Aktuální vydání

celé číslo

06

2022

Vodohospodářství, energetika a využití obnovitelných zdrojů energie

IIoT, vestavné a průmyslové počítače a edge computing

celé číslo

Přehled hladinoměrů Nivelco nejen pro vodohospodářství

Společnost NIVELCO Process Control Co. se sídlem v Budapešti patří mezi přední evropské výrobce provozní přístrojové techniky. Již od založení v roce 1982 se soustředí převážně na průmyslové přístroje pro měření polohy hladiny kapalin a sypkých látek, díky čemuž má dnes jednu z největších nabídek na trhu.

Sortiment hladinoměrů pro kapaliny je rozdělen na skupiny spínačů a snímačů. Do skupiny spínačů patří přístroje, které měří hladinu v jednom bodě. Jde např. o ochranu před přetečením (hlídání maximální výšky hladiny) nebo ochranu čerpadla před chodem naprázdno (hlídání minimální výšky hladiny). Signál tvoří kontakt (mikrospínač, tranzistor, relé aj.). Ve skupině snímačů se nacházejí přístroje, které měří hladinu spojitě. Výstupní signál je přenášen analogově prostřednictvím proudové smyčky v rozsahu 4 až 20 mA, popř. digitálně komunikačním protokolem HART.

Vybrané hladinové spínače

Plovákové spínače

Spínače Nivofloat (obr. 1) s plastovým plovákem na kabelu patří díky své jednoduchosti a cenové dostupnosti k nejčastěji používaným hladinoměrům. Své použití nacházejí převážně při měření limitních výšek hladin ve studnách, jímkách a nádržích. Zároveň jsou ideální volbou pro ochranu čerpadla proti chodu nasucho. Nivelco nabízí varianty plovákových spínačů do čisté a odpadní vody s kabelem z PVC nebo neoprenu o délce 5, 10 a 20 m.

Vodivostní spínače

Nivocont K je skupina vodivostních spínačů určených pro limitní měření výšky hladiny nebo detekování přítomnosti vodivých kapalin pomocí kovové elektrody. K dispozici jsou modely pro jednu až pět elektrod pro detekci až pěti úrovní hladiny a ponorné provedení na kabelu vhodné k měření ve vrtech. Součástí nabídky jsou vodivostní relé pro vyhodnocení signálu.

Vibrační spínače

Nivoswitch jsou vibrační vidličkové spínače pro vertikální i horizontální uchycení. Jsou určené pro měření polohy hladiny různých druhů kapalin od měrného objemu 0,7 dm3/kg (do hustoty maximálně 1,4 kg/dm3), do teploty 130 °C a tlaku 4 MPa (40 bar). Jde o univerzální limitní hladinoměry nacházející uplatnění ve všech odvětvích průmyslu. V nabídce jsou kompaktní provedení s reléovým výstupem a cenově dostupné minikompaktní provedení s konektorem a dvouvodičovými výstupy AC/DC nebo třívodičovými PNP/NPN.

Spínače s vedeným plovákem

Nivopoint jsou vícebodové plovákové spínače pro horizontální uchycení, bez potřeby napájení. Zařízení tvoří kovová vodicí trubice s délkou na míru, uvnitř které se nachází jeden až pět jazýčkových kontaktů. Tyto kontakty jsou ovládané magnetem uvnitř plováku, který se s hladinou pohybuje podél trubice. Počet kontaktů, jejich rozmístění a logika jsou specifikovány podle přání uživatele. Tyto spínače jsou skvělou volbou pro úlohy, kde je nutné měřit několik poloh hladiny.

Vybrané snímače výšky hladiny

Snímače relativního tlaku

Snímače Nivopress využívají k měření výšky hladiny měření relativního tlaku u dna nádrže. Jde o cenově velmi dostupné řešení, avšak podmínkou je instalace snímače z boku u dna nebo zespodu. K dispozici je široká škála modelů, od těch se základními parametry až po vysoce přesné, s displejem a datovou komunikací.

Snímače hydrostatického tlaku

Nivopress (obr. 2) jsou ponorné snímače hydrostatického tlaku na kabelu. Jsou určené ke spuštění na dno nádrží, jímek, studen a vrtů, kde měří tlak vodního sloupce. Kromě standardních verzí z korozivzdorné oceli je k dispozici i celoplastové provedení do agresivních kapalin. Přívodní kabel je certifikován pro použití v pitné vodě. V nabídce je také množství různého příslušenství: svorky pro uchycení, adaptéry proti zanesení přístupu média k membráně, přechodové krabice či přepěťové ochrany.

Ultrazvukové snímače

Easytrek (obr. 3) jsou bezkontaktní ultrazvukové snímače. Vzhledem k přívětivé ceně, jednoduchému použití, dlouhodobé spolehlivosti a skvělým technickým parametrům patří mezi nejprodávanější produkty. Lze jimi měřit polohu hladiny téměř všech druhů kapalin, které netvoří pěnu, do teploty +80 °C a tlaku 0,3 MPa. Plastové pouzdro s krytím IP68 chrání přístroj před poškozením při zaplavení. Snímače se nastavují na dálku prostřednictvím komunikačního protokolu HART.

Radarové snímače

Bezkontaktní radarové snímače Pilotrek reprezentují aktuálně nejmodernější snímače pro měření výšky hladiny, které lze použít téměř ve všech průmyslových odvětvích. Snímače jsou s dvouvodičovým výstupem, pracují na frekvenci 26 GHz, jejich dosah je 16 m a přesnost ±3 mm. Univerzální použití umožňuje široká nabídka modelů, mezi které patří základní, cenově dostupné provedení bez displeje do vodárenství, vysokoteplotní provedení s displejem a plastovým zapouzdřením antény pro chemický průmysl, farmacii a potravinářství nebo vysoce výkonný model s parabolickou anténou v nevýbušném provedení pro energetiku. Dodavatelem všech uvedených hladinoměrů je firma NIVELCO BOHEMIA, s. r. o. – výhradní distributor značky Nivelco pro Českou republiku.

(NIVELCO BOHEMIA, s. r. o.)

Obr. 1. Hladinový spínač Nivofloat s plastovým plovákem na kabelu

Obr. 2. Ponorný snímač hydrostatického tlaku Nivopress

Obr. 3. Bezkontaktní ultrazvukový snímač Easytrek