Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Jedním z nejdůležitějších úkolů současné doby je vybudovat inteligentní elektrické rozvodné sítě [1], které, spolu s dalšími opatřeními, umožní dosáhnout udržitelného zásobování neustále rostoucího počtu obyvatel Země elektřinou. Z technického hlediska jde o průnik digitální a komunikační techniky do energetické infrastruktury. Významnou úlohu přitom mají moderní dispečerské a vizualizační systémy SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) jako nástroje ke sledování, analyzování stavu a ovládání rozvodných sítí a dalších energetických systémů.
Podrobně se aktuální situací a vyhlídkami na světovém trhu se systémy SCADA pro inteligentní elektrické rozvodné sítě zabývá nedávno zveřejněná analýza trhu SCADA Systems for the Electric Power Industry Worldwide Outlook od renomované americké poradenské společnosti ARC Advisory Group [2]. Podle této analýzy vzroste roční obrat v tomto významném sektoru světového trhu průmyslové automatizace v příštích pěti letech z necelých 2,4 miliardy amerických dolarů v roce 2011 na více než 3,8 miliardy dolarů v roce 2016 při průměrném meziročnímu růstu asi 9 % (obr. 1). Kumulovaně to v uvedeném období představuje tržby ve výši asi 18 miliard dolarů.
Zájem o systémy SCADA v energetice roste
Analytik Steve Clouther, hlavní autor předkládané analýzy, se domnívá, že rychlý růst zájmu o použití systémů SCADA v energetice je důsledkem souběhu možností nabízených vyspělou technikou a požadavků na modernizaci energetické infrastruktury podporované po celém světě vládními investičními programy. Tyto investiční programy jsou soustředěny nejenom na rozšíření přenosových kapacit v rozvojových zemích a v zemích s rychle rostoucími ekonomikami, ale i na modernizaci stárnoucí a již nevyhovující přenosové a distribuční energetické infrastruktury ve vyspělých zemích a regionech. Od energetické infrastruktury je všeobecně požadována především větší spolehlivost, bezpečnost a účinnost. Ztráty v přenosových a distribučních elektrických sítích mezi 6 až 8 % jsou považovány za normální. Avšak v některých částech Asie, jako v Číně a Indii, často zbytečné a neúčinné vládní zásahy do veřejného sektoru způsobily, že se distribuční společnosti potýkají s obrovskými ztrátami v rozvodných soustavách na úrovních 25 až 35 %. Dispečerské systémy SCADA nepředstavují žádný kouzelný proutek, který mávnutím odstraní ztráty v přenosových a distribučních sítích. Jsou ale velmi užitečným nástrojem, který díky důslednému monitorování a analyzování stavu sítě usnadní identifikaci míst, kde problémy vznikají, a navíc přispívá i ke zvýšení bezpečnosti sítí a jejich odolnosti proti živelním katastrofám a kybernetickým útokům.
Dodavatelé systémů SCADA
Trh se systémy SCADA pro elektrické přenosové a distribuční sítě patří mezi nejrychleji rostoucí odvětví průmyslové automatizace ve světě. Vedoucí postavení na světovém trhu mají pobočky či divize velkých mezinárodních společností zabývajících se výrobou řídicích a automatizačních systémů, které velmi dynamicky rozšiřují svoji přítomnost ve světě. Pro zajímavost, v roce 2011 sedm největších výrobců dohromady realizovalo téměř 70 % obratu na světovém trhu se systémy SCADA pro použití v energetice. Zajímavé také je, že vyjma společností Fuji a General Electric jsou všechny přední mezinárodní společnosti vyrábějící a dodávající tyto systémy evropské.
Čína se stává vedoucí silou při použití systémů SCADA
Čína, kde je obrovský tlak na zajištění potřeby elektřiny a modernizaci energetické infrastruktury, se podle analytiků společnosti ARC stane do roku 2020 vedoucí silou ve světě při zavádění a používání systémů SCADA v energetice. Čína je uprostřed svého velkorysého celonárodního projektu na rozšíření a modernizaci elektrických rozvodných sítí, vyvolaného zejména rychle pokračující urbanizací země. To, co začalo jako snaha zajistit dodávku elektřiny pro většinu populace země, se postupně změnilo na rozsáhlou modernizaci zastaralých rozvodných sítí v celé zemi, přičemž cílem je zvýšit jejich účinnost a spolehlivost. Vynakládané finanční prostředky jsou obrovské. Například v roce 2008 čínská státní rozvodná společnost SGCC (State Grid Corporation of China) oznámila svůj úmysl v příštích dvou letech více než zdvojnásobit svoje investice do výstavby celonárodní rozvodné sítě a uvolnila za tím účelem více než 1,16 bilionu juanů, v přepočtu asi 169 miliard amerických dolarů. V roce 2009 společnost CSG (China Southern Power Grid) oznámila plánovanou investici 71 miliard juanů (10,4 miliardy dolarů), z nichž 62,2 miliardy by mělo být použito na rekonstrukci městských rozvodných sítí a modernizaci infrastruktury rozvodných sítí ve venkovských oblastech. A to jsou pouze dva z mnoha obdobných příspěvků k modernizaci celonárodní rozvodné sítě z poslední doby.
Závěr
„Světový trh se systémy SCADA pro energetiku je vyvážený, se solidním meziročním průměrným růstem. Je poháněn trvale rostoucí poptávkou po energiích ve světě, přičemž výrobci elektřiny musí čelit problémům souvisejícím se zvyšováním ceny paliva a režijních nákladů v důsledku neustále přísnějších regulačních opatření na ochranu životního prostředí. Výsledkem je velký tlak na účelné hospodaření s energií, zejména na minimalizaci ztráty energie v přenosových a distribučních soustavách, lepší využití všech disponibilních obnovitelných zdrojů energie a zdokonalení služeb zákazníkům,“ říká Steve Clouther. Dodavatele systémů SCADA pro energetiku zřejmě čeká dlouhodobý růst zájmu o jejich výrobky a bude záležet jen na nich, jak se jim podaří uspokojit často různé specifické požadavky zákazníků. Podrobnější informace lze nalézt na webových stránkách společnosti ARC Advisory Group (www.arcweb.com).
Literatura:
[1] KABEŠ, K.: Inteligentní elektrické rozvodné sítě. Ročenka Elektro, 2011, s. 288–322, FCC Public, Praha, 2011.
[2] CLOUTHER, S.: SCADA Systems for the Electric Power Industry Worldwide Outlook. ARC Advisory Group, December 2011.
Ing. Karel Kabeš
Obr. 1. Obrat na celosvětovém trhu se systémy SCADA pro energetiku nadále rovnoměrně poroste (zdroj: ARC)