Aktuální vydání

celé číslo

01

2025

Veletrh Amper 2025, automatizace v energetice a systémy managementu energií

Snímače teploty, tlaku, průtoku a hladiny, řídicí technika budov

celé číslo

Přichází čas telematiky

Nejnovější možnosti dohledu na dálku poskytují manažerům parků terénních vozidel a techniky velké výhody – a není důvod otálet s jejich využitím. 

Data jsou nazývána „novou ropou“, protože mohou vytvářet velké hodnoty – ale aby mohl být jejich poten­ciál využit, je třeba je nejprve získat a analyzovat a tak je přetvořit na informace. To je důvod, proč je v současné době patrný pozoruhodný rozvoj internetu věcí. Průmyslové podniky po celém světě hledají způsoby, jak využít přehled, který poskytují data získaná z propojených zařízení a snímačů.

Manažeři parků terénní techniky cítí dopady této revoluce v mimořádně rychlém růstu popularity telematiky – systému, který dokáže sbírat ze strojů množství dat, např. o poloze, stavu a výkonu, a přenášet je na určené místo.

Terénní vozidla a stroje však už nějaký čas telematiku využívají. Průmyslové obory, které tuto terénní techniku využívají, jako jsou zemědělství, lesnictví (obr. 1) nebo stavebnictví (obr. 2), ale nyní mohou využívat nová telematická řešení, která umožňují manažerům na základě mnoha získaných dat činit správnější rozhodnutí.

Díky pokrokům v oblasti určování polohy s využitím GPS a v mobilní komunikaci nyní může být dokonce i technika operující v liduprázdných oblastech, kde je ale k dispozici mobilní internetové připojení, aktivně spravována.

 

Nástup programování na dálku

Vzhledem k potenciálu zvyšování výkonu, zlepšování bezpečnosti a snižování nákladů není divu, že globální trh telematických systémů pro terénní techniku roste – a to celkem o 18 % ročně (podle Berg Insight (https://bit.ly/2SS0kCH), přičemž počet instalovaných řešení dosáhne do roku 2023 sedmi milionů (ResearchAndMarkets.com, https://prn.to/3iYGVL9).

Výhody, které telematika vnáší do oboru terénní techniky, jako jsou např. kolové nakladače, vrtací soupravy nebo domíchávače betonu, jsou obrovské. Jen několik příkladů:

  • zvýšení produktivity dohledem na to, že stroje a zařízení pracují při správné teplotě, otáčkách a dalších nastavitelných parametrech,
  • prodloužení životnosti a zvýšení bezpečnosti detekcí nesprávného použití, např. přetížení nebo příliš velkého zrychlení, a úpravou pracovních podmínek tak, aby k tomu nedocházelo,
  • prevence neplánovaných odstávek prostřednictvím proaktivní údržby v době, která je pro to nejvhodnější, místo oprav po poruše,
  • urychlení oprav použitím diagnostiky na dálku – technici mohou přijet se správným vybavením a náhradními díly, aby mohli problém vyřešit během jedné návštěvy,
  • ochrana zařízení před krádeží, ztrátou nebo narušením zabezpečení použitím sledování zařízení a jeho zónového monitorování (geofencingu, tj. specifikace, kde a kdy se může stroj pohybovat).

Toto jsou velmi významné přínosy, ale i terénní technika se stává stále dokonalejší a moderní stroje se spoléhají na množství různých hardwarových i softwarových řídicích komponent a systémů.

Kombinace inteligentních strojů a všudypřítomné konektivity je velmi silná. Umožňuje nejen dohled na dálku, ale také programování, takže lze aktivně zaručit, že stroj bude v jakékoliv úloze, kdykoliv a kdekoliv pracovat s optimálním řízením a výkonem.

 

Představení modulu TFX od firmy Eaton

Nové řešení TFX od firmy Eaton uvádí tyto možnosti v život. Kombinace vestavného systému a webových služeb usnadňuje manažerům strojních parků využít potenciál telematiky – díky snadné integraci, robustnímu designu a širokým možnostem přizpůsobení požadavkům zákazníků. Od jednoho stroje po správu celého strojního parku, TFX vždy nabízí plně flexibilní telematické řešení, které lze přizpůsobit na míru každé úloze.

Nové řešení TFX je navrženo tak, aby dávalo manažerům strojních parků úplný přehled o jejich strojích. Do řešení TFX je možné začlenit vše, co je na stroji propojeno sběrnicí CAN – tedy kromě samotných strojů nebo vozidel i přídavná zařízení. TFX tak uživatelům pomáhá realizovat chytrou údržbu a přijímat manažerská rozhodnutí.

Řešení od společnosti Eaton má tři základní součásti: komunikační bránu TFX, datový plán a webový portál. Komunikační brána TFX (obr. 3) je telematické zařízení vybavené GPS, které monitoruje komunikaci na sběrnici CAN, vytváří zprávy a odesílá je prostřednictvím sítí 3G do cloudu, kde jsou přijatá data zpracována, analyzována a obsloužena zabezpečenou datovou platformou. Uživatel potom zaznamenaná data stroje vidí na webovém portálu, který umožňuje snadno je vizualizovat a spravovat. Pro uspokojení požadavků konektivity a podporu průmyslových oborů se sezonními pracemi nabízí Eaton datové plány s kapacitou 10, 20 nebo 50 MB s volbou předplatného na šest nebo dvanáct měsíců.

Řešení TFX lze snadno a rychle integrovat s ostatními produkty Pro-FX Ready od společnosti Eaton, stejně jako s komponentami třetích stran. Důležité je také to, že řešení umožňuje na dálku programovat aplikace řídicích jednotek HFX od firmy Eaton a tak aktualizovat funkce zařízení bez toho, že by programátor musel opustit svou kancelář. Řídicí systém Pro-FX od firmy Eaton jako otevřená platforma využívající standardní průmyslové programovací jazyky ještě více usnadňuje a zefektivňuje vývoj aplikací.

Respektování pravidla „secure by design“ přitom znamená, že v řešení TFX jsou již vestavěny prostředky potřebné pro zajištění kybernetické bezpečnosti a ochranu citlivých informací – není třeba je dodatečně přidávat.

Komunikační brána TFX v moderním, kompaktním formátu s krytím IP6K7 je určena do náročných podmínek terénní techniky, a to i do míst, kde je jen málo prostoru pro vestavbu. Zařízení lze instalovat na každé mobilní zařízení. Může být vybaveno interní nebo externí anténou, aby bylo možné je umístit i v kabině vozu nebo v jiných prostorech, kde není mobilní spojení spolehlivé (obr. 4).

Webový portál Eaton umožňuje uživatelům vidět všechny stroje spojené s jejich účty a rychle filtrovat ty z nich, které je právě zajímají. Portál je snadno ovladatelný a plně konfigurovatelný. Uživatelé si mohou nastavit, která data je třeba přenášet ze stroje a jak je zobrazit, stejně jako nastavit vlastní alarmy pro události, které jsou pro ně nejdůležitější.

Prostřednictvím portálu mohou vidět polohu strojů a stav veškerého vybavení, které je online, a rovněž poslední stav vybavení, které je off-line. Každá jednotka TFX má přiřazené číslo IMEI (International Mobile Equipment Identity), které umožňuje sledovat a vizualizovat její polohu. Jednotlivé stroje mohou být navíc identifikovány svým jménem, typovým číslem a vlastníkem.

Uživatelé mohou snadno a rychle filtrovat specifické stroje, které chtějí sledovat. Mohou si také vybrat ze čtrnácti různých obrazovkových widgetů, které jim dovolují monitorovat ta data, jež potřebují, včetně metrik, jako jsou množství paliva, napětí baterie, rychlost motoru apod.

Telematika umožňuje, aby byly v budoucnu těžké stroje aktualizovány stejně snadno jako chytré telefony, aby se na obrazovce zobrazovala jejich aktuální poloha, ať jsou kdekoliv na světě, stejně jako to, co právě dělají a jak to dělají, a aby neplánované odstávky z důvodu poruchy stroje byly už jen vzpomínkou.

„Jestliže jste manažer strojního parku terénní techniky, je třeba se ptát, zda už nepřišel čas zmíněné potenciální výhody začít využívat,“ říká Jiří Foukner, product manager oddělení Hydraulika regionu EMEA společnosti Eaton. „Nenechte se předběhnout konkurencí. Nyní je ten správný čas zjistit, jak mohou telematika a programování na dálku prospět vašemu podnikání.“

 

(Eaton Hydraulics Group EMEA)

Obr. 1. Terénní technika pomáhá při těžbě dřeva

Obr. 2. Je čas přejít na telematiku – také u těžebních strojů

Obr. 3. Komunikační brána TXF sbírá data ze všech modulů připojených na sběrnici CAN ve vozidle

Obr. 4. Komunikační brána TFX je vybavena kromě interní antény i externí anténou pro případ, že je namontována tam, kde není mobilní signál – např. v kabině vozidla