Aktuální vydání

celé číslo

02

2021

Systémy pro řízení vodárenských sítí a ČOV

Hladinoměry

celé číslo

Překvapivě snadná průmyslová komunikace přes Ethernet

číslo 10/2003

Překvapivě snadná průmyslová komunikace přes Ethernet

Renomovaná společnost Phoenix Contact nabízí kompletní spektrum produktů pro automatizační techniku. Výrobní program vzájemně se doplňujících automatizačních prostředků vychází z dlouholetých a rozsáhlých zkušeností v průmyslové komunikaci a zahrnuje inteligentní přístroje a software pro jednoduchou manipulaci, komfortní diagnostiku a dlouhodobou využitelnost zákaznického zařízení. Produkty řady Factory Line se navíc vyznačují modularitou (stavebnicové řešení), pružností (volba různých přenosových médií a konektorů) a robustností.

V dalších odstavcích jsou popsány jednotlivé výrobky a jejich modifikace pro průmyslový Ethernet.

Modulární rozbočovače

FL HUB 10BASE-T je rozbočovač se čtyřmi porty RJ-45 pro Ethernet s přenosovou rychlostí 10 Mb/s, s možností rozšíření až na dvacet portů.

FL HUB AGENT je rozbočovač se čtyřmi porty RJ-45 (hub agent) pro Ethernet s rychlostí 10 Mb/s, s možností rozšíření až na dvacet portů, s integrovanými funkcemi webového serveru (rozhraní pro konfiguraci a diagnostiku zařízení) a přístupem prostřednictvím protokolu SNMP.

Automatické přepínače

FL SWITCH 5TX a 8TX jsou přepínače pro Ethernet s rychlostmi 10 a 100 Mb/s s pěti a osmi porty RJ-45 pro metalické dvoužilové kabely (TP), s funkcí automatického překřížení vodičů tx a rx, automatického přepínání přenosové rychlosti a jedním elektricky odděleným signálním kontaktem.

FL SWITCH 4TX/FX je kombinovaný přepínač pro Ethernet s rychlostmi 10 a 100 Mb/s se čtyřmi porty RJ-45 pro metalické dvoužilové kabely (TP) a jedním konektorem SC pro optické vlákno. Přepínač má funkci automatického překřížení vodičů tx a rx, automatického přepínání přenosové rychlosti a má jeden elektricky oddělený signální kontakt.

Převodníky mezi metalickým a světlovodným kabelem

FL MC 10BASE-T/FP POF je převodník pro Ethernet s rychlostí 10 Mb/s z metalického kabelu na polymerové vlákno nebo vlákno HCS. Používá světlo vlnové délky 660 nm. Délka kabelu s polymerovým vláknem může být až 50 m a s vláknem HCS až 200 m. Převodník má plně duplexní přenos a je propojitelný s rozbočovačem FL-HUB.

FL MC 10BASE-T/FO G850 je převodník pro Ethernet s rychlostí 10 Mb/s z metalického kabelu na skleněné vlákno (multi mode). Používá světlo vlnové délky 850 nm. Maximální délka světlovodného kabelu je 3 000 m. Převodník má plně duplexní přenos a je propojitelný s rozbočovačem FL-HUB.

FL MC 100BASE-T/FO G1300 je také převodník pro Ethernet s rychlostí 100 Mb/s z metalického kabelu na skleněné vlákno, ale na rozdíl od předchozího modelu používá světlo vlnové délky 1 300 nm. Délka kabelu je až 10 000 m, ostatní vlastnosti (plně duplexní přenos, propojitelnost s rozbočovačem FL-HUB) jsou stejné jako u předchozího modelu.

Obr. 1.

FL MC 100BASE-T/FO G1300 SM je určen pro optické kabely do délky až 36 000 m. Ostatní vlastnosti jsou stejné jako u předchozího typu.

Vzájemné propojení převodníků a rozbočovačů umožňují konektory v dolní části modulů (obr. 1). Konektorem procházejí jak datové signály, tak i napájení, které lze zapojit redundantně.

Modulární systém přepínačů a převodníků

FL SWITCH MM HS je modulární řízený přepínač. Základnu se čtyřmi integrovanými sloty (osmi porty) lze rozšířit prostřednictvím dvou přídavných modulů až na dvanáct slotů (24 portů). Přepíná mezi Ethernetem s rychlostí 10 a 100 Mb/s, má integrovaný webový server, přístup je možný prostřednictvím SNMP a je vybaven diagnostickým displejem.

FL MXT je přídavný rozšiřující modul pro uvedenou základnu.

FL IF 2TX VS-RJ-D je „nástrčkový„ modul rozhraní se dvěma metalickými porty10/100TX TP. Konektory RJ-45 se nasazují buď do spodní, nebo do čelní části modulu (pak má modul označení FL IF 2TX VS-RJ-F).

FL IF 2FX SC-D je „nástrčkový„ modul rozhraní se dvěma porty 100BASE-FX pro skleněné vlákno multi mode. Vlnová délka světla je 1 300 nm a délka kabelu 10 000 m. Dva konektory SC jsou buď na spodní, nebo na čelní části modulu (FL IF 2FX SC-F).

Obr. 2.

FL IF 2POF 100-D je „nástrčkový„ modul rozhraní se dvěma porty 10/100 Mb/s pro polymerové vlákno a vlákno HCS. Vlnová délka použitého světla je 660 nm, délka kabelu s polymerovým vláknem je 50 m, s vláknem HCS 100 m. Dva konektory FSMA jsou na spodní nebo čelní straně (FL IF 2POF 100-F).

FL IF TX/POF 100-D je „nástrčkový„ modul rozhraní s jedním portem pro kabel TP a jedním portem pro polymerové vlákno nebo vlákno HCS. Používaná vlnová délka je 660 nm, délka kabelu s polymerovým vláknem je 50 m, s vláknem HCS 100 m. Jeden konektor FSMA a jeden konektor RJ-45 jsou na spodní nebo čelní straně (FL IF TX/POF 100-F).

Uvedené moduly FL IF mohou být použity samostatně na základně FL CB IF, která usnadňuje převod kabelu TP na konektor RJ-45, popř. FSMA.

Konverze RS-232 na Ethernet

FL COM SERVER RS232 je dimenzovaný pro přenosové rychlosti 10 a 100 Mb/s. Má automatické přepínání přenosové rychlosti, konektor RJ-45, integrovaný webový server, přístup prostřednictvím SNMP a podporuje Modbus TCP, RTU a ASCII.

I/O v Ethernetu

FL IF 24 BK-B-PAC je základní sběrnicový terminál Ethernet (Interbus) Inline, umožňující zpracování dat a přístup přes protokol DDI nebo OPC.

Obr. 3.

FL IF 24 BK-PAC je obdobný terminál, navíc však umožňuje komunikaci prostřednictvím Modbus TCP, má webový server, přístup pomocí SNMP a TFTP.

FL IBS SC/I-T je Ethernet I/O server. Data jsou do něj přenášena sběrnicí Interbus. K modulu je přístup přes DDI nebo OPC, modul má webový server, podporuje protokol SNMP a může vykonávat funkci řídicí jednotky Interbus G4 master.

Software

FL SWT je konfigurační a diagnostický software sítě Ethernet v oblasti průmyslové automatizace. Usnadňuje spuštění, provoz a podporu průmyslových sítí, včetně konfigurace modulů FL IO.

FL SNMP OPC SERVER je určen pro monitorování sítě se systémy HMI/SCADA. Umožňuje konfigurovat zařízení pomocí SNMP.

FL SNMP OPC představuje úspornou integraci automatizačních prostředků založených na OPC v prostředí Ethernet/SNMP.

Příslušenství a podpora

Firma Phoenix Contact dodává veškeré potřebné příslušenství: dvoužilové kabely TP v provedení CAT5 s klasickou i zpevněnou vnější izolací a kabely s polymerovým vláknem, vláknem HCS i skleněným vláknem. K dispozici jsou také konektory FSMA i RJ-45 ve stíněném provedení. Konektory mohou být dodány připojené na kabely. Ke konektoru RJ-45 je nabízen ochranný plastový kryt proti mechanickému poškození. Kromě všech uvedených komponent firma poskytuje veškerou technickou podporu a školení.
[Wir machen Ethernet einfach. Phoenix Contact, červenec 2003, s. 1–8.]

Gustav Holub

Phoenix Contact, s. r. o.
Kobližná 2
602 00 Brno
Tel./fax: 542 213 701
http://www.phoenixcontact.com

Inzerce zpět