Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Přehlídka průmyslu v Brně již popadesáté

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně se poprvé uskutečnil na konci padesátých let, v době, kdy československé strojírenství slavilo velké exportní úspěchy a kdy se poprvé od komunistického převratu začala otevírat dvířka ekonomické spolupráci se západním světem. Tehdejší čtrnáctidenní přehlídka dala výstavišti novou tvář s dominantním pavilonem Z (obr. 1) a zahájila tradici, která z Brna udělala nejvýznamnější veletržní město za železnou oponou. Mezinárodní strojírenský veletrh za padesát let ušel dlouhou cestu a postupným vyčleňováním jednotlivých oborů do samostatných projektů získával stále vyhraněnější a specializovanější podobu.
 

Jaký bude jubilejní, 50. ročník?

Do Brna se ve třetím zářijovém týdnu (15. až 19. 9. 2008) chystá více než dva tisíce vystavujících firem ze 30 zemí celého světa a podíl zahraničních účastníků dosáhne 36 %. Nejvíce zahraničních firem – přibližně 300 – opět přijede z Německa a bude mezi nimi i 40 „nováčků“. Počtem vystavujících firem následují Slovensko, Itálie a Rakousko. Podstatně zesílí prezentace asijských zemí, především Číny a Tchaj-wanu, ale také Ruska, Španělska nebo Francie.
 

Projekt Automatizace

Součástí letošního MSV je bienální průřezový projekt Automatizace – měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika. Tento projekt stojí nad oborovým členěním veletrhu a zahrnuje všechny expozice z oblasti měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniky. Třicet nových vystavovatelů se představí zejména v oborech senzoriky, měřicích přístrojů a robotiky. Zvýšený zájem letos projevují firmy z Asie, takže se očekává mnoho firem z Číny a Tchaj-wanu, které se MSV zúčastní poprvé. Nováčci přijedou také z Německa, Velké Británie a Itálie.
 

Obrábění a tváření

Počtem vystavujících firem bude letos dominovat obor obráběcí a tvářecí techniky, prezentovaný na specializovaném bienálním veletrhu IMT, který přivítá 560 vystavovatelů z dvaceti zemí na ploše přibližně dvaceti tisíc metrů čtverečních. Zásluhu na velkém navýšení mají především vystavovatelé ze zahraničí, jejichž podíl bude poprvé nadpoloviční a dosáhne 53 %. Rozrostou se především expozice obráběcích center a pružných výrobních systémů, tedy automatizace pro obrábění a tváření.
 

Doprovodný program

Doprovodný program bude letos ve znamení oslav jubilejního ročníku. Na slavnostním večeru budou oceněni vystavovatelé, kteří se veletrhu účastní už celých padesát let. Nosným tématem ročníku je bilaterální ekonomická spolupráce. Čtyřdenní doprovodný program German Days 2008 se zaměří na hledání nových možností spolupráce s Německem, které je partnerskou zemí letošního veletrhu. Další setkání budou věnována ekonomické spolupráci s Francií, Slovenskem či Ruskem.
 
Ve dnech 17. a 18. září se na výstavišti uskuteční třetí specializovaný veletrh pracovních příležitostí Kariéra, který napomáhá řešení problémů s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců.
 
Jeden z dnů konání MSV bude vyhrazen vědě a výzkumu ve strojírenství v ČR a Evropské unii, dále se bude konat tradiční Den Slovenské republiky (16. 9. 2008). Podrobněji bude také představen projekt České hlavy (výroční ceny za nejlepší vědecké výkony) a zájemci se seznámí rovněž s projekty vysokých škol či grantovými programy. Plánována je i debata na aktuální témata s vysokým představitelem EU i s reprezentanty vlády ČR, zejména o přístupu ČR k těmto otázkám a o klíčových prioritách českého předsednictví.
(Veletrhy Brno, a. s.)
 
Obr. 1. Pohled na pavilon Z a jeho okolí z konce padesátých let dvacátého století