Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Panelový počítač NEXCOM 2160P pro těžký průmysl a náročné provozy

Petrochemické rafinerie, těžba ropy a zemního plynu, chemické zpracovatelské závody, výroba oceli nebo energetika – to jsou odvětví, která vyžadují robustní počítačové vybavení.

 
Průmyslový počítač Nexcom 2160P je určen pro vnitřní i venkovní použití a je vyroben a sestaven tak, aby mohl podat maximální výkon i v extrémních provozních podmínkách. Přívlastek „průmyslový“ znamená odolnost proti otřesům, vibracím, vodě, chemické kontaminaci, prachu, vysoké teplotě a mrazu, a to bez zpomalení výpočetního výkonu či ohrožení dat.
 
Robustní panelové PC Nexcom 2160P se základní deskou osazenou čipovou sadou HM76 má nejen dlouhou životnost, ale také, vzhledem k zařazení v programu embedded (s procesory s označením E), prodlouženou technickou podporu produktu. Navíc čipová sada umožňuje křížové použití procesorů s můstkem Sandy Bridge 2. generace i Ivy Bridge 3. generace. Nexcom 2160P podporuje výkonné paměti typu DDR3 s kapacitou až 8 GB, díky nimž uživatelé získají výhodu rychlejší a výkonnější odezvy. Příkladem je energeticky úsporné ukládání a přenos dat v krátkém čase, snadnější komprese a otvírání velkých dokumentů. Počítač je možné rozšířit až o dvě karty PCI a nebo PCIe: mohou to být např. karty pro zachytávání videa (video capture), karty pro sběr dat nebo karty s rozhraním pro průmyslové sběrnice Profinet, DeviceNet, EtherNet/IP, EtherCAT a CANOpen.
 
Displej počítače o velikosti 21,5" s poměrem stran 16 : 9 a rozlišením Full HD je podsvícen diodami LED. Použita je zde technika P-cap s desetibodovým dotykovým displejem pro snadné ovládání grafického rozhraní ve Windows 8. Dotykový panel je opatřen vrstvou tvrzeného skla s tvrdostí 7H a je vhodný jako dotykový operátorský panel pro venkovní použití a pro panely často používané v nepříznivých podmínkách, které vedou k jejich rychlému opotřebení.
 
Rovněž je třeba zmínit možnost rozšířit funkce panelového počítače až dvěma kartami mini PCIe, které umožňují doplnění o komunikaci prostřednictvím WiFi nebo 3G. Mezi další technické vlastnosti patří galvanické oddělení portů COM a digitálních vstupů a výstupů.
 
Průmyslový panelový počítač Nexcom 2160P má robustní tělo z korozivzdorné oceli odolné proti vibracím a hliníkový přední rám s krytím IP66 (NEMA4). Jde o počítač, který je ideální pro použití na ropných a plynárenských plošinách, v chemičkách, v potravinářství, kde je třeba čelní kryt čistit roztoky louhu, ve farmaceutických továrnách apod. (obr. 1).
 
Nexcom kromě tohoto počítače dodává kompletní sortiment bezventilátorových, vestavných a panelových počítačů. S ohledem na požadavky trhu v průmyslové automatizaci nabízí počítače s předem nainstalovaným inženýrským prostředím Codesys pro programování podle IEC 61131-3 a s rozhraními pro průmyslové sběrnice a komunikační systémy. Podrobnější informace o panelových a vestavných počítačích Nexcom zájemci získají na internetových stránkách společnosti Elvac (www.elvac.eu), která je distributorem výrobce Nexcom na českém trhu a disponuje technickým zázemím a zkušenostmi, které těmto výrobkům „vdechují život“. Současně nabízí široký sortiment průmyslových počítačů a komponent na míru všem strojům nebo zařízením, a to vše s rozšířenou zárukou až na pět let.
Obr. 1. Panelový počítač Nexcom 2160P má hliníkový čelní rámeček a krytí IP66
Obr. 2. Nexcom 2160P má všechna běžná počítačová rozhraní