Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Přichází nová generace průmyslových řídicích systémů

Společnost Schneider Electric uvádí na český a slovenský trh The NEXT generation™ – novou generaci programovatelných automatů (PLC – Programmable Logic Controller) a jednotek pro řízení pohybu (LMC – Logic Motion Controller) z koncepce MachineStruxure. Jako první budou představeny řady Modicon M241 a Modicon M251 – PLC s dosud nevídaným výpočetním výkonem procesorů a pestrým výběrem rozšiřujících modulů TM3.

 
Když společnost Schneider Electric představila v roce 2010 svou ucelenou koncepci řídicích prvků MachineStruxure, určenou pro výrobce strojů (OEM), nebylo zpočátku zřejmé, jak se jí v této oblasti povede. Již následující rok však ukázal, že se jí podařilo najít dostatečně kvalitní a flexibilní řešení, které dokáže široce diferencované potřeby výrobců strojů uspokojit. Důkazem může být více než čtvrt milionu strojů, které jsou dnes řízeny pomocí komponent navržených podle koncepce MachineStruxure. Nyní ovšem nadešel čas na inovaci i tak úspěšné koncepce – přichází The NEXT generation™.
 

Modicon M241 a Modicon M251: dosud nevídaný výkon

V první vlně The Next Generation budou představeny řady Modicon M241 (obr. 1) a Modicon M251 (obr. 2). Tato PLC poskytují ve své kategorii dosud nevídaný výkon procesorů (typický spíše pro větší a citelně dražší zařízení) a pestrý výběr rozšiřujících modulů TM3.
 
Základ štědré výbavy obou řad – Modicon M241 i Modicon M251 – představuje dvoujádrový procesor s taktem 22 ns na instrukci. Pro srovnání – je to třikrát až desetkrát vyšší výkon, než mohou nabídnout aktuální konkurenční modely. Dvě jádra zajišťují bezproblémový běh jak aplikací, tak komunikace. Ani takto impozantní výkon procesoru ovšem není sám o sobě zárukou úspěchu. Proto byla nová PLC vybavena také 128MB pamětí typu flash (pro firmware a aplikační software) a 64MB pamětí RAM.
 
Kromě běžných digitálních a analogových vstupů a výstupů zahrnuje nabídka rozšiřujících modulů TM3 rovněž speciální „červené“ karty řady Preventa pro bezpečnostní funkce i možnost integrovat inteligentní spouštěče motorů TeSys U (Ultima). V nabídce komunikačních rozhraní nechybí port USB pro jednoduché programování, standardní sériová linka, ethernetový port s webovým rozhraním nebo rozhraní CAN s protokolem CANopen (master). Díky rozšiřujícím modulům TM4 je možné sestavu osadit dalšími sériovými linkami, ethernetovým switchem nebo jednotkou s rozhraním Profibus (slave).
 

SoMachine: úspěšné prostředí je opět o něco lepší

Nedílnou součástí nové generace PLC a LMC je rovněž inovované jednotné programovací prostředí SoMachine V4. Také zde udělali vývojáři viditelný kus práce. Základní nabídku přepracovali tak, aby programování bylo jednoduché a intuitivní i pro méně zkušené uživatele. Typicky jde o techniky, kteří potřebují jednou za čas napsat kratší program nebo změnit ten dosavadní.
 
Aplikační software a firmware je možné ukládat a přenášet z jednotky na jednotku pomocí paměťové karty SD.
 

Na bezpečnosti záleží

Nabídka rozšiřujících modulů pro PLC Modicon M241 a Modicon M251 zahrnuje rovněž „červené“ karty TM3S (obr. 3) pro bezpečnostní funkce. Ty jsou založeny na autonomních jednotkách Preventa XPS AC, AF, AK a AFL. Jejich obsluha je jednoduchá a neklade žádné požadavky na programátora ve smyslu znalosti příslušných bezpečnostních norem, potažmo ručení za bezpečnostní aplikaci jako takovou. Zároveň plně těží z integrace do PLC – nabízejí podrobnou diagnostiku i jednoduché ovládání.
 

Jak spolehlivě řídit stroj kdykoliv a odkudkoliv

Komunikační rozhraní Ethernet je v současné době standardem. Koncepce Machine-Struxure tuto skutečnost respektuje, a proto ethernetové porty patří k základní výbavě PLC Modicon M241 i Modicon M251. Ještě nikdy nebylo spojení se strojem a jeho vzdálená správa snazší – bez ohledu na to, zda jde o programování nebo řízení.
 
Při oživování nebo servisu usnadní život servisním technikům vizualizační software WebVizu, který využívá standardní prohlížeče v počítači, tabletu či chytrém telefonu. Vše je otázkou kliknutí myší.
 
Zejména pracovníci údržby ocení – kromě jednoduchého a intuitivního ovládání – rovněž viditelný QR kód, kterým bude každé PLC vybaveno. Po jeho načtení se zobrazí webová stránka optimalizovaná pro tablety nebo chytré telefony a nabídne základní údaje, diagnostiku, postupy servisu i kompletní dokumentaci.
 

Podstatné slovo bude mít řízení polohy a pohybu

Moderní stroje čím dál častěji využívají servopohony a mechatronické prvky. Je to logické, protože jsou jednak energeticky i prostorově úspornější, jednak zaručují lepší přesnost i výkon strojního zařízení.
 
Koncepce MachineStruxure jde těmto oprávněným požadavkům výrobců strojů naproti. Kromě nové generace PLC proto uvádí na trh i speciální řídicí jednotky typu LMC (Logic Motion Controller), které pracují se servoměniči řady Lexium a servomotory BMH nebo BSH. Pro rychlé povelování 2 až 99 os v taktu kolem 2 ms komunikují po sběrnici CANMotion (proprietární protokol Schneider Electric na sběrnici CAN) nebo Sercos III.
 
Pro jednodušší stroje jsou nová PLC Modicon M241 a Modicon M251 vybavena rychlými výstupy PTO (Pulse Train Output). Po programové stránce obsahují i nástroje pro řízení polohy a pohybu – např. polohování, výpočet trajektorie nebo nájezd do výchozí pozice.
 
PLC a LMC The Next Generation dokážou citelně zlepšit řízení každého stroje. Navíc zjednoduší veškeré operace během celého jeho životního cyklu, od vývoje až po údržbu.
 
Martin Linhart,
 
Obr. 1. PLC Modicon M241
Obr. 2. PLC Modicon M251
Obr. 3. Modul TM3S pro bezpečnostní úlohy