Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Počítače pomáhají řídit automobilovou dopravu

Vestavné a panelové počítače určené pro telematiku vozidel jsou „na míru“ navržené systémy, které umožňují sledovat pohyb vozidel, jejich provozní údaje, včetně stavu pohonných hmot, a další parametry, jako jsou výkonnost a přehled diagnostiky. Informace a data z jednotlivých vozů jsou prostřednictvím mobilní sítě zasílány do centrálního serveru. Takovéto počítače jsou navíc „zoceleny“ pro práci v náročných venkovních provozních podmínkách: mají krytí IP65 a rozsah pracovních teplot od –20 do +60 °C.

 
Řidiči a dispečeři záchranné služby, hasičů, policie nebo přepravy materiálů očekávají, že nová vozidla budou vybavena stále dokonalejšími počítači, včetně přijímače GPS, komunikačního modulu GPRS či rozhraní pro sběrnici CAN, aby mohly zobrazovat informace o technickém stavu vozidla. Dispečeři díky tomu mohou sledovat pohyb přepravovaných zásilek v reálném čase a operativně s těmito informacemi pracovat.
 
Moderní počítače pro automobilové flotily disponují nejpokročilejší navigací, která ve spojení se sítí ADAS (Advanced Driver Assistance System) pomáhá řidiči např. přizpůsobit rychlost podle dopravních značek, využívat adaptivní tempomat nebo detekovat jeho únavu a poskytuje mu informace o dopravních uzavírkách, objížďkách a kolonách.
 
Počítače vhodné do tohoto oboru jsou odolná bezventilátorová zařízení, která vynikají malými rozměry a velkou robustností. Přední firmou v oboru vestavných a panelových počítačů je společnost IEI Technology, která pro použití v dopravě nabízí dvě nová zařízení.
 
První novinkou je počítač typu all-in-one IKarPC-W10 (obr. 1), který díky jednoduché konstrukci a novým vlastnostem najde pevné místo v segmentu mobilních počítačů pro automobilovou přepravu. Počítač je vybaven čtyřjádrovým procesorem nové generace Intel® Atom E3845 a operačním systémem Windows 7 nebo volitelně Windows 8 Embedded. Moderní automobilový počítač IKarPC uživatelům nabízí desetipalcovou dotykovou obrazovku s kapacitním dotykovým displejem.
 
IkarPC-W10 je vhodný pro přepravní flotily, hasiče nebo rychlou záchrannou službu. Je vybaven satelitní navigací GPS, připojením na bezdrátové sítě 3G, Wi-Fi a Bluetooth, rozhraním CAN pro diagnostické funkce vozidla a zabudovaným snímačem RFID pro identifikaci přepravovaného nákladu.
 
Druhou novinkou je vestavný počítač pro vozidla IVS-100-BT (obr. 2), který je vybaven standardními funkcemi pro automobily, jako jsou rozhraní pro sběrnici CAN, navigace a sledování pohybu prostřednictvím GPS a čtyři digitální vstupy a výstupy pro připojení senzorů. Pro sériovou komunikaci má počítač dva porty COM s devítikolíkovými konektory D-Sub pro RS-232 a čtyři porty RS-422/488. Pro připojení do sítě lze volitelně použít modul PCIe Mini pro Wi-Fi, 3,5G nebo 4G (LTE). Data se ukládají na disk SSD s konektorem mSATA.
 
Počítače IVS-100-BT a IKarPC-W10 pomohou zvýšit výkon řidičů, spořit náklady a optimalizovat trasy vozidel na základě informací z GPS. Navíc zlepšují produktivitu vozového parku a lépe chrání a zabezpečují vozidla, pasažéry, řidiče i náklad.
 
Podrobnější informace o počítačích IVS-100-BT a IKarPC-W10 zájemci získají u společnosti ELVAC, a. s. (www.elvac.eu), která je distributorem výrobce IEI Integration na českém trhu a disponuje technickým zázemím a zkušenostmi, které těmto výrobkům „vdechují život“. Současně má širokou nabídku průmyslových počítačů a komponent „na míru“ každému stroji a zařízení, a to vše s rozšířenou zárukou až na pět let.
 
Obr. 1. Počítač typu all-in-one IKarPC-W10
Obr. 2. Vestavný počítač pro vozidla IVS-100-BT