Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

PLC Modicon M241 a Modicon M251: dvojčata, která „zrychlí tep“ každému stroji

Jako první z řady The Next generation „vtrhla“ na český a slovenský trh dvojčata Modicon M241 a Modicon M251. Vybavená dosud nevídaným výpočetním výkonem a posílená mnoha rozšiřujícími moduly míří – pod vlajkou MachineStruxure – vstříc náročným požadavkům výrobců strojů.

 
PLC Modicon M241 a Modicon M251, představená již v minulém vydání časopisu Automa, mají shodný dvoujádrový procesor s taktem 22 ns na instrukci. Pro srovnání – je to třikrát až desetkrát rychlejší takt, než nabízejí srovnatelné konkurenční modely. Dvě jádra zajišťují bezproblémový běh jak aplikačního softwaru, tak komunikace. Dále byla nová PLC vybavena také 128MB pamětí typu flash (např. pro firmware, aplikační software nebo zálohu dat) a 64MB pamětí RAM. Programy lze do PLC přenášet prostřednictvím kabelu USB nebo na kartě SD (je-li stroj mimo dosah sítí).
 
Pro vzdálenou správu je připraveno standardní komunikační rozhraní Ethernet, které výrobci umožní přehrát do PLC aplikační software nebo firmware bez ohledu na to, kde se PLC momentálně nachází. K ovládání periferních zařízení (typicky pohonů) je využíván osvědčený protokol CANopen, popř. již uvedený Ethernet.
 

Užitečné rozšiřující moduly

Jak Modicon M241, tak Modicon M251 často využívají rozšiřující moduly TM3 (analogové a digitální I/O nebo bezpečnostní, speciální i multifunkční karty) a TM4 (sériová linka, Profibus slave nebo ethernetové rozhraní).
 

Kompaktní Modicon M241

Modicon M241 je výkonné kompaktní PLC. Základní modul CPU má společně s komunikačním rozhraním a slotem SD také digitální I/O. Připomeňme si jeho výborné komunikační schopnosti: sériová linka, Ethernet a volitelně CANopen nebo druhý Ethernet. Základní konfiguraci lze v případě potřeby rozšířit o moduly TM3 nebo TM4.
 
Modicon M241 cílí jak na typizované pracovní stroje, tak na speciální úlohy. Pro složitější případy (např. balicí stroje, jeřáby nebo kaskády čerpadel) jsou k dispozici zásuvné moduly TMC4, které umožní běh speciálně vyvinutých funkčních bloků.
 

Modulární Modicon M251

Čistě modulární Modicon M251 představuje nové pojetí PLC pro řízení strojů. Opět jde o základní modul CPU vybavený komunikačními rozhraními a slotem pro kartu SD, ovšem bez I/O. Stejně jako Modicon M241 využívá všechny výhody rozšiřujících modulů (TM3 nebo TM4) i nadstandardní komunikační vybavenosti.
 
Specializací PLC Modicon M251 jsou atypické stroje. První skupinu představují zařízení, která požadují buď velmi redukovaný počet digitálních I/O, nebo vesměs analogové či speciální rozšiřující moduly. Ještě častěji M251 vystupuje v roli zastřešujícího PLC pro výrobní linku složenou z několika pracovních strojů, které jsou řízeny M241. Zde využije svá dvě nezávislá ethernetová rozhraní – pomocí jednoho sbírá data z podřízených stanic, druhé využívá ke komunikaci s nadřazeným systémem (např. SCADA).
 

Závěrem

Jak ale zařadit Modicon M241 a Modicon M251 do vhodné škatulky, když cenou a rozměry spadají do tzv. nižší střední třídy, ale svým výkonem, velikostí paměti a komunikačními možnostmi míří výrazně výš? V současné době není radno plýtvat časem na zbytečnosti – stačí přece bez ohledu na „zaškatulkování“ vybrat si to, co potřebuji: Modicon z The Next Generation.
 
Martin Linhart,
Schneider Electric
 
Obr. 1. The Next generation – malé, ale výkonné automatizační prostředky
Obr. 2. Příklad architektury řídicího systému Modicon M241