Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Převodníky a doplňky pro sběrnici M-Bus

Sběrnice M-Bus (také Meter Bus) je určena především pro dálkový odečet hodnot z měřičů spotřeby. Běžně se používá u elektroměrů, měřičů tepla, vodoměrů i plynoměrů. Komunikace probíhá způsobem master–slave. Na jeden segment sběrnice M-Bus lze připojit až 250 stanic, délka segmentu může být až 1 000 m. Způsob komunikace je zajímavý: master posílá dotazy změnou napětí, měřiče odpovídají změnou odebíraného proudu.

Aby byla zajištěna návaznost na další komunikační rozhraní (Ethernet, Modbus RTU i TCP, RS-232), používá se celá paleta převodníků, které nabízí společnost Papouch store, s. r. o.

PiiGAB 810: převodník M-Bus na Ethernet

Převodník PiiGAB 810 (obr. 1) umožňuje na dálku číst data ze zařízení s rozhraním M-Bus prostřednictvím Ethernetu. Chová se jako transparentní brána pro čtení dat ze sběrnice M-Bus pomocí ethernetových protokolů TCP a UDP nebo pomocí virtuálního portu COM. Data lze potom číst vhodným programem (SCADA, databázové programy apod.), a to i v prostředí internetu. PiiGAB 810 se vyrábí ve verzích pro 2, 5, 20 nebo 60 zařízení M-Bus slave. K dispozici je volitelně i šifrování dat.

Převodník PiiGAB 810 je napájen napětím 24 V DC/AC a je v provedení na lištu DIN.

PadPuls M1C: převodník pulzů (S0) na M-Bus

Velmi zajímavým doplňkem je převodník signálů z pulzních měřidel (např. výstup elektroměru S0) na M-Bus (obr. 2). Umožňuje připojit na sběrnici M-Bus zařízení, která ji běžně nemají.

Převodník PadPuls M1C tak představuje jednoduché řešení pro modernizaci stávajících instalací měřidel energií, jako jsou elektroměry, plynoměry nebo měřiče spotřeby vody, tepla či oleje. Konfiguračním programem se nastaví hodnota jednoho pulzu i jednotka, např. watthodina, kilowatthodina, megawatthodina, kilojoule, metr krychlový, litr apod.

Převodníky M1C jsou napájeny stejně jako ostatní zařízení ze sběrnice M-Bus, navíc obsahují baterii, která zajistí správné počítání pulzů i při výpadku napájení.

Převodníky jsou k dispozici ve variantě s jedním vstupem (označení PadPuls M1C), dvěma či čtyřmi vstupy (M2C, M4C). Jsou v provedení na lištu DIN.

PiiGAB 900S: převodník M-Bus na Ethernet, RS-485 nebo Modbus s konverzí dat

Převodník PiiGAB 900S je dalším vývojovým krokem již uvedeného převodníku PiiGAB 810. Data může přenášet transparentně, ale navíc umí pracovat i se sběrnicí Modbus, kterou některé měřiče energií také používají.

Možné jsou dva způsoby práce:

  • Data ze sběrnice M-Bus jsou uložena do registrů, odkud je možné je číst protokolem Modbus TPC. Ten je rozšířenější než M-Bus a pro mnoho programů i zařízení použitelnější.
  • Měřiče s rozhraním Modbus RTU mohou být připojeny do převodníku PiiGAB 900S prostřednictvím sběrnice RS-485 a vytvářet tak s měřiči M-Bus jeden systém.

PiiGAB 900S se vyrábí ve variantách pro 5, 20, 60 nebo až 120 zařízení M-Bus a je v provedení na lištu DIN. Na webu www.papouch.com jsou i další zajímavá zařízení pro sběrnici M-Bus, např. převodník signálů 4 až 20 mA nebo převodníky M-Bus na RS-232 a USB. Všechny uvedené produkty je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch rádi poradí s jejich aplikací.

(Papouch s. r. o.)

 

Obr. 1. PiiGAB 810 převádí sběrnici M-Bus na Ethernet

Obr. 2. Převodník PadPuls M1C umožňuje připojit zařízení s pulzním výstupem S0 na M-Bus

Obr. 3. Konfigurační program pro PiiGAB 900S