Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Pro automatizaci strojů a zařízení

číslo 8-9/2004

Pro automatizaci strojů a zařízení

Společnost Meteor Czech Republic s. r. o., oddělení automatizace, se zabývá průmyslovou automatizací zejména ve strojírenském, chemickém, potravinářském a textilním průmyslu. Již mnoho let úspěšně spolupracuje s výrobci jednoúčelových strojů v celé České republice. Aktivity společnosti, zastupující v ČR několik různých firem, nejsou pouze obchodní. Samozřejmé je i technické poradenství, poskytované jejími pracovníky po celém území ČR přímo na místě u zákazníků. Firma je součástí Meteor Group, která svoji činnost v zemích východní Evropy zahájila v roce 1991.

Široká nabídka komponent

Obr. 1.

V oboru pneumatiky je nabízena především široká škála špičkových pneumatických prvků značky Camozzi, a to od klasických válců a ventilů podle norem ISO až po nestandardní druhy pohonů (obr. 1). Pro rozvody vzduchu je dodáván úplný sortiment firmy ZEC: průmyslové hadice z polyamidu, polyethylenu i nejoblíbenější polyuretanové, měkké a dobře ohebné, a teflonové, určené pro vyšší teploty (do 260 °C). Vakuová technika je z produkce firmy Vuototecnica: klasické i nastavitelné ejektory pro dopravu materiálu do velikosti kukuřičného zrna, vakuové pumpy s výkonem do 300 m3/h a rozsáhlý sortiment přísavek.

Pro rozvody vody, minerálních olejů, vzduchu, agresivních médií a páry jsou určeny ventily z korozivzdorné oceli i mosazi od firmy M&M, která je součástí koncernu Spirax Sarco. Dále jsou v nabídce nejrůznější provedení manometrů značky Fimet, klasických i kombinovaných s teploměrem, o průměru 40 až 160 mm.

Elektrická řídicí technika je dodávána od známé firmy LG Industrial systems. Jsou to zejména měniče frekvence, programovatelné automaty a operátorské terminály.

Obr. 2.

Specialita: kyvný pohon Kinetrol

Bezkonkurenční z nabízených výrobků je kyvný (tzv. otočný) pohon od firmy Kinetrol z Velké Británie. Pracuje na principu otočného pádla. To je nejstarší a dosud nejpoužívanější koncepce kyvného pohonu vůbec. Její výhodou je především velký krouticí moment při malých rozměrech pohonu. Zmíněný pohon vyniká dlouhou životností (čtyři miliony operací) a rychlostí otáčení – v rozmezí 80 až 100° nastavitelném dorazovými šrouby, použitými kvalitními materiály a provedením (i pro potravinářství). Pohon je bezúdržbový, velmi odolný proti korozi, prachu i vibracím. Krouticí moment (od 0,9 N·m do neuvěřitelných 20 000 N·m při tlaku vzduchu 0,7 MPa) je v celém pracovním rozmezí konstantní, bez jakéhokoliv mrtvého bodu. K základnímu pohonu lze snadno přidat např. převodovku (do 200°; obr. 2), vratnou jednotku (pružinu, tj. vznikne jednočinný pohon), koncové spínače, ruční ovládání, spojitý elektrický (4 až 20 mA) nebo pneumatický (0,02 až 0,1 MPa), popř. třípolohový regulátor polohy. Ke správné činnosti systém vyžaduje vzduch nepřimazávaný, filtrovaný na 5 µm.

Dostupnost

Zákazníkům je k dispozici pracoviště s bohatě zásobeným skladem v Horních Počernicích. Zde lze přímo na místě navrhnout pneumatický obvod a odebrat potřebné prvky. Velkou výhodou je dodávka v den následující po dni objednání. To se týká i složení ventilových terminálů podle požadavků. Pneumatické válce jsou vyráběny v ČR, přičemž je možné vyrobit válce čtyř výrobních sérií (průměr 12 až 200 mm, zdvih do 2 m) během jednoho až dvou dní.

Jiří Spálenský,
Meteor Czech Republic s. r. o., oddělení automatizace

METEOR Czech Republic s. r. o., oddělení automatizace
Ve Žlíbku 1800
Praha 9-Xaverov,
tel.: 281 920 888
fax: 281 921 079
e-mail: automation@automation.meteor.cz
http://www.automation.meteor.cz

Inzerce zpět