Aktuální vydání

celé číslo

08

2024

Automatizace v potravinářství a farmacii

Měření a regulace průtoku, čerpadla

celé číslo

Pokročilé metody snímání etiket a tiskových značek

Pokročilé metody snímání etiket a tiskových značek

Mezi výrobci balicích a etiketovacích strojů je stálá poptávka po kvalitních snímačích s přijatelnou cenou. Zájem je motivován jasnými důvody: tlakem na snižování nákladů na výrobu při zachování technické úrovně strojů a zařízení. A právě kvalitní a spolehlivý snímač je základním předpokladem pro přesné zachycení a nalepení etikety nebo pro přesný střih nekonečného pásu balicího materiálu. Kvalita provedení obou úkonů je patrná na první pohled a je vizitkou práce celého stroje i jeho výrobce.

Obr. 1.

Obr. 1. Snímání etiket založené na kapacitním principu
Obr. 2. Nový kapacitní snímač etiket řady KSSTI
Obr. 3. Snímač tiskových značek

Zachytit každou etiketu

Německá firma Di-soric v poslední době podstatně rozšířila svůj sortiment produktů pro snímání etiket. Tradičním a vyzkoušeným postupem je snímání založené na kapacitním principu (obr. 1). V současné technické praxi je od snímačů etiket očekáván nejen vysoký výkon a preciznost provedení, ale i cenově optimální kompaktní řešení s integrovanou inteligencí při zachování minimálních rozměrů. Nový snímač řady KSSTI (teach-in) je odpovědí na tyto požadavky. Díky kapacitnímu principu snímání si poradí i se zcela transparentními etiketami, na jejichž čtení fotoelektrické snímače často selhávají. Nectností ultrazvukových snímačů, Obr. 2. které se v těchto případech také dosud používají, je neschopnost rozlišit ve vysokých rychlostech etikety nalepené těsně vedle sebe. Proto lze s uspokojením konstatovat, že snímač KSSTI (obr. 2) přináší spolehlivé řešení uvedených situací při zachování plné spolehlivosti detekce etiket běžných rozměrů a materiálů. Jsou zaručeny dobré výsledky snímání etiket tloušťky od 0,05 mm při kadenci až 75 000 ks/min.

Na značky!

O co lépe působí obal „nezaneřáděný“ viditelnými technologickými značkami a symboly, o to hůře se s ním manipuluje při balicím procesu. Výsledkem je více či méně časté dolaďování citlivosti snímačů nebo jejich úplná výměna. Zkušenější výrobci i uživatelé již dávno přišli na to, že je ekonomicky výhodnější využít pro tyto úlohy spolehlivé snímače vyšší třídy s pokročilými schopnostmi, než se potýkat s prostoji nebo nekvalitním provedením zakázky. Firma Datasensor nabízí v současnosti na evropském trhu nejucelenější sortiment snímačů (nejen) tiskových značek. Opravdu výjimečné funkce poskytuje snímač řady TL46 (obr. 3). Obr. 3. V celokovovém pouzdru je umístěn širokospektrální zdroj světla (RGB LED), jenž v kombinaci s citlivým přijímačem a špičkovou elektronikou tvoří snímač s nejlepším dostupným poměrem výkonu a ceny na trhu. V nejvyšší verzi je snímač vybaven čtyřmístným displejem a samočinným dynamickým nastavením parametrů detekce. Rychlost odezvy snímače je 17 µs a jeho maximální výstupní frekvence 30 kHz. Snímač má nastavitelnou délku výstupního impulsu. Je standardně dodáván s vyměnitelnou čočkou s ohniskovou vzdáleností 9 mm, která se montuje na závit M20 × 0,75. Lze použít i jiné čočky s ohniskovou vzdáleností až 40 mm. Hitem je v současnosti snímač TL50 v plastovém provedení se srovnatelnými parametry, ale ještě příznivější cenou.

(Amtek, spol. s r. o.)

AMTEK, spol. s r. o.
Vídeňská 125
619 00 Brno
tel.: 547 125 570
fax: 547 125 556
e-mail: automatizace@amtek.cz
http://www.amtek.cz