Aktuální vydání

celé číslo

10

2022

Chemie, potravinářství a farmacie

celé číslo

Precizní otočné stoly řady 200 RT a RD

Precizní otočné stoly řady 200 RT a RD

Společnost Parker Hanifin, divize Automatizace, vyvinula v roce 2006 otočné stoly určené pro velmi přesné polohování. Otočné stoly jsou buď navrženy jako funkčně nezávislé, nebo mohou ve spojení s lineárními stoly z produkce společnosti Parker EME tvořit víceosé systémy. Pro svou malou konstrukční výšku se uplatní i v místech s omezeným prostorem pro zástavbu.

Otočné stoly řady 200 RT

Otočné stoly 200 RT jsou určeny pro kontinuální otáčení o plný úhel 360°. K dispozici jsou varianty s průměrem stolu 5, 6, 8, 10 a 12 palců, popř. i v metrických jednotkách. Stoly jsou vybaveny šnekovou převodovkou a zákazník si podle svých požadavků může vybrat ze čtyř typů s různými převodovými poměry (36 : 1, 45 : 1, 90 : 1, 180 : 1). Uvnitř stolu je kromě převodovky také uložení hřídele, tvořené dvěma vzájemně předepjatými kuličkovými ložisky s kosoúhlým stykem. Díky tomuto uložení je chod stolu lehký bez vůlí. Maximální zatížení stolu je (u největších stolů s průměrem 10 nebo 12") 90 kg.

Samotné tělo otočného stolu je vyrobeno z kvalitní hliníkové slitiny s černě eloxovaným povrchem.

Příruba motoru je standardní o velikosti NEMA 23, maximální délka hřídele motoru je 0,8". Stůl je opatřen vestavěným magnetickým spínačem, který funguje jako referenční senzor výchozí polohy. Dále je stůl vybaven rotačním snímačem polohy buď s 314 880, nebo 31 488 000 pulzy na otáčku. Jde vlastně o lineární snímač s rozlišením 1 nebo 0,1 µm s odměřovacím páskem stočeným do kruhu a pevně spojeným s horní deskou stolu. Snímač, který funguje jako zpětná vazba pro řízení pohonu, tak přímo odměřuje natočení stolu.

Vlívem precizní konstrukce dosahuje stůl opakovatelnosti úhlové pozice (v jednom směru) 30" v běžném a 12" ve zvláště přesném provedení.

Otočné stoly řady RD

Otočné stoly řady RD mají stejnosměrný motor vestavěný přímo v těle stolu. Tím se zcela odstraní vůle i tření, které u klasických konstrukcí vznikají v převodovém mechanismu. Kromě těchto výhod je uvedené řešení také velmi robustní a kompaktní.

Konstrukční řešení je znázorněno na obr. 1. Pozicí 1 je označeno uložení hřídele, stejně jako v předchozím případě bezvůlové, tvořené dvěma předepjatými kuličkovými ložisky. V nejodolnější verzi má stůl nosnost až 240 kg. Dvojkou je označena hřídel vestavěného motoru, pevně spojená s horní deskou otočného stolu. Trojkou označená horní deska stolu je z korozivzdorné oceli. Pozice 4 označuje bezkartáčový stejnosměrný motor s permanentními magnety. Motor umožňuje, podle zvolené konstrukční varianty, pohyb rychlostí až 700 min–1. Pětka označuje rotační snímač, stejně jako u stolu 200 RT pevně spojený s horní deskou stolu. Pozice 6 je vestavěný referenční snímač a pozice 7 je konektor pro připojení řídicího systému pohonu.

Přehled konstrukčních variant, jež jsou k dispozici, je v tab. 1.

Tab. 1. Technické údaje otočných stolů RD

Typ

R100D

R150D

R200D

Max. otáčky (min–1)

700

500

300

Max. axiální zatížení (N)

735

1 470

2 400

Spojitý moment (N·m)

0,65

4,0

7,0

Špičkový moment (N·m)

1,96

12,0

21,0

Opakovatelnost polohy (úhlové vteřiny)

±8,4

±6,2

±4,1

Z mnoha možných příkladů použití lze jmenovat montážní techniku, balicí stroje, stroje na výrobu elektroniky a polovodičových součástek, ale též např. otočné stoly lékařských přístrojů.

Závěrem

Společnost BDI Czech jako ATC partner firmy Parker Hanifin EME nabízí moderní řešení pro automatizaci s kompletním spektrem produktů pro řízení všech druhů pohonů i spolupráci při řešení ucelených automatizovaných systémů. Další informace lze nalézt na internetových stránkách www.parker.bdi-czech.cz, www.parker-eme.com nebo www.parker.com

Ing. Petr Novotný,
Bdi Czech s. r. o.

Obr. 1. Schematický řez otočným stolem řady RD (popis pozic je uveden v textu)

Příspěvek lze ve formátu PDF stáhnout zde