Aktuální vydání

celé číslo

03

2020

Veletrh Amper

Fórum automatizace a digitalizace

celé číslo

Phoenix Contact a otevřená sběrnice Interbus

Automa 7/2000

Gustav Holub

Phoenix Contact a otevřená sběrnice Interbus

Obr. 1.

Na květnovém veletrhu Intertool, zaměřeném na obráběcí stroje a automatizaci, propagovala firma Phoenix Contact v rozsáhlé expozici především svůj sběrnicový systém Interbus, který byl poprvé představen jako otevřený systém na veletrhu v Hannoveru v r. 1987 a který se v únoru tohoto roku stal součástí celosvětové normy (doporučení IEC 61158). Vystavené produkty charakterizovaly motto expozice „pro všechny aplikace jedno automatizační řešení“.

V současné době přizpůsobilo své produkty této normě již více než 1 000 výrobců řídicích a ovládacích soustav a přibližně 2 800 různých výrobků pokrývá veškeré oblasti automatizační techniky. To vedlo k tomu, že od února roku 2000 bylo instalováno asi 3,7 miliónů účastnických zařízení sítě Interbus. V současné době jsou zastoupení uživatelské organizace Interbus Club v 16 zemích světa. Tato zastoupení nabízejí a aplikují produkty a služby pro otevřenou automatizaci. Více než 600 členů Interbus Clubu má společný cíl: prosazovat Interbus v celé jeho šíři na světovém trhu. Interbus Club tvoří styčné místo mezi uživateli a výrobci komponent automatizace vhodných pro Interbus. Počet výrobců komponent a přístrojů kompatibilních se systémem Interbus stále narůstá. Patří k nim především významní dodavatelé automatizační techniky, jako Pepperl + Fuchs, Festo, Danfoss, Bürkert, Exor, Lenze, Pilz, Rittal, Schneider, Sütron atd.

Z vystavených nových výrobků rozsáhlého sortimentu je možné ve stručnosti uvést pouze některé, protože výrobní program a nezbytné služby se pohybují od řízení na bázi PC, přes moduly I/O, spínače motorů a regulátory, ochranné přístroje, k svorkovým blokům pro rychlé připojování vodičů bez speciálních nástrojů a jiným.

Přepěťové ochrany nové řady Plugtrab zaručují ochranu pro až čtyři vodiče signálů s přídavným uzemněním v pouzdru o šířce pouze 17,5 mm. Tím se zmenšuje rozteč kanálů na 4,38 mm při čtyřkanálovém osazení.

Obr. 2. Obr. 3.

Nová rozhraní v nevýbušném provedení s vlastní bezpečností Ex i mají za úkol spolehlivě galvanicky oddělit signální obvody Ex i od ostatních systémů a přenášet naměřené hodnoty na PLC a na systémy pro řízení procesů. Všechny přístroje mají trojcestné oddělení mezi I/O a pomocným napájením.

Elektronická bezpečnostní relé v modulárním provedení disponují dvěma spínacími obvody a jedním signálním obvodem, které jsou navzájem odděleny zesílenou izolací. Při závadě v izolaci zaručují bezpečnostní relé ochranu ve všech aplikacích.

Elektronická reverzační relé nové řady umožňují spolehlivě reverzovat malé stejnosměrné motorky se zátěží (do 10 A, 24 V) a také je brzdit bez degradace povrchu komutátorů. Relé jsou odolná proti přetížení a přepětí, a zaručují tak spolehlivý provoz poháněného zařízení. Skutečný provozní stav je indikován prostřednictvím integrovaného signálního výstupu, který je veden na řídicí systém.

Obr. 4.

V závěru je třeba se ještě zmínit o vystavené nové generaci I/O (Regged Line), která napomáhá realizovat automatizaci bez rozváděčů. Funkční moduly v robustním, tlakově litém pouzdře se vyznačují jednokanálovou diagnostikou a rychlým připojováním optického kabelu a mají vysoký stupeň krytí IP67.

Pozornost na veletrhu budil instalační systém Interbus Inline, tj. stavebnicové řešení blokových automatizačních svorek pro veškeré funkce (spínání, ochranu, řízení nebo regulaci). Technické instalační prostředky ve svorkové skříni umožňují konstruovat a sestavovat kombinace odpovídající funkčnímu režimu jednotlivých uzlů, popř. skupin. Regulátor Inline Control představuje kompaktní regulátor ve svorkovém provedení s plnou funkčností nadřízeného modulu pro decentrální automatizační stanice. Systém Interbus Inline nabízí firma Phoenix Contact i na českém trhu.

Zákazníci firmy Phoenix Contact a zájemci o její výrobky budou vítáni na MSV v Brně, na druhé galerii haly Z, stánek č. 253.

Phoenix Contact, s. r. o.
Kobližná 2
602 00 Brno
Tel./fax: 05/42 21 37 01
http://www.phoenixcontact.com