN Coupler umožňuje komunikaci připojených modulů EtherCAT I/O prostřednictvím ethernetové sítě s využitím TSN (Time-Sensitive Networking). Vše při zachování vlastností protokolu EtherCAT, jako je distribuovaný čas, XFC a komunikace v reálné čase. 

Modul analogových vstupů EL3182

Dvoukanálový modul analogových vstupů s komunikačním protokolem HART umožňuje digitální přenos dat po analogové proudové smyčce 4 až 20 mA. 

Moduly EtherCAT TwinSAFE SC

Sortiment modulů TwinSAFE SC je doplněn novými analogovými vstupními terminály EL3124-0090 (4 AI, 4 až 20 mA), EL3174-0090 (4 AI, –10 až +10 V), EL3214--0090 (4 AI, Pt100) a terminály pro připojení rotačních snímačů polohy: EL5001-0090 (s výstupem SSI), EL5021-0090 (s výstupem SinCos) a, EL5101-0090 (s pravoúhlými impulzy). Nový je také komunikační modul EL6224-0090 (IO-Link I/O). 

Nová generace modulů pro měření parametrů elektrické sítě

EL3443 je modul pro měření parametrů třífázové napájecí sítě do 480 V AC (proud, napětí, výkon, příkon, účiník, frekvence, vyšší harmonické atd.).

Moduly EL922x s nadproudovou ochranou

Moduly řady EL922x s rozhraním EtherCAT jsou určeny k zajištění nadproudové ochrany všech připojených I/O kanálů. V nabídce je jedno- i dvoukanálové provedení s pevně nastavenou hodnotou proudu nebo s přepínatelným rozsahem jmenovitého proudu 1 až 10 A. Požadovanou hodnotu proudu je možné nastavit softwarově z TwinCAT 3 nebo tlačítkem na svorce. 

Kam pro další informace

Další podrobné informace ke všem produktům jsou uvedeny na webových stránkách www.beckhoff.cz

(Beckhoff Automation)

Obr. 1. Kompaktní počítač C6030 byl představen v listopadu 2017 na veletrhu SPS IPC Drives v Norimberku

Obr. 2. Operátorský panel CP6900 10" dotykovým displejem a s rozhraním DVI/USB extended

Obr. 3. Vestavný počítač CX2072 s dvanáctijádrovým procesorem Intel Xeon 2,1 GHz

Obr. 4. I/O modul ELX pro čtyři jiskrově bezpečné vstupy

Obr. 5. Ovládací panely CPX do prostředí s nebezpečím výbuchu