Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Přehlídka toho nejlepšího, co nabízí slovenská elektrotechnika

V Trenčíně se v polovině října 2015 konal již pojednadvacáté Medzinárodný veľtrh elektrotechniky, energetiky, elektroniky, automatizácie, osvetlenia a telekomunikácií ELO SYS. Bylo možné zaznamenat výrazný posun od komponent elektrotechniky a elektroniky k jejich využití především v oblasti ochrany životního prostředí.

 
Na veletrhu se představilo 148 společností ze Slovenska, České republiky, Rakouska, Polska, Německa, Velké Británie a Chorvatska.
 
Veletrh Elosys se nevěnoval pouze představením jednotlivých společností ve stáncích na výstavišti, ale i několika odborným soutěžím a v doprovodném programu mnoha konferencím, seminářům a workshopům.
 
Mezi oceněnými exponáty je možné nalézt kabely pro primární okruh jaderných reaktorů – VUKI, a. s., Bratislava, nebo reluktanční motor pro elektromobily, který do soutěže přihlásila Žilinská univerzita v Žilině, Elektrotechnická fakulta, katedra výkonových elektrotechnických systémov. Za nejúspěšnější exponát veletrhu komise zvolila terénní pásové vozidlo s elektrickým pohonem, které zkonstruovali studenti Fakulty špeciálnej techniky Trenčianské univerzity Alexandra Dubčeka
v Trenčíně. Unikátem roku 2015 se stal napájecí zdroj první slovenské družice skCUBE:RMC-PSU od společnosti RMC, s. r. o., z Nové Dubnice. Po vypuštění satelitu na oběžnou dráhu okolo Země musí tento modul v náročných kosmických podmínkách nepřetržitě napájet všechny řídicí a komunikační části družice a dále všechny obvody, které budou zabezpečovat vědeckou část programu. K dalším oceněným exponátům patří simulátor SWING EBO z VUJE, a. s., Trnava, který významně přispívá k jaderné bezpečnosti tím, že je využíván při výcviku provozování elektrozařízení jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice v praxi.
 
Průvodní program odrážel současná aktuální témata diskutovaná napříč technickým světem. Patřily k nim konference Perspektívy e-mobility s podtitulem Podmienky a predpoklady ďalšieho rozvoja e-mobility, dále Elektrotechnika, informatika a telekomunikácie 2015, Dni mobilnej robotiky a Seminár znalcov z elektrotechnických, informatických a energetických odborov. Samostatně byly uvedeny přednášky Možnosti využitia alternatívnych pohonov v malých osobných a úžitkových vozidlách, Optická multispektrálna metóda pre navigáciu UGV (Unmanned Ground Vehicle) a MEMS a ich použitie. Semináře Inteligentné mestá, Využívanie fotovoltických systémov v domácnostiach – výhody a obmedzenia a Regulácia cien v energetike – fámy, realita, budúcnosť se setkaly se zájmem odborné i laické veřejnosti. Nezapomnělo se ani na vzájemné setkávání podnikatelů, nejen z řad vystavujících firem, sloužící k navázání kontaktů a k podpoře exportních možností slovenského elektrotechnického průmyslu.
 
Nebylo možné přehlédnout, že velkou část návštěvníků tvořili studenti všech typů škol, od učilišť a středních odborných škol až po vysoké školy. Nejvýznamnější vysoké školy ve svých expozicích představily studijní možnosti a výsledky práce studentů i jejich učitelů. Slovenská spoločnosť elektronikov Bratislava organizovala Celoslovenské finále technickej súťaže mladých elektronikov. Zväz elektrotechnického priemyslu SR tento rok připravil ve spolupráci se středními odbornými školami speciální expozici s názvem Študuj electro, buď smart.
 
Mezinárodní veletrh Elosys představil průřez hlavními směry, kterými se ubírá slovenská elektrotechnika a elektronika. Jde o událost, která se řadí k významným akcím tohoto druhu nejen na Slovensku.
Radim Adam
 
Obr. 1. Z veletrhu Elosys v Trenčíně