Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Počítač pro navigaci robotů s Raspberry IO

Společnost Roboteq (www.roboteq.com) spolupracuje na projektu Raspberry IO, jehož cílem je vyvíjet chytré karty vstupů a výstupů pro jednodeskový počítač Raspberry PI s operačním systémem Linux. Karta Raspberry IO obsahuje bohatý sortiment vstupů a výstupů i komunikačních rozhraní a může být doplněna modulem s tříosým akcelerometrem, tříosým gyroskopem, tříosým magnetometrem a algoritmem pro přesný výpočet polohy. Detaily projektu jsou k dispozici na http://kck.st/15KlxBm.

Společnost Roboteq jako průmyslový partner projektu bude karty Raspberry IO vyrábět a prodávat po celém světě. Kombinací Raspberry IO a Raspberry PI vznikne výkonný, malý a cenově výhodný vestavný počítač pro navigaci robotů. Roboteq k nim nabízí široký sortiment řídicích jednotek pro pohony. Komplet najde uplatnění u pozemních robotů, podvodních robotů i bezpilotních letounů, ale i v tradičnějších úlohách v průmyslové automatizaci a při řízení strojů.

Karta Raspberry IO obsahuje převodník DC/DC, díky němuž může být napájena z jakéhokoliv stejnosměrného zdroje do 40 V. Jejích třináct vstupů lze nakonfigurovat jako digitální vstupy, analogové vstupy 0 až 5 V s dvanáctibitovým rozlišením nebo jako pulzní vstupy (PWM, čítače/měřiče spotřeby nebo měřiče frekvence). Osm digitálních výstupů je určeno pro zátěž do 1 A při napětí do 24 V. Karta má komunikační rozhraní RS-232/RS-485 pro zařízení s běžným sériovým portem, sériové rozhraní TTL pro připojení na Arduino nebo jiné mikropočítače s rozhraním RS-232 a rozhraní CAN. Karta je vybavena 32bitovým mikroprocesorem ARM pro zpracování a záznam hodnot I/O a správu komunikace s procesorem Raspberry PI. Procesor na kartě může sám zaznamenávat hodnoty vstupů, převádět je, filtrovat a upravovat, takže tím není třeba zatěžovat procesor Raspberry PI. Co se týče softwarové výbavy, k Raspberry IO jsou dodávány ovladače a knihovny funkcí pro rychlou konfiguraci I/O a výměnu dat s Raspberry PI.

Roboteq dodává karty Raspberry IO samostatně nebo jako plně vybavený a nakonfigurovaný vestavný počítač pro navigaci roboty.

(Bk)

Obr. 1. Raspberry IO od společnosti Roboteq