Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Přístroje s profilem ASIsafe pro bezpečnost strojních zařízení

Přístroje s profilem ASIsafe pro bezpečnost strojních zařízení

Společnost Siemens rozšiřuje nabídku přístrojů s rozhraním AS-Interface v bezpečnostním profilu ASIsafe. Jde o nový převodník DP/AS-i F-Link, kompaktní modul K45F 4F-DI ASIsafe a nové polohové spínače řady 3SE5 ASIsafe (na obrázku odprava).

Obr. 1.

Převodník DP/AS-i F-Link shromažďuje signály prvotních binárních bezpečnostních senzorů, které komunikují v profilu ASIsafe, a předává je nadřazené úrovni, komunikující v profilu Profisafe. Zajišťuje tak hladký přechod mezi sítěmi Profibus a AS-Interface a bezproblémovou komunikaci mezi bezpečnostními částmi řídicích systémů strojních zařízení zapojených v obou sítích. Současně je DP/AS-i F-Link plnohodnotný řídicí člen (master) podle specifikace AS-Interface verze 3.0. Díky integraci do vývojového prostředí Simatic Step 7 může uživatel projektovat v profilu ASIsafe obdobně jako při použití profilu Profisafe. Při provozu s bezpečnostními PLC lze převodník DP/AS-i F-Link použít také v architektuře Profinet.

Nový kompaktní modul K45F 4F-DI ASIsafe má v porovnání s předchozím provedením při stejném pouzdru dvojnásobek bezpečnostních vstupů. Lze k němu připojit dva bezpečnostní senzory v kategorii 4 (SIL 3), např. dva vypínače pro nouzové zastavení stroje apod. Co se týče nových polohových spínačů nové řady 3SE5 ASIsafe, připojují se pouze vodičem sběrnice AS-Interface, bez potřeby externího napájecího zdroje. Oba tyto výrobky šetří místo v zařízení a umožňují je optimálně prostorově uspořádat.

Siemens, s. r. o., tel.: 800 122 552, e-mail: adprodej.cz@siemens.com, http://www.siemens.cz/ad