Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

PlantScape a vizualizace

Automa 6/2001

(Future ICS, a. s.)

Správa zařízení na dálku

Obr. 1.

Kdo by dnes neznal internet – lze se s ním setkat všude. Je to fenomén, který zasahuje do všech oblastí života a někdy ovlivňuje jejich vývoj. Stejné je to také v průmyslové automatizaci: díky internetu mohou uživatelé nebo dodavatelé sledovat či ovládat technologii kdekoliv ve světě. Tato možnost – dálková správa prostřednictvím sítě Internet – zvyšuje operativnost a snižuje náklady na servis, diagnostiku, realizaci softwarové změny v aplikačním programu apod. Cílem tohoto článku je seznámit čtenáře s nabídkou prostředků pro realizaci dálkové správy.

Komunikační datové brány
Pomocí jednotek Adam-457X z řady modulů Adam-4000, na českém trhu již známé a odborníky využívané, je možné připojit zařízení k internetu. Tyto jednotky jsou vlastně komunikační datové brány mezi Ethernetem a zařízením, které má možnost komunikovat po RS-232/422/485 nebo sběrnici Modbus. K dispozici jsou jednotky Adam-4570 (dvě rozhraní RS-232/422/485), Adam-4571 (jedno rozhraní RS-232/422/485) a Adam-4572 pro připojení komunikační sběrnice Modbus. Vlastnosti komunikačních modulů jsou stejné jako u ostatních modulů, s výjimkou pracovní teploty 0 až 60 °C (běžná pracovní teplota je –10 až +70 °C).

Kompaktní počítač pro prezentaci dat prostřednictvím webu
Je-li požadován kompaktní počítačový systém, je v nabídce zařízení WEB-2040. Je to kompaktní počítač na bázi procesoru 486, umožňující připojit měřicí nebo řídicí zařízení ke komunikační vrstvě Ethernet a tím zajistit uživateli schopnost sledovat nebo řídit technologický proces na libovolném místě s pomocí běžného webového prohlížeče. Konstrukce vychází z moderních a miniaturních jednodeskových počítačů s integrovanými rozhraními. Zařízení se k WEB-2040 připojují přes tři rozhraní RS-232/485 a získaná data jsou prostřednictvím rozhraní Ethernet okamžitě prezentována v podobě dokumentů HTML do sítě Internet. Jednotka WEB-2040 je dodávána samostatně nebo s operačním systémem Windows CE, sadou pro programování připojených jednotek PLC atd. Dále je vybavena rozhraními pro připojení klávesnice, myši a zobrazovací jednotky a paticí pro polovodičový disk formátu CompactFlash Card s kapacitou 4 až 128 MB.

Obr. 2.

Dálková správa počítačových systémů
S dynamickým rozvojem internetu souvisí také rozvoj PC systémů (tzv. e-serverů) v kompaktním provedení pro 19" skříně s výškou 1 U nebo 2 U. Tato zařízení jsou většinou umístěna v místnostech poskytovatelů služeb a každý z poskytovatelů spravuje určité množství PC. Všichni vědí, že i hodinový výpadek systému je velký problém, a proto je snahou poskytovatelů ve velmi krátké době poruchu odstranit. Pro tyto případy přichází firma Future ICS s nabídkou systému Linux Server Controller LSC-1000. Tato jednotka poskytuje možnost na dálku vypínat a zapínat počítače a dovoluje realizovat jejich dálkovou správu nezávisle na počítačové síti. Celkově lze ke každé jednotce LSC-1000, podle konfigurace příslušného typu, připojit až dvacet počítačových systémů pro dálkovou správu nebo až 120 e-serverů, které je možné dálkově vypínat nebo zapínat. Řídicí systém LSC je postaven na bázi 19" šasi s výškou 2 U a se zdrojem s napájením 230 V AC. Uvnitř šasi je instalován jednodeskový počítač Biscuit formátu EBX, který díky své vysoké integraci obsahuje všechna běžně používaná rozhraní, integrovaný procesor Pentium MMX a rozhraní PC/104 pro rozšíření funkcí. S pomocí modulů lze základní konfiguraci (čtyři rozhraní RS-232, dvacet digitálních I/O) rozšířit na dvacet linek RS-232 nebo 120 digitálních kanálů pro obsluhu vypínání a zapínání PC. Systém je dále vybaven polovodičovým diskem s programem pro případ restartu systému (boot disk) a několika 3,5" HDD, které např. mohou sloužit pro dlouhodobé uložení dat ze spravovaných PC. Pro připojení obsluhy v místě instalace je systém LSC-1000 na čelní straně vybaven rozhraními pro klávesnici, monitorem (VGA) a disketovou mechanikou (FDD). Další součástí systému jsou externí rozpínací reléové jednotky LSC-9000 pro připojení počítače k LSC-1000, které vykonávají řízené odpojování napájecího napětí počítačů.

Obr. 3.

LSC-1000 je zařízení pro dál- kovou správu nebo diagnostiku počítačových systémů v internetových aplikacích, počítačové telefonii nebo tam, kde uživatel potřebuje dálkově spravovat nebo diagnostikovat počítačové systémy.

Podrobné informace je možné získat u obchodních zástupců společnosti Future ICS, a. s., popř. na adrese www.future.cz

FUTURE ICS a. s.
Šumavská 15
602 00 Brno
tel.: (05) 41 21 88 84
fax: (05) 74 72 45
e-mail: ICS@future.cz