Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Provozní excelentnost – operational excellence – je koncepce kontinuálního zlepšování provozu podniků, kdy cílem je zvýšit zisk a spokojenost zákazníků. Zlepšování provozu podniků se přitom dosahuje optimalizací fyzických i ekonomicko-organizačních procesů a v souladu se zlepšováním řízení lidských zdrojů a snižováním provozních nákladů. Koncepce operational excellence se dotýká všech součástí výroby uvnitř podniku i jeho vnějších vztahů.
Process Management Academy (PMA) je celoevropská platforma pro sdílení zkušeností a propagaci koncepce operational excellence v oborech procesní výroby.
Průmyslové nehody a havárie jasně ukazují, že bezpečnostní automatizované systémy musí být doplněny účinnými a jednoznačnými organizačními směrnicemi a „kulturou bezpečnosti“. Letošní PMA ukáže posluchačům, jak prostřednictvím technických i organizačních opatření dosahovat bezpečné výroby.
V oblasti bezpečnosti práce bylo za poslední roky dosaženo velkého pokroku. Nejde však jen o to – stejně je nutné zajistit bezpečnost výrobků tak, aby neohrožovaly zákazníky, nebo, v případě farmaceutické výroby, pacienty. Bezpečnost práce a bezpečnost výrobků jsou nepřímo spojeny. Často využívají stejné nebo podobné nástroje, a proto budou všechny tyto aspekty bezpečnosti na pořadu jednání PMA 2011.
Již několik let je „horkým“ tématem také energetická efektivnost a omezování tzv. uhlíkové stopy. Také zde je třeba na výrobu pohlížet jako na komplexní systém, kde se jednotlivé součásti navzájem ovlivňují. Například snížení spotřeby vody v provozu bezpochyby povede i ke snížení spotřeby energie. Největší výzvou současné doby je hledat rychlé a cenově výhodné způsoby, jak omezovat spotřebu fosilních paliv a dalších neobnovitelných surovin. Udržitelná výroba, efektivní z hlediska spotřeby energie i surovin, bude druhým hlavním tématem PMA 2011.
PMA není vědecká konference. Jejím posláním je především vzdělávat, a na to budou zaměřena vystoupení všech přednášejících, ať se budou týkat vlivu automatizační techniky a lidského činitele na bezpečnost výroby, bezpečnosti výrobků nebo bezpečnosti životního prostředí. Přednášet budou významní odborníci z oblasti vědeckého výzkumu a technického vývoje, kteří posluchače seznámí s tím, jak dosahovat provozní excelentnosti prostřednictvím nejmodernějších metod a techniky. Zástupce Evropské komise vysvětlí, jak je výzkum a vývoj v této oblasti podporován ze 7. rámcového programu a bude připraven k dialogu se zástupci uživatelů a dodavatelů řídicí, automatizační a komunikační techniky o tom, jak podporu programu co nejlépe využít v průmyslové praxi. Zástupci významných výrobců z oboru procesní výroby představí své nejlepší praktiky, výsledky srovnávacích testů a způsoby využití moderní automatizační techniky a budou diskutovat o tom, jak se co nejlépe a nejrychleji vypořádat s provozními problémy.
Sedmý ročník Process Management Academy se bude konat 28. února až 1. března 2011, tentokrát v belgických Antverpách. Zájemci o aktivní účast nebo sponzorství se mohou ozvat (co nejdříve) telefonicky René Kiliesovi na +49 210 428 698 89 nebo e-mailem na
rkilies@arcweb.com. Další informace o konferenci lze najít na webové stránce Process Management Academy
www.arcweb.com/res/pma.
(ARC Advisory Group)
Obr. 1. Posluchači konference PMA
Proč se zúčastnit PMA 2011?
- Naučíte se, jak ve vašem podniku implementovat „kulturu bezpečnosti“ a jak v tom může pomoci řídicí technika.
- Dozvíte se, jak principy bezpečnosti efektivně podporovat organizačními opatřeními.
- Odhalíte, jak dosáhnout současně efektivity výroby i její ohleduplnosti k životnímu prostředí.
- Uslyšíte, jak jinde řeší problémy podobné vašim.
- Získáte informace o nejnovějších metodách řízení životního cyklu výrobků.
- Seznámíte se s kolegy z celé Evropy a domů si přivezete nové poznatky, jak zlepšit vaše výrobní procesy.