Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Přesné automatizované systémy pro montáž šroubových spojů

číslo 8/2006

Přesné automatizované systémy pro montáž šroubových spojů

Firma Bosch Rexroth vstoupila v letošním roce na trh v oblasti techniky pro montáž šroubových spojů s novou řadou řídicích systémů typu SE 310 (obr. 1). Jde o společnou platformu řídicích jednotek pro stacionární (obr. 2) a ruční (obr. 3) elektronické šroubovací systémy. Obr. 1. Výhodami jsou možnost kombinací šroubovacích vřeten, výrazně zjednodušené ovládání a snadná konfigurace systému. Systém umožňuje automatickou detekci připojeného šroubovacího vřetena (plug and run). Pro obsluhu to znamená, že po připojení šroubovacího vřetena již jen nastaví velikost krouticího momentu a parametry šroubování a systém je připraven k provozu. Rozsah krouticího momentu u stacionárních šroubovacích vřeten je 0 až 1 200 N·m a u ručních vřeten 0 až 220 N·m.

Jako jediný výrobce využívá firma Bosch Rexroth ve svých šroubovacích systémech mezi snímačem krouticího momentu a řídicím systémem šroubováku digitální přenos dat. Digitální přenos dat zajišťuje stoprocentní přenos naměřených údajů a minimalizuje účinek externích rušivých vlivů. Další výhodou digitálního přenosu dat je možnost připojit jednotlivá šroubovací vřetena až do vzdálenosti 100 m od řídicí jednotky. To přináší velkou míru flexibility zejména u větších montážních linek.

Obr. 2. Obr. 3.

Obr. 1. Řídicí systém SE 310 s jedním připojeným vřetenem
Obr. 2. Stacionární šroubovací vřeteno
Obr. 3. Ruční elektronické šroubováky Ergospin

Systém SE 310 je koncipován jako jednoduchá stavebnice. Do již existující sestavy lze snadno připojovat další šroubovací vřetena bez nutnosti rozšiřovat komunikační kanály mezi řízením šroubovacích vřeten a řízením linky. Pro komunikaci s PLC a pro sběr dat o procesu montáže a jejich přenos do datového serveru systém SE 310 využívá komunikační rozhraní Ethernet, Profibus, Interbus, Devicenet, RS-232 nebo RS-422. Interní paměť systému je určena k ukládání údajů o procesu šroubování a integrované statistické funkce nabízejí možnost následného vyhodnocování těchto výsledků. Barevný šestipalcový dotekový displej umožňuje zobrazovat výsledky procesu šroubování a snadno editovat parametry šroubování bez nutnosti připojení externího PC.

V měsíci září bude zahájen již 48. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně. Také společnost Bosch Rexroth bude na veletrhu prezentovat svá řešení pro oblast strojírenství ve stánku č. 20 v pavilonu B.

Filip Kalaš,
Bosch Rexroth

Bosch Rexroth, spol. s r. o.
Hviezdoslavova 5
627 00 Brno
tel.: 548 126 111
fax: 548 126 112
e-mail: info@boschrexroth.cz
http://www.boschrexroth.cz