Aktuální vydání

celé číslo

03

2023

Automatizace strojírenské výroby

HMI a operátorské panely

celé číslo

Potraviny 4.0/farmacie 4.0 – digitální transformace ve výrobě

Digitální transformace ve výrobě – to byl podtitul odborné konference Potraviny 4.0/Farmacie 4.0, která se konala v září v Brně a již uspořádala agentura TMI. Po dlouhé době opět živá konference, ale také hybridní, neboť mnoho zájemců se zúčastnilo akce virtuálně, se tradičně věnovala novinkám v digitalizaci potravinářské a farmaceutické výroby. Konference měla společný program i oddělené sekce, a tak si každý našel to, co ho zajímalo především.

Záběr měla opravdu široký a byly prezentovány produkty a zkušenosti od senzoru po cloud.

Celou konferenci uvedly přednášky, které se zabývaly budoucností obou oborů, reagovaly na situace související s výkyvy poptávky a celkovou kondicí hospodářství. Dále byla probírána témata provozní přístrojové techniky, řídicí techniky, dat v průmyslových sítích, validace dat, vazby IoT na cloudová úložiště, integrity dat z pohledu digitalizace, správných postupů ve vážení a odvažování a nejmodernějších způsobů manipulace s produkty jak ve finálním stavu, tak v procesu pohybu na pásových dopravnících. Řada přednášek byla věnována robotizaci jednotlivých kroků výroby. Samostatně se diskutovalo o otázkách spojených s kvalitou výroby a použití prostředků umělé inteligence k řešení úloh řízení kvality.

Nedílnou součástí dvojkonference byla i výstava produktů a služeb v přísálí, kterou pro svou prezentaci využilo čtrnáct společností, jež ve svých stáncích dokladovaly tu techniku, řešení a služby, o kterých se mohli posluchači dozvědět v přednáškách. Opět byla k vidění robotická linka v akci, laboratorní přístroje, řídicí technika, snímače a ak­ční členy napojené přímo do řídicích struktur. Zvlášť zajímavé byly příklady referencí, kde se uplatnily jak produkty, tak služby vystavovatelů.

Celkově si mohl účastník odnést přehled o novinkách v oboru, ale také netechnické myšlenky. Například to, že digitalizace je především v myšlení lidí, od manažerů po operátory. Naproti tomu v mnoha odbornících zanechal velký dojem poznatek, že digitalizace roztříštěného procesu vede pouze k digitalizovanému roztříštěnému procesu. Už pro zprostředkování této myšlenky lze organizátorům poděkovat za úsilí věnované přípravě a realizaci konference a popřát další úspěšné ročníky.

Radim Adam